NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1154
mod_vvisit_counterWczoraj492
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2870
mod_vvisit_counterOstatni tydzien3912
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc11163
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu21986
mod_vvisit_counterRazem871234

We have: 13 guests online
Twoje IP: 3.84.139.101
Dzisiaj jest: 18 Lip 2019


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szkoła Podstawowa w Żurowej

 WYCIECZKA DO WROCŁAWIA - klasy VI-VIII 

23 maja 2019 r. uczniowie klas VI - VIII wraz z opiekunami udali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Już o godz. 5.00 opuściliśmy zimną i skąpaną w deszczu Żurową. Podróż minęła nam zaskakująco szybko i bez żadnych niespodzianek, dzięki czemu już po godz. 10.00 mogliśmy się zakwaterować w hostelu.

O godz. 11.00 spotkaliśmy się z przewodnikiem, któremu udało się skupić naszą uwagę na historii Wrocławia. Mówił ciekawie, urozmaicając swoją wypowiedź legendami i różnymi ciekawostkami z życia miasta i jego mieszkańców. Dowiedzieliśmy się, że Wrocław jest nazywany Wenecją Północy, że przez miasto przepływa aż 6 rzek, tworząc 25 wysp i stąd duża liczba mostów (4. miejsce w Europie). Zainteresowało nas to, że od 1335 roku Wrocław należał do różnych państw i dopiero w 1945 roku wrócił do Polski. Nic więc dziwnego, że tak łatwo można tu dostrzec dorobek i tradycje wielu narodów.

Zwiedzanie zaczęliśmy od najstarszej części miasta. W Obserwatorium Społecznym przekonaliśmy się, jak wyglądał Wrocław w 1562 roku. Wśród wielu zabytków sakralnych na uwagę zasługuje katedra św. Jana Chrzciciela - najstarsza gotycka katedra na ziemiach polskich. Pewną ciekawostką jest fakt, że od 150 lat na Ostrowie Tumskim stoją latarnie gazowe, które codziennie zapala i gasi latarnik. Udając się na Stare Miasto, rozpoczęliśmy poszukiwania wrocławskich krasnoludków. Tkwią one w najbardziej niespodziewanych miejscach i są z nimi związane. Jest ich już 400 i ciągle pojawiają się nowe. Ponoć jedne przynoszą szczęście, inne pecha, ale wszystkie wywołują uśmiech i dodają miastu baśniowej atmosfery. Spacerowaliśmy po wrocławskim rynku, podziwiając urokliwe kamieniczki, ratusz budowany od XIII - XVI wieku, dwa małe domki zwane "Jasiem" i "Małgosią" i przeniesiony ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry. Znajduje się tu działająca nieprzerwanie od początku XIII wieku Piwnica Świdnicka, w której bywał Chopin i Słowacki. Naszą ciekawość wzbudził pręgież, którego działania doświadczył nawet Wit Stwosz. W tym miejscu naprawdę czuć powiew historii. Jedynym akcentem nowoczesności jest fontanna "Zdrój". Dostojnie prezentuje się też gmach Uniwersytetu Wrocławskiego z figurami czterech cnót kardynalnych oraz opleciony bluszczem budynek Ossolineum, w którym mieszczą się obecnie skarby literatury polskiej. Nazwa Stare Jatki nie jest już dla nas tajemnicą. To mała, wąska uliczka, na której powstał odlany z brązu Pomnik Zwierząt Rzeźnych dla upamiętnienia roli, jaką przez wiele wieków pełniły jatki - w przeszłości miejsca uboju i sprzedaży mięsa. Dziś są tu sklepiki i galerie sztuki.

Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy wizytą w Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis" mieszczącym się w zabytkowym zbiorniku wody z końca XIX w. Udawaliśmy się kolejno do ośmiu stref klimatycznych. Nasze zainteresowanie wzbudził batyskaf, podobny do tego, w którym przebywali naukowcy badający Rów Mariański, i różne dziwne ryby bez oczu, które porozumiewają się, mrugając do siebie światłem. Szelest liści, szmer strumyków, szum fal, ławice ryb nad głowami pozwoliły na chwilę refleksji. Ten niezwykły świat może zginąć, skoro co minutę do oceanu trafia ciężarówka śmieci. Opuściliśmy to miejsce przekonani, że trzeba dbać o naszą planetę. Teraz udaliśmy się na posiłek, a następnie do hostelu. O spaniu długo nie było mowy, ale nikt nie spóźnił się na śniadanie.

Już o 10.30 podziwialiśmy "Panoramę racławicką" - to ogromny obraz J. Styki i W. Kossaka przedstawiający bitwę pod Racławicami umieszczony wewnątrz rotundy. Wydaje się, że jesteśmy nim otoczeni z każdej strony. Umieszczona u dołu makieta jest jakby przedłużeniem sceny ukazanej na obrazie. Kolejne godziny spędziliśmy we wrocławskim zoo. Podczas gdy w Żurowej nadal mocno padało, my oglądaliśmy zwierzęta ze wszystkich kontynentów i środowisk. Zdecydowanie największe wrażenie zrobiło na nas Afrykarium. Ogromne akwaria z przeróżnymi rybami, przejście szklanym tunelem pod pływającymi nad głowami rekinami, potężne hipopotamy i maleńkie antylopy to coś, czego się długo nie zapomina. Zupełnie innych emocji dostarczył nam pobyt w Sky Tower na najwyżej położonym punkcie widokowym w kraju. Już sam wyjazd windą na 49. piętro był dla niektórych dużym wyzwaniem, a widoków z przeszklonego tarasu nie są w stanie opisać żadne słowa.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. O godz. 17.00 opuściliśmy stolicę Dolnego Śląska. Zmęczenie zupełnie nie dawało się nam we znaki. W autokarze ujawniły się zdolności muzyczne i literackie naszych uczniów, a podsumowaniem ich zachowania niech będą słowa kierowcy, który stwierdził, że z taką grupą może jechać nawet na koniec świata.

Wycieczka spełniła zakładane cele. Była doskonałą lekcją słuchania, obserwowania i analizowania. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat historii i walorów kulturowych Wrocławia i przekonali się, że w naszym kraju też są miejsca godne uwagi.

mgr Małgorzata Król

 

 KONKURS RECYTATORSKI - Wiosna wierszem malowana ...
 

15 maja 2019 roku w PSP w Szerzynach odbył się gminny konkurs recytatorski dla klas I-III pod hasłem „Wiosna wierszem malowana”. Celem konkursu buło motywowanie dzieci do aktywnego i twórczego działania, umożliwienie zaprezentowania swoich zdolności recytatorskich oraz wzmacnianie wiary we własne siły i możliwości. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami każdego uczestnika. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane przez wszystkie dzieci. Niełatwo jest wyrazić i opisać w kilku zdaniach panującą atmosferę powagi, refleksji, ale i humoru oraz niezwykłej formy przekazu słownego. Wszyscy udowodnili swoje znakomite przygotowanie do konkursu. Bez wątpienia dostarczyli wszystkim wiele miłych wrażeń. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice : Lena Mężyk z klasy I – dyplom za udział, oraz Klaudia Brzęczek z klasy III – wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach recytatorskich.

mgr. Renata Kozdęba

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI KANONIZACJI PAPIEŻA JANA PAWŁA II "PAMIĘTAMY CIĘ OJCZE ŚWIĘTY"
 

26 kwietnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 5. rocznicy kanonizacji papieża Jana Pawła II. Tego dnia wszyscy zebrani mieli przyjemność obejrzeć przygotowany specjalnie na tę uroczystość program słowno- muzyczny, którego wykonawcami byli uczniowie klasy drugiej i trzeciej.
Śpiewem i recytacją uczniowie uczcili pamięć wielkiego Polaka-Papieża, wychowawcy i przyjaciela młodzieży. Przypomnieli najważniejsze fakty z życia Ojca Świętego oraz jak wielką był osobowością. Jan Paweł II przez całe życie dawał świadectwo swej niezwykłej siły ducha, wiary, miłości Boga i człowieka. Był uosobieniem dobra, prawdy i mądrości. Jego obecność na zawsze została zapisana w życiu każdego z nas. Przedstawienie wzbogacone zostało prezentacjami multimedialnymi.

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 NAUKOBUS - NAUKA DLA CIEBIE

- projekt realizowany przez Centrum Nauki KopernikW ramach projektu Nauka dla Ciebie, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotarł do naszej gminy naukobus. W dniu 12.03.2019r. uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w tym niecodziennym projekcie. Naukobus, pełniący rolę mobilnego laboratorium, daje szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Dzieci w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, mogą poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki. Eksponaty zostały rozstawione na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Szerzynach. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego  eksperymentowania, które jest doskonałą metodą poznawania świata, a  edukatorzy dodatkowo objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymali także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.

Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem naszych uczniów co widać na zdjęciach.

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

KONKURS WIELKANOCNY 2019

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 POKAZY DOŚWIADCZEŃ Z CHEMII I FIZYKI„Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia.

Doświadczenie jest produktem rozumu."

Immanuel Kant

Na podstawie wiedzy chemicznej i fizycznej można wyjaśnić zjawiska zachodzące w życiu codziennym. Doświadczenia chemiczne i fizyczne niekoniecznie muszą być wykonywane w naukowym laboratorium.

Czy fizyka musi być trudna i nudna, a chemia kojarzyć się wyłącznie z truciznami? Oczywiście, że nie! O tym, że wiedza chemiczna i fizyczna mogą przydać się w codziennym życiu oraz dostarczać ciekawej rozrywki mogli przekonać się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Żurowej, dla których nauczyciele chemii i fizyki wspólnie z zainteresowanymi uczniami przygotowali i przeprowadzili dnia 29.03.2019 r. pokazy doświadczeń.

Celem tego typu pokazów było zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów i rejestrowania zjawisk fizycznych oraz chemicznych w otaczającym świecie, pokazanie, że chemia  i fizyka potrafią bawić, poszukiwanie młodych talentów, popularyzacja nauk przyrodniczych poprzez prezentację ciekawych doświadczeń chemicznych i fizycznych.

Na wstępie uczniowie z klasy VIII  przedstawili  inscenizację pt: o Archimedesie, koronie i okrzyku "Eureka". Zaprosili wszystkich na wycieczkę w przeszłość, do czasów, w których żył Archimedes i przedstawili legendę związaną z odkryciem jakiego dokonał  ten najwybitniejszy matematyk i fizyk starożytnej Grecji.

Po przedstawieniu przyszedł czas na eksperymenty fizyczne.

Doświadczenia z fizyki pokazywały skutki działania występujących w przyrodzie sił:

 • siły grawitacji (swobodne spadanie ciał o różnych masach);
 • siły oporu powietrza (swobodne spadanie ciał o różnych kształtach);
 • siły tarcia (ruch poduszkowca wykonanego z płyty CD);
 • siły wyporu (lot balonu napełnionego gorącym powietrzem).

Ponadto przeprowadzono doświadczenia dotyczące:

 • zamiany energii (sprężyste odbicia piłeczki);
 • ciśnienia (półkule magdeburskie);
 • rozszerzalności temperaturowej (rozgrzewanie mosiężnej kulki i blaszki bimetalowej w płomieniu palnika);
 • ruchu drgającego (pokaz fali poprzecznej na rozciągniętej sprężynie).

Uczniowie zaprezentowali też bezpieczny sposób przenoszenia filiżanki pełnej kawy bez rozchlapania.

Po eksperymentach z fizyki przeprowadzone zostały doświadczenia z chemii.

Grupa zainteresowanych uczniów stosując ogólnodostępne produkty spożywcze i odczynniki chemiczne zaprezentowała doświadczenia wyjaśniające  tajemnicę niektórych, na pozór dziwnych i nienaturalnych zjawisk.

Uczennice klasy VII  Małgorzata Słomska, Anna Mikrut i Natalia Reczek wykonały następujące doświadczenia z chemii:

 • „Badanie właściwości składników powietrza” – samopompujący się balonik, samoczynne gaszenie świec oraz wykrywanie ilości tlenu w powietrzu.

Uczniowie klasy VIII Ewa Mikrut, Karol Słomski i Miłosz Ziomek przeprowadzili eksperymenty:

 • „Różne oblicza wody utlenionej: lokomotywa chemiczna i chemiczna pasta dla słonia”,
 • „Gazy powstające w reakcjach rozkładu: wulkan sody i octu oraz wulkan chemiczny z dwuchromianem amonu”,
 • „Duch w butelce” i „Lampa lawa”.

Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli pokazy przygotowane i przedstawione przez starsze koleżanki i kolegów, którzy dowiedli, że eksperymentowanie to jeden z ciekawszych sposobów uczenia się.

Małgorzata Pilch

Henryk Karp

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 WYSTĘP CYRKU SZOK28 marca 2018 roku w naszej szkole gościł cyrk "Szok". Cyrkowcy zaprezentowali uczniom  program artystyczny, zawierający elementy żonglerki, akrobacji, a także sztuki iluzji. Niektórzy z widzów mogli wypróbować swoje możliwości w poszczególnych dyscyplinach, spośród publiczności zostali wybrani ochotnicy do wzięcia udziału w przedstawieniu. Pełni zapału, z różnym skutkiem, próbowali dotrzymać kroku zawodowcom, co często wzbudzało ogólną radość. Zapierającą dech w piersiach chwilą była, gdy artysta pojawił się z wężem i wyszedł do publiczności, ochotnicy mogli z nim wystąpić na scenie, ku ogromnemu przerażeniu pozostałych uczniów. Artyści zaprezentowali godzinne przedstawienie, podczas którego podziwiano niezwykły pokaz umiejętności. Występ cyrkowców nagrodzono gromkimi brawami.

 

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 SŁODKA WYCIECZKA26 marca 2019 roku uczniowie z klas I-VII, którzy brali udział w konkursie plastycznym „Mój wymarzony lizak”, uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Lizaka w Jaśle. Zwiedzanie muzeum zaczęli od sklepiku ze słodkościami, gdzie uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć różnego rodzaju lizaki, różniące się kształtem, wielkością i kolorem oraz je zakupić.  Po muzeum oprowadzała dzieci pani przewodnik, która w przystępny sposób opowiadała im o początkach powstawania lizaków i historii zakładu Liwocz. Dzieci miały możliwość powąchania aromatów i spróbowania różnego rodzaju cukrów, które są wykorzystywane do produkcji słodyczy. Zobaczyły również  maszyny stosowane w karmelarstwie. Uczniowie mogli obejrzeć prace plastyczne z konkursu „Mój wymarzony lizak”, zorganizowanego  przez muzeum. Jednak najwięcej radości sprawiło wszystkim własnoręczne wykonanie lizaka. To była ciekawa i „słodka” wycieczka.

mgr Renata Kozdęba

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 6

Zegarek

Ulti Clocks content

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?