NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj306
mod_vvisit_counterWczoraj422
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1760
mod_vvisit_counterOstatni tydzien2674
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc11218
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu8157
mod_vvisit_counterRazem1421658

We have: 18 guests online
Twoje IP: 44.200.137.63
Dzisiaj jest: 28 Wrz 2022


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szkoła Podstawowa w Żurowej

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

DZIEŃ DZIECKA 2020

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

"Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat." Janusz Korczak

 

 

1 czerwca w naszej szkole odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka. Ten wyjątkowy dzień był pełen wrażeń i atrakcji. Około godziny 10.00 zebraliśmy się na boisku szkolnym, aby wspólnie świętować jeden z najwspanialszych dni w roku . Dla naszych uczniów czekało mnóstwo zabaw, przekąsek i niespodzianek. Dzieci mogły sprawdzić się w konkurencjach sportowych. Niewątpliwie najbardziej atrakcyjne okazało się przeciąganie liny. Gdy jedni uczniowie zmagali się w zawodach sportowych, inni mogli brać udział w pokonywaniu toru przeszkód, czy laniu wodą do celu w przygotowanym miasteczku strażackim. Druhowie z OSP zachęcali też do wizyty w wozie strażackim.

Dodatkowo Rada Rodziców przygotowała dla naszych pociech mnóstwo przekąsek; był popcorn, pieczona kiełbaska z grilla, wata cukrowa i lody. Dla uczestników i zwycięzców zawodów sportowych były również medale i słodkie upominki. Można było także pomalować twarz.

Najważniejsze, że pogoda nam dopisała i wszyscy dobrze się bawili. Dzień Dziecka udał się wspaniale! Już czekamy na następny. Dzieci były zachwycone, czuły się wyjątkowo i bezpiecznie. Ten dzień zostanie na długo w ich pamięci.

W imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców oraz strażakom z OSP z Żurowej za ogromne zaangażowanie, trud i wkład włożony w przygotowanie tej imprezy.

Życzymy Wam drogie dzieci , aby na Waszych twarzach zawsze gościł uśmiech, a każdy dzień był wyjątkową przygodą.

Maria Kędzior

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


 

 EGZAMIN OŚMIOKLASISTY 2022

 

Za ósmoklasistami trzydniowy maraton egzaminacyjny. W dniach 24 – 26 maja uczniowie  klasy VIII pisali egzamin z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, natomiast wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. W tym roku tak jak i w poprzednim w związku z epidemią Covid-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty przeprowadzony był na podstawie wymagań egzaminacyjnych  zawierających zawężony zakres wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia przez cały rok. Wizja czekającego ich egzaminu niczym cień towarzyszyła ich codziennemu szkolnemu życiu. Ósmoklasiści pisali także trzy próbne testy, które pozwoliły określić poziom  umiejętności, wyznaczyć zakres wiedzy do powtórki i utrwalenia. Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki uczniowie poznają dopiero 1 lipca. Trzymamy kciuki, by uzyskane punkty były jak najwyższe!

 

 

 

 OTWARCIE I POŚWIĘCENIE SALI GIMASTYCZNEJ

18 maja 2022 r. 

18 maja 2022 r. przywitał nas słońcem i bezchmurnym niebem. Ten dzień był dla naszej szkolnej społeczności dniem niezwykłym, pełnym radosnego oczekiwania. Jakże trudno było skupić się na lekcjach! W końcu nadeszła godzina

13.00 i rozpoczęła się wielka uroczystość - otwarcie i poświęcenie sali gimnastycznej. Pachnąca jeszcze świeżością, pięknie udekorowana sala pomieściła wreszcie wszystkich, którzy zechcieli uczestniczyć w

tym ważnym wydarzeniu. Swoją obecnością zaszczycili nas: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Salaterski, Księża z dekanatu na czele z Księdzem Dziekanem Stanisławem Świątkiem, Poseł na Sejm RP Pan Wiesław Krajewski, Wicewojewoda Małopolski Pan Ryszard Pagacz, Małopolska Wicekurator Pani Halina Cimer, Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd, Radna Województwa Małopolskiego Pani Anna Mikosz, Radni Powiatu Tarnowskiego Pan Wacław Sychta i Pan Krzysztof Płaczek, Radni Gminy Szerzyny: Pani Anna Mikos, Pan Wojciech Mikrut, Pan Roman Klisiewicz, Pan Paweł Juda, Pan Kazimierz Urbanik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik Pan Grzegorz Wojtanowski, Władysław Olszówka radny Rady Powiatu.Tarnowskiego, wykonawca inwestycji Pan Robert Złocki, sołtys wsi Pan Wiesław Szwandrok, Naczelnik OSP w Żurowej Pan Krzysztof Bąk i Prezes Pan Wojciech Bąk, poczet sztandarowy OSP z Żurowej, poczty sztandarowe ze wszystkich szkół z terenu gminy oraz emerytowani nauczyciele, rodzice uczniów i mieszkańcy naszej wsi.

 

Uroczystość rozpoczęła się od zabrania głosu przez Wójta Gminy Szerzyny Pana Grzegorza Gotfryda, który swoją wypowiedź oparł na słowach bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: "Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe". Pan Wójt przybliżył zebranym historię powstania sali. Nie pominął przeszkód i trudności, wspomniał o tragicznej w skutkach katastrofie budowlanej, ale skupił się przede wszystkim na podziękowaniach, podkreślając zasługi Pana Posła Wiesława Krajewskiego. Podziękował za wsparcie, dobre słowo, za to, że monitorował postępy w budowie, doradzał, wspierał. Pan Wójt docenił też wysiłek Pana Dyrektora, Rady Rodziców, podkreślił wielkie zaangażowanie lokalnej społeczności. Szczególne podziękowania skierował do Księdza Biskupa. Podziękował za poświęcenie sali, za to, że Jego Ekscelencja znalazł czas na to, żeby dzielić z nami radość, tym bardziej, że sala gimnastyczna to przecież przestrzeń dla rozwoju nie tylko fizycznego, ale też duchowego.

Następnym punktem programu były akt otwarcia sali gimnastycznej poprzez przecięcie symbolicznej wstęgi oraz modlitwa Księdza Biskupa i akt poświęcenia nowego obiektu sportowego. Ksiądz Biskup zapewnił nas, że patronka szkoły i święci związani z 18 maja będą czuwali nad naszą szkolną społecznością. Po tym doniosłym wydarzeniu przyszła kolej na okolicznościowe przemówienia. Wszyscy skupili się na gratulacjach i podziękowaniach. Wyrażali podziw i uznanie, podkreślali wysiłek wielu osób, które przyczyniły się do powstania sali. Pan Poseł Krajewski zaznaczył, że ten obiekt będzie służył wielu pokoleniom, podziękował wszystkim przyjaciołom gminy Szerzyny i obiecał dalsze wsparcie. Pan Wicewojewoda Ryszard Pagacz stwierdził, że nasi uczniowie na pewno będą osiągać sukcesy sportowe, bo przecież mistrzowie często wywodzą się z małych miejscowości. Radna Sejmiku Małopolskiego Pani Anna Mikosz odniosła się do haseł będących elementami dekoracji, zachęcając do tego, abyśmy stosowali się do wartości, o których mówią. Wicekurator Małopolska Pani Halina Cimer odczytała gratulacje od Małopolskiej Kurator Oświaty Pani Barbary Nowak, motywując uczniów do tego, żeby rozwijali swój sportowy potencjał. Pani Anna Mikos i Pan Wojciech Mikrut przypomnieli historię rozwoju oświaty w Żurowej i również dołączyli się do podziękowań i gratulacji.

Kolejnym punktem programu było wręczenie brązowej odznaki "Za Zasługi dla Sportu" przyznanej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Otrzymali ją: Pan Eugeniusz Niziołek, Pan Grzegorz Gotfryd, Pan Adam Setlik. Gratulujemy!

W końcu nadeszła pora na program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Przedstawienie kabaretowe zaprezentowane przez uczniów klasy V miało na celu ukazać różnice między dawnym a współczesnym życiem na wsi ze szczególnym uwzględnieniem oświaty. Tekst był stylizowany na gwarę, co stanowiło dodatkową trudność, jednak piątoklasiści poradzili sobie doskonale. W scence dramowej uczniowie klasy VI zaprezentowali postać i dokonania patronki naszej szkoły, św. Jadwigi Królowej. Zwrócili uwagę na to, jak wielkim obowiązkom musiała podołać mimo młodego wieku. Młodzi aktorzy przypomnieli, że to jej zawdzięczamy rozwój oświaty. Starali się odpowiedzieć na pytanie, kim była nasza patronka, czego dokonała, co sprawiło, że wciąż o niej pamiętamy. Zapewnili też, że będzie dla nas wzorem, że nadal będziemy postępować według zasad, którymi się kierowała w swoim krótkim, ale tak owocnym życiu. Dopełnieniem tej części akademii były wiersze w wykonaniu dzieci z klasy I oraz pieśni poświęcone św. Jadwidze Królowej. Teraz z kolei uczennice klasy VII w rymowanym wierszu przedstawiły krótko historię nauczania w Żurowej, akcentując fakt długiego oczekiwania na salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia. W kolejnej scence dramowej uczniowie klasy IV podkreślili znaczenie sportu w życiu każdego z nas, zachęcając do aktywności fizycznej. Pojawiły się nawet aspiracje do udziału w igrzyskach olimpijskich. Nierealne? Dlaczego? Przecież wszystko może się zdarzyć! Duży aplauz publiczności wywołały piosenki o tematyce sportowej oraz piękny taniec z kołami olimpijskimi w wykonaniu dziewczynek z klasy III, które w stosownych strojach, z wielkim przejęciem i wdziękiem tańczyły do melodii "We are the champions".

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Adam Setlik. Przybliżył okoliczności powstania sali, wskazał istotne fakty dotyczące rozwoju oświaty w Żurowej, podkreślił zasługi Pana Wójta, który od słów i obietnic związanych z budową sali od razu przeszedł do czynów. Pan Dyrektor podziękował też obecnej Radzie Rodziców za nieocenioną pomoc i wszystkim zebranym za obecność w tak ważnym dla nas dniu.

Bardzo miłym akcentem były prezenty, które otrzymaliśmy z racji oddania do użytku sali gimnastycznej. Pan Ryszard Pagacz, Pani Anna Mikosz, Pan Krzysztof Płaczek i Pan Robert Złocki podarowali piłki, Pani Halina Cimer książkę Macieja Malinowskiego "Polszczyzna, głuptasie! Dylematy poprawnościowe i ciekawostki", Państwo Ewelina i Szczepan Przyczynkowie pewną kwotę na zakup sprzętu sportowego. Gmina Szerzyny otrzymała natomiast promesę na dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego inwestycji: "Remont drogi gminnej nr 200620 K relacji Żurowa - Dobrocin". Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy i obiecujemy, że ofiarowane nam prezenty będą wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem.

I tak oto nasza uroczystość dobiegła końca. Już niedługo na tej nowej sali odbędą się pierwsze zawody sportowe. Rozlegną się okrzyki i wiwaty. Poznamy emocje zwycięstw i gorycz porażek. W murach tej sali na pewno pojawią się wola walki i chęć zwycięstwa. Z pewnością będziemy pamiętać o zdrowej rywalizacji i wzajemnym szacunku, o tym, jak brzmi motto MKOL-u: "W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka. Rzeczą istotną jest nie zwyciężać, lecz umieć toczyć zwycięski bój."

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

  

REGULAMIN KONKURSU (KLIKNIJ)

KARTA ZGŁOSZENIOWA (KLIKNIJ

Zwycięzcy i uczestnicy biegu.OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

21.03.2022 roku rozpoczął się eliminacjami szkolnymi Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Zwycięzcy wzięli udział w etapie na poziomie gminnym. Reprezentanci naszej szkoły osiągnęli wysokie miejsca. W starszej grupie wiekowej Aleksandra Bąk zajęła II miejsce, a Dominik Duda zdobył III miejsce.

 

Laureatem w młodszej grupy wiekowej został Antoni Drożdż, uczeń klasy III, tym samym zakwalifikował się do etapu powiatowego.

01.04.2022 r. w Tarnowie odbyły się eliminacje powiatowe, które Antoni przeszedł również z najlepszym wynikiem i awansował do szczebla wojewódzkiego.

17.05.2022 r. Antek kontynuował swoją zwycięską passę i  w eliminacjach wojewódzkich, które miały miejsce w Wieliczce wywalczył awans do etapu ogólnopolskiego.

Gratulujemy wspaniałych wyników i olbrzymiego sukcesu oraz życzymy powodzenia w finale.

Barbara Słota

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 WYCIECZKA KLAS  4 - 6  DO BÓBRKI I NAD SOLINĘ

 

W piękny słoneczny majowy dzień uczniowie klas IV – VI udali się na kolejną już w tym roku szkolnym wycieczkę, realizowaną ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę". Tym razem wyruszyliśmy komfortowym autokarem z parkingu w Żurowej w kierunku Bieszczad. Zatrzymaliśmy się w Bóbrce, w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom historię powstania pierwszego na świecie wielowymiarowego przedsiębiorstwa naftowego w 1854 roku oraz przybliżył sylwetki założycieli kopalni: Ignacego Łukasiewicza – skromnego farmaceuty; Tytusa Trzecieskiego – ziemianina i inicjatora założenia kopalni oraz Karola Klobassy-Zrenckiego – właściciela wsi Bóbrka. Muzeum zajmuje obszar 20 hektarów i znajduje się na terenie najstarszej na świecie i nadal działającej kopalni ropy naftowej. W otoczeniu przepięknego lasu mieliśmy okazję zobaczyć wiele cennych zabytków muzealnych pochodzących z czasów Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie zatrzymali się przy obelisku ufundowanym w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza, kopance Franek, wykonanej ręcznie około 1860 roku czy kopance Janina, która jest do dziś eksploatowana i można było zobaczyć naturalną ropę naftową. Zatrzymaliśmy się również w drewnianym warsztacie mechanicznym, drewnianej kuźni kopalnianej oraz zrekonstruowanej wiertnicy ręcznej. Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku to kolejny punkt naszej wędrówki po skansenie. Pozornie nieduży domek skrywa w sobie ogrom eksponatów, w tym zachwycającą aptekę urządzoną na wzór XIX-wieczny, laboratorium apteczne, kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną. Następnie dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym mogliśmy przenieść się w czasy kiedy pracował tu sam Ignacy Łukasiewicz.

Data 31 lipca 1853 roku zapisała się na kartach historii jako symboliczna data NARODZIN PRZEMYSŁU NAFTOWEGO. Wtedy to po raz pierwszy zapalono lampy naftowe publicznie w szpitalu lwowskim na Łyczakowie i wykonano pierwszą nocna operację.

Warto przypomnieć, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. W marcu 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin, a w styczniu - 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza, twórcy światowego przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej . 10 grudnia 2018 r. "Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej" otrzymała tytuł Pomnika Historii, a kolejnym krokiem są starania o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieco zmęczeni dwugodzinnym spacerem po skansenie wyruszyliśmy dalej w trasę. Kolejna atrakcja, która czekała naszych wytrwałych turystów to rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Po przybyciu na miejsce przywitała nas nieco wietrzna, ale nadal słoneczna i upalna pogoda. Malownicze położenie okolicy, a przede wszystkim potężna zapora zapierały dech w piersiach. Uczniowie z utęsknieniem wypatrywali statku, który miał ich zabrać w daleki rejs. Cała ekipa zajęła oczywiście miejsca na górnym pokładzie mimo, iż nawet czapki wiatr porywał z głów. Płynąc statkiem mieliśmy okazję posłuchać i poznać wiele ciekawostek dotyczących działania i historii zapory.

Pełni wrażeń udaliśmy się w podróż powrotną. Radosna atmosfera i uśmiech na twarzach w autokarze świadczyły, że uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Maria Kędzior

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 Wycieczka klas 0 – III do Stróż i Ciężkowic

11maja 2022 roku uczniowie klas I–III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego były na wycieczce w Stróżach w pasiece „Bartnik Sądecki”. Stróże i Bartnik Sadecki powitały nas piękną pogodą. W czasie pobytu uczniowie zwiedzali teren pasieki. Zobaczyły w plenerze kolekcję barci i kolorowych uli oraz zapoznały się jak na przestrzeni stuleci zmieniał się ich wygląd. Dzieci poznały życie pszczół nie tylko z opowieści, ale także obserwując pracę pszczół w ulu.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum Pszczelarstwa. Tam dzieci poznały dawną pracę pszczelarza, zapoznały się z wszelkiego rodzaju sprzętami pasiecznymi - rozluźniacze, odsklepiacze, wirówki, walce do produkcji węzy (plastrów woskowych do nadbudowy), podkurzacze.  Poznały dokładnie budowę pszczół- królowej, robotnic, trutni. Dowiedziały się w jaki sposób pszczoły zbierają nektar z kwiatów, jak go przetwarzają by móc przenieść do ula, jak komunikują się między sobą, co to jest mleczko pszczele, co to jest wosk i do czego służy pszczołom. Potem w sali multimedialnej, oglądały krótkometrażowy film i wysłuchały efektów dźwiękowych, charakterystycznych dla życia rodziny pszczelej.

Następnie pani przewodnik zaprosiła wszystkich do zwiedzania „Gospodarskiej Zagrody”, w której dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się osiołkowi i kucykom, pooglądać ciekawe odmiany różnego gatunku ptactwo domowego, które zachwycały swoim upierzeniem. Jednak największą uciechą dla dzieci była możliwość karmienia całego stada kóz i głaskania ich.

Aby nabrać sił i energii dzieci udały się na degustację ciasteczek z różnymi gatunkami miodu. Po krótkim odpoczynku i zabawie na placu zabaw na uczniów czekała ostatnia atrakcja, czyli przejażdżka wozem konnym po okolicy. Przed wyjazdem ze Stróż Uczniowie odwiedzili „Miodową Spiżarnię”, gdzie można było zakupić  miodowe smakołyki.

Pobyt w „Sądeckim Bartniku” to okazja do wspaniałej zabawy połączonej z nauką. Jednak to nie był jeszcze koniec atrakcji dla dzieci przewidzianych tego dnia. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Niezwykłą atrakcją pobytu w muzeum była podróż batyskafem „Piekielnica”. Uczniowie  odbyli wirtualną wycieczkę  w głąb rzeki Białej, zobaczyli, co dzieje się pod wodą, dowiedzieli się  m.in. o mieszkańcach rzeki, na przykład o brzance, głowaczu, łososiu atlantyckim. Zobaczyli też osobniki, które tej rzece zagrażają. Są to „smok koparkowy”, „wąż ściekowy” i tamy, które stanowią stałą przeszkodę imigracyjną, m.in. dla łososia. Dowiedzieli się również, że w rzece Białej, która płynie przez miasto, mieszkają wyjątkowe i rzadkie stworzenia, dlatego cały obszar został objęty programem Natura 2000. Program ten ma na celu ochronę nie tylko gatunków roślin i zwierząt, ale także dolinę rzeki i sama rzekę – jest to tzw. obszar ochrony siedlisk.

Uczniowie podziwiali również bogate zbiory – ponad 200 gatunków ptaków, kolekcję motyli, chrząszczy, a także duże ssaki takie jak żubr, niedźwiedź, łoś, wilk, ryś oraz trofea myśliwskie. Ciekawostką była „interaktywna łąka”- szklana podłoga pod którą odtworzone zostały fragmenty siedlisk i zbiorowiska roślinne. To była bardzo interesująca lekcja przyrody.

Cała wycieczka nie tylko dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń, ale była również świetną okazją do integracji. Mimo zmęczenia, uśmiech na twarzach nie opuszczał uczestników aż do końca wycieczki.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za częściowe pokrycie kosztów naszej wycieczki.

Renata Kozdęba

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 Zapraszamy do udziału w konkursie "Berło Królowej Jadwigi"

 

SZCZEGÓŁY KONKURSU (KLIKNIJ)

 

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 2022

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Święto Narodowe Trzeciego Maja, obok Święta Niepodległości, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Zostało ustanowione w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawę zasadniczą. Niosła ona nadzieję na ocalenie Polski. Stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy państwowej, osłabiała samowolę magnatów. Zwiększała liczebność wojska, poprawiała położenie chłopów, podniosła poziom oświaty, mieszczanom zaś nadała nowe prawa. Wprowadzone przez nią zmiany w prawie polskim były ostatnią próbą ocalenia zagrożonej ojczyzny. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią oraz szacunkiem.

Tradycją lat poprzednich z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy IV. Młodzi wykonawcy odegrali scenkę rozgrywającą się w Warszawie w dniu 3 maja w mieszkaniu córki posła na Sejm Czteroletni. Oczami dzieci, które przez okno wychodzące na ulicę stolicy oglądają

i przeżywają moment uchwalenia Konstytucji, mogliśmy poczuć atmosferę tamtego wydarzenia, zrozumieć  jego doniosłość  i znaczenie dla narodu. Zostali przypomniani także twórcy Konstytucji.

Człowiek bez miłości do Ojczyzny - to człowiek bez korzeni.

Akademia była okazją do tego, by  każdy uczeń poszerzył swoją wiedzę historyczną, a także zastanowił się nad swoim patriotyzmem.

M. Mikrut

 

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 BAL SZKOLNY  2022

We czwartek, 28 kwietnia, już od rana wszystkim uczniom naszej szkoły towarzyszyły niecodzienne emocje. Dawało się wyczuć pełne napięcia, radosne oczekiwanie, panował jakiś nietypowy nastrój. Niełatwo było się skupić na lekcjach, skoro na uczniów czekało tak miłe wydarzenie - oczekiwany od dawna bal szkolny. Nareszcie! Taka zabawa to doskonały moment na integrację, okazja do oderwania się od codziennych obowiązków i możliwość przeniesienia się w świat beztroskich zabaw. Tym razem impreza odbywała się w budynku remizy OSP. Pięknie udekorowana sala, kolorowe balony, zmieniające barwę światło i zastawione stoły robiły wrażenie. Różne przekąski, gorące danie, przepyszne ciasta i desery, owoce, słodycze pozwalały dzieciom zregenerować stracone w tańcu siły. Największym powodzeniem cieszyły się chyba popcorn i wata cukrowa. Znane wszystkim melodie zachęcały do tańca. Mogliśmy więc podziwiać umiejętności taneczne i wokalne niektórych uczniów.

W szampańskiej zabawie młodszym dzieciom pomagała pani animatorka. Przygotowane przez nią konkursy i zabawy edukacyjne miały na celu kształtowanie umiejętności reagowania na rytm, muzykę,

animację.

Dużą niespodzianką dla starszych dzieci okazała się fotobudka z mnóstwem gadżetów. Uczestnicy zabawy mieli możliwość chociaż na chwilę zmienić swój wygląd - niektórzy byli naprawdę nie do poznania. Uczniowie otrzymali zabawne zdjęcia, które z pewnością staną się pamiątką na długie lata.ację. Wskazywały też sposoby kulturalnego zachowania się podczas zabawy. Powodzeniem cieszyły się malowanie twarzy oraz zabawy typu "lambada", "pociąg", "stary niedźwiedź".

Serdecznie dziękujemy rodzicom, a zwłaszcza założycielkom i członkiniom Stowarzyszenia Kreatywny Tartak. Dziękujemy za zaangażowanie, wysiłek i czas poświęcony na przygotowanie tej wspaniałej imprezy. Wyrazem wdzięczności były zadowolone, uśmiechnięte buzie wszystkich uczestników balu.

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak było i tym razem. Ani się obejrzeliśmy i już musieliśmy udać się do swoich domów. Po kilku tak miło spędzonych godzinach trudno będzie wrócić do szarej rzeczywistości. Jak to dobrze, że przed nami majówka!

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ KL. 0 - 3 (KLIKNIJ)

GALERIA ZDJĘĆ KL. 4 - 8 (KLIKNIJ)

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 8

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?