GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO ” YOU ROCK ”
6 czerwca uczniowie naszej szkoły Patrycja Reczek z kl. VIII i Bartłomiej Słota z kl. VII wzięli udział w II Gminnym Konkursie Języka Angielskiego, który odbył się w PSP w Swoszowej. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania językiem angielskim, motywowanie ich do poszerzania wiedzy jak i podnoszenia umiejętności językowych. Reprezentanci naszej szkoły nie stanęli na podium, jednak i tak gratulujemy im ogromnej wiedzy, którą wykazali się podczas zmagań konkursowych.
Maria Kędzior
|
WYCIECZKA DO BAŁTOWA KLAS IV-VIII
Ostatni miesiąc tego roku szkolnego zaczął się bardzo przyjemnie. 3 czerwca uczniowie klas IV - VIII wraz z opiekunami zwiedzili Bałtowski Kompleks Turystyczny, miejsce, gdzie 160 mln lat temu było ciepłe morze jurajskie, a po plaży spacerowały dinozaury i zostawiały odciski swoich łap.
Wyruszyliśmy z Żurowej o godz. 6.00. Długa podróż i zachmurzone niebo nie zepsuły nam humoru. O godz. 10.00 zaczęliśmy zwiedzanie Zwierzyńca Dolnego. Tu czekały na nas różnobarwne ptaki, wśród których na czoło wysuwały się, naszym zdaniem, bażant bananowy i paw pyszniący się swoim okazałym ogonem. Obserwowaliśmy też zwinne wiewiórki, kuce, osły i pracowite surykatki oraz popisy zabawnych małpek. Następnie podróżowaliśmy amerykańskim szkolnym autobusem przez rozległe tereny Zwierzyńca Górnego, gdzie na ponad 40 ha żyją wielbłądy dwugarbne, alpaki, muflony, jaki tybetańskie, strusie, żubry, liczne rasy owiec i bydło z różnych obszarów świata. Pani przewodnik przekazała nam ciekawostki z życia tych zwierząt. Wiemy już, jaka jest pojemność strusich jaj, czym się różni daniel od jelenia i dlaczego imiona wszystkich żyjących tu żubrów zaczynają się na "Po".
Po tej przejażdżce przyszła kolej na Park Miniatur. Tu, na terenie w kształcie Polski, umieszczono 49 doskonale wykonanych rekonstrukcji polskich zamków i pałaców z czasów ich największej świetności. Podziwialiśmy je w towarzystwie niewielkiego deszczu. Troszkę zmokliśmy, więc woda tryskająca na widzów podczas oglądania filmu w technologii 5D nie zrobiła na nas większego wrażenia. Jednak ruchome fotele, potwory morskie i ruiny zatopionej Atlantydy działały na wyobraźnię.
Kolejnym punktem programu wycieczki było Słowiańskie Wzgórze. Tu z kolei poszerzyliśmy swoją wiedzę o życiu Słowian. Spacerowaliśmy alejkami, podziwiając wykonane z drewna sylwetki bóstw i demonów, którym Słowianie oddawali cześć. Oglądaliśmy słowiańskie świątynie, stos ciałopalny, cmentarzysko kurhanowe, kamień ofiarny i plac wiecowy. Teraz przyszedł czas na odpoczynek. Kolejną godzinę spędziliśmy w Parku Zabaw. Tutaj znów daliśmy upust swoim emocjom. Uczniowie mogli do woli korzystać z wszelkiego rodzaju huśtawek, karuzeli i trampolin.
Około godz. 15.00 udaliśmy się do Sabatówki - wioski słowiańskiej, w której teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Pan przewodnik, w stroju z epoki, w bardzo obrazowy sposób przekazał nam informacje o życiu i wierzeniach Słowian. Zaprezentował też wiele eksponatów, a u tych, którzy przeszli "tunelem odwagi", pojawiły się na dłoniach pamiątkowe pieczątki.
Na koniec udaliśmy się do JuraParku. To pierwszy w Polsce obiekt o tej tematyce, który powstał w miejscu, gdzie odkryto autentyczne ślady dinozaurów. Wśród bujnej zieleni stoją tu modele prehistorycznych stworzeń naturalnej wielkości. I choć niektórym z nas zmęczenie dawało się już we znaki, wędrowaliśmy szlakiem kolejnych epok geologicznych, słuchając informacji przekazywanych nam przez panią przewodnik i niemal bezbłędnie rozwiązując zadawane przez nią zagadki. Nikt z nas nie próbował nawet zapamiętać skomplikowanych nazw poszczególnych dinozaurów, ale modele tych stworzeń, zwłaszcza te największe, wszystkim się podobały. Uzupełnieniem tej części wycieczki była wizyta w Muzeum Jurajskim, gdzie znajdują się przeróżne skamieniałości, kości dinozaurów, szczątki morskich gadów czy zęby rekinów.
Nasza wycieczka dobiegła końca. Poznaliśmy kolejny region Polski z jego atrakcjami i ciekawostkami. To była niezapomniana, edukacyjno-rozrywkowa lekcja. Wzbogaciła naszą wiedzę, dostarczyła nam różnorodnych emocji i mnóstwa pozytywnych wrażeń. Przenieśliśmy się w bardzo, bardzo odległe czasy, ale też stanęliśmy oko w oko z naturą i doskonale się bawiliśmy. Po godz. 21.00 wyczerpani, ale wzbogaceni w nowe doświadczenia, wróciliśmy do Żurowej. Dokąd udamy się następnym razem? Na razie nie wiadomo.
Małgorzata Król
|
DZIEŃ RODZINY 2024
Rodzina to mały świat stworzony przez miłość…
25 maja 2024 r. w słoneczne sobotnie popołudnie w naszej szkole odbył się szkolny Piknik Rodzinny. W organizację imprezy zaangażowana była społeczność szkolna oraz Rada Rodziców.
Piknik rozpoczął się o godzinie 15.00 wystąpieniem pana Dyrektora, który powitał wszystkich gorąco i podziękował rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowania.
Na sali gimnastycznej odbyła się część artystyczna, której tematem była rodzina na wesoło i na poważnie. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli, czytali żarty, odgrywali scenki, grali na instrumentach i składali życzenia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego witali przychodzących gości serduszkami z dedykacją i słodyczami.
Po części artystycznej na uczniów czekały liczne atrakcje na boisku szkolnym: stoisko z ciastami i piciem, wata cukrowa, popcorn, kiełbaski z grilla.
Malowanie twarzy, robienie kolorowych fryzur, warkoczyków, robienie tatuaży cieszyło się dużą popularnością wśród najmłodszych. Uczestnicy pikniku mieli również możliwość sprawdzić swoje umiejętności sportowe. Podczas zawodów dzieci i dorośli mogli wziąć udział w różnych zabawach, konkurencjach oraz grach. Nie zabrakło też dmuchańców, które były jedną z głównych atrakcji.
Dodatkową atrakcją była możliwość posiedzenia w samochodzie strażackim, policyjnym, oglądania z bliska motocykla policyjnego. Strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy a strażacy z PSP w Tarnowie sprzęt wielozadaniowy.
Piknik Rodzinny był doskonałą okazją do rodzinnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, wspólnej zabawy i integracji. Wyśmienity humor i mnóstwo atrakcji – tak w skrócie można opisać nasz Piknik Rodzinny.
Renata Kozdęba
|
" WYGRAJMY ZDROWIE " - edukacyjna bajka muzyczna
22 maja uczniowie klas 0-III mieli okazję obejrzeć wspaniałe przedstawienie muzyczne w Domu Kultury w Tuchowie, dzięki uprzejmości GCKiCz oraz pani Marii Mikrut. Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia w Tuchowie przygotowali przepiękną edukacyjną bajkę muzyczną „Wygrajmy zdrowie”. To rezultat całorocznej ciężkiej pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Na tle pięknej kolorowej scenerii oglądaliśmy pokaz muzycznych zdolności i umiejętności gry na różnych instrumentach, śpiewu, recytacji, tańca. Wszystkie te muzyczne aktywności powiązane były z tematem zdrowego odżywiania, rolą witamin zawartych w warzywach i owocach. Po występie wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji pani dietetyk na temat piramidy żywieniowej i zdrowego odżywiania. Wśród wielu utalentowanych muzycznie dzieci występujących w przedstawieniu znaleźli się także uczniowie naszej szkoły – Aleksandra Jamro, Zuzanna Mikrut, Bartosz Ziomek, Antoni Drożdż i Radosław Mikrut.
Wszystkim występującym dziękujemy i gratulujemy! Ocena za występ to 6!
Renata Kozdęba
|
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2024
We wtorek 14 maja uczniowie klasy VIII przystąpili do pierwszego z trzech egzaminów ósmoklasisty. Na początek czekał ich egzamin z języka polskiego, dzień później zmierzyli się z matematyką, a w czwartek przyszedł czas na na test z języka obcego nowożytnego – języka angielskiego. Egzamin ósmoklasisty obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach 1-8. Egzamin ósmoklasisty to pisemny test kończący pierwszy etap edukacji i jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Młodzi ludzie poznają wyniki egzaminów 3 lipca. Końcowy wynik egzaminu ósmoklasisty ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym oraz osiągnięcia ucznia.
Życzymy naszym uczniom powodzenia!
Maria Kędzior
|
Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty OPERON 2024
9 maja uczniowie klasy III pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty wydawnictwa OPERON. Jest to coroczna akcja Operonu i Grupy Polskapresse, mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Dostarcza on szkołom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej, praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz wiadomości przyrodniczych. Tegoroczny sprawdzian składał się on z czterech arkuszy testowych: język polski – słuchanie ze zrozumieniem, język polski – czytanie ze zrozumieniem, matematyka, przyroda. Zanim uczniowie zaczęli zmagać się z arkuszami, obejrzeli krótki film terapeutyczny z Bratkiem – przyjacielem dzieci, który pomagał im ograniczyć stres towarzyszący przed sprawdzianem. Dzieci razem z Bratkiem wykonywały różne ćwiczenia rozluźniające i z uwagą słuchały jego rad, jak skutecznie skoncentrować się na teście. Po wysłuchaniu cennych uwag, odświętnie ubrani i przejęci swoim pierwszym egzaminem uczniowie, w skupieniu analizowali i rozwiązywali zadania. Pomiędzy poszczególnymi testami były kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek i posiłek. Uczniowie rozwiązywali zadania od godziny 9.00 do 11.20.
Na efekty pracy trzeba będzie cierpliwie poczekać do czerwca, kiedy to OPERON udostępni ogólnopolski raport podsumowujący wyniki sprawdzianu.
Trzymamy kciuki!!!
Renata Kozdęba |
AKADEMIA Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Święto Narodowe Trzeciego Maja, obok Święta Niepodległości, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Zostało ustanowione w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawę zasadniczą. Niosła ona nadzieję na ocalenie Polski. Stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy państwowej, osłabiała samowolę magnatów. Zwiększała liczebność wojska, poprawiała położenie chłopów, podniosła poziom oświaty, mieszczanom zaś nadała nowe prawa. Wprowadzone przez nią zmiany w prawie polskim były ostatnią próbą ocalenia zagrożonej ojczyzny. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią oraz szacunkiem.
Tradycją lat poprzednich z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy VI. Młodzi wykonawcy przypomnieli wydarzenia sprzed 233 lat i ukazali przyczyny stopniowego upadku państwa oraz próby jego ratowania – w tym okoliczności, które towarzyszyły uchwaleniu konstytucji. Prezentacja, odegrana scenka oraz piosenki ubarwiły akademię, która wprowadziła zebranych gości w nastrój zadumy i refleksji nad historią naszej Ojczyzny.
Człowiek bez miłości do Ojczyzny - to człowiek bez korzeni.
Akademia była okazją do tego, by każdy uczeń poszerzył swoją wiedzę historyczną, a także zastanowił się nad swoim patriotyzmem.
|
10 ROCZNICA KANONIZACJI PAPIEŻA POLAKA
27 kwietnia przypada dziesiąta rocznica kanonizacji papieża Jana Pawła II. Jan Paweł II to postać niepodważalnie wyjątkowa w polskiej historii. Zwykły chłopiec, urodzony w Wadowicach 18 maja 1920 roku, dzięki odkryciu swojego powołania i aktywnym działaniom na rzecz drugiego człowieka stał się niezwykłym dorosłym.
Jan Paweł II został kanonizowany 9 lat po śmierci i 3 lata po beatyfikacji. Papież Polak - wcześniej kardynał Karol Wojtyła - kierował Kościołem od 1978 do 2005 roku. Był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch.
Uczniowie upamiętnili apelem rocznicę kanonizacji papieża. Montaż poetycko-muzyczny składał się z tekstów- wierszy, fragmentów biografii, myśli Jana Pawła II, pieśni oraz projekcji filmu. Podczas występu mieliśmy możliwość lepszego poznania życia naszego rodaka, które przepełnione było radością, uśmiechem, umiłowaniem świata i ludzi, jak również bólem i cierpieniem. Śpiewem i recytacją uczniowie uczcili pamięć wielkiego Polaka-Papieża, nauczyciela, wychowawcy i przyjaciela młodzieży. Dał świadectwo niezwykłej siły ducha, wiary, miłości Boga i człowieka, był uosobieniem dobra, prawdy i mądrości. Jego obecność na zawsze została zapisana w życiu każdego z nas.
Renata Kozdęba |
|
|