NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj186
mod_vvisit_counterWczoraj200
mod_vvisit_counterW tym tygodniu604
mod_vvisit_counterOstatni tydzien1393
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc4274
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu8559
mod_vvisit_counterRazem1180451

We have: 8 guests online
Twoje IP: 3.235.85.115
Dzisiaj jest: 19 Paź 2020


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szkoła Podstawowa w Żurowej

 "Jej wysokość Brzanka"

- spotkanie z przewodnikiem beskidzkim.

Jednym z zadań wychowawczych szkoły jest kształtowanie u uczniów poczucia przynależności do miejsca i regionu, w którym żyją. Temu celowi służyło spotkanie z przewodnikiem beskidzkim, Panem Piotrem Firlejem, autorem przewodnika turystycznego "Jej wysokość Brzanka". Pan Piotr przybył do naszej szkoły, aby poszerzyć wiedzę uczniów na temat Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Wskazał charakterystyczne gatunki flory i fauny, przywołał wydarzenia historyczne, które miały miejsce w naszym regionie, ubarwiając je różnymi ciekawostkami. Posługiwał się przy tym wieloma rekwizytami, wśród których największe zainteresowanie wzbudziły podkowiec mały, nietoperz ważący tyle co łyżeczka cukru i zjadający tysiąc komarów dziennie, maska czarownicy ze Skamieniałego Miasta oraz drewniana laska z 1944 roku z napisem "SS", którą esesman bił tuchowian idących do pracy. Pan Piotr pokazywał uczniom fotografie różnych miejsc naszej wsi oraz uświadomił im, że góry, które widzą w bezchmurne dni, to nie Trzy Korony, ale Tatry Słowackie. Uczniowie układali puzzle, rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania, a w zamian otrzymywali wartościowe nagrody. Pan Piotr to człowiek z pasją, który bardzo dobrze zna nasze tereny. Uświadomił uczniom, że nie doceniają wartości miejsca, w którym żyją i zachęcił ich do uważnego obserwowania, rozglądania się wokoło, dostrzegania szczegółów, bo to w nich najczęściej tkwi piękno.

W drugiej części spotkania głos zabrała Pani Maria Mikrut. Przypomniała uczniom, z czego słynie nasza wieś i zaprezentowała miniatury przedmiotów codziennego użytku wykonane przez miejscowego bednarza, nieżyjącego już, Józefa Dudę. Czy na pewno wiemy, jak wyglądały i do czego służyły: skopiec, zwórka, płótnia, dzieża czy cebrzyk? Ze spotkania uczniowie wyszli z przekonaniem, że mają obowiązek ocalić od zapomnienia to, co jest nierozerwalnie związane z naszą miejscowością. I zrobią to! W najbliższym czasie jest planowany konkurs "Bednarska kraina" mający na celu udokumentowanie początków bednarstwa w Żurowej. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w Bibliotece Publicznej w Żurowej.


GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 

 REKONSTRUKTO "Wrzesień 39"

 

20 lutego nasza szkoła gościła ponownie grupę artystyczną „ Rekonstrukto”. Tym razem uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz historyczny pod  tytułem „Wrzesień 39”, czyli o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita. Podczas pokazu omówiono i zaprezentowano sytuację międzynarodową Polski przed wybuchem II wojny światowej i w trakcie jej trwania. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się repliki broni, mundury wojskowe, karabiny, pistolety, granaty i bagnety. Ochotnicy mieli szanse osobiście dotknąć i sprawdzić wyposażenie wojska polskiego poprzez przymierzanie hełmów, masek przeciwgazowych oraz elementów umundurowania żołnierzy. Część uczniów poddana została musztrze wojskowej sprawdzając, kto nadaje się do wojska. Po zakończonym pokazie widzowie mogli osobiście obejrzeć repliki broni, sprawdzić jak ciężki był to sprzęt, przymierzyć mundur żołnierski, mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę historyczną.

Nasi uczniowie z zapartym tchem słuchali i oglądali program przybliżający losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczypospolitej. Ta żywa lekcja historii wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów i na pewno zostanie długo w pamięci.

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Luty kojarzy się nam zwykle z walentynkami i zabawami karnawałowymi. Mało kto pamięta, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. To doskonała okazja do promocji języka ojczystego, dlatego tego dnia lekcje j. polskiego w klasach IV-VIII wyglądały nieco inaczej - przeważała nauka przez zabawę. Uczniowie klas IV-VI skupili się na ortografii i gramatyce. Powstał "dom ortomagiczny" i plakaty, hasła promujące j. polski oraz rebusy, kolorowe rysunki przedstawiające wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Doskonaleniu znajomości ortografii służyły też gry planszowe i ortomagiczne. Wszyscy wiedzą, że nasz język ciągle się rozwija, czerpie z różnych źródeł. Mając to na uwadze, uczniowie klasy V przygotowali wspaniałe lapbooki, w których umieścili funkcjonujące w polszczyźnie wyrażenia i zwroty zaczerpnięte z mitologii greckiej.

Uczniowie klasy VII i VIII zgłębiali poważniejsze tematy. Rozmawiali o tym, co ma wpływ na rozwój języka. Wiele uwagi poświęcili kulturze wypowiedzi, podali charakterystyczne cechy języka, którym posługuje się współczesna młodzież. Zaznaczyli, że coraz więcej języków zagrożonych jest wyginięciem, a wśród nich funkcjonujący w Polsce język wilamowski (posługuje się nim obecnie ok. 70 starszych mieszkańców Wilamowic koło Bielska Białej). Uczniowie najstarszych klas sprawdzali swoją wiedzę, wykorzystując grę planszową "As gramatyki" oraz prędkomówki i zdania z trudnościami artykulacyjnymi. Z łamańcami językowymi zmierzyli się też nauczyciele i pracownicy obsługi. Trzeba przyznać, że poradzili sobie całkiem nieźle.

Nasz język ojczysty nie należy do łatwych (pełno w nim "ż", "dż", "sz", "cz", dźwięczy, dzwoni, szumi, syczy), ale jest barwny i zróżnicowany. Dbajmy więc o jego poprawność. Wzbogacajmy słownictwo, nie zaśmiecajmy go wulgaryzmami i bezsensownymi neologizmami, stosujmy na co dzień zwroty grzecznościowe,nie zapominajmy o polskich znakach w sms-ach i e-mailach, a wtedy będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że mamy wpływ na to, jaki jest nasz ojczysty język.

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 DZIEŃ KOTA

„Bo koty są dobre na wszystko.
Na wszystko, co życie nam niesie.
Bo koty to czułość  i bliskość.”
F. Klimek

Koty, jako jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych, uszczęśliwiają ludzi, ale kot może znaleźć też u nas szczęście, jeżeli wiemy czego naprawdę potrzebuje. Naszym ulubieńcom poświęcony został Dzień Kota, święto obchodzone na całym świecie 17 lutego. W szkole dzień ten jest okazją do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o kotkach, kocurach i kiciach. Koty zajmują nie tylko wiele miejsca w ludzkich sercach, a szczególnie wrażliwych na zwierzęcy los serduszkach najmłodszych, ale są też ulubionymi bohaterami książek dla dzieci i młodzieży.  Z książek o kotach emanuje miłość do zwierząt, szacunek i troska o nie. Nasi najmłodsi uczniowie przygotowywali prace plastyczne o tematyce kociej. Na korytarzu  zaprezentowano gazetkę z informacjami i ciekawostkami na temat kotów-czworonogów i kotów-bohaterów bajek. Uczniowie przynieśli również do szkoły swoje kotki-maskotki, a zdjęcia kocich piękności przyozdobiły szkolny korytarz. Z zaciekawieniem  słuchali wierszy o kotach i sprawdzali swoje wiadomości o kotach rozwiązując test. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rozbudzi w nich wrażliwość na dobro i niesienie pomocy naszym kocim przyjaciołom.

Renata Kozdęba

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 


 

 

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Żurowej informuje, że od 3 lutego do 31 marca 2020  r. trwać będzie rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2020/2021. Obowiązkiem wychowania przedszkolnego na nadchodzący rok szkolny objęte są dzieci urodzone w roku 2014, a obowiązkiem szkolnym, czyli rozpoczęciem nauki w klasie I dzieci urodzone w roku 2013. Wnioski do Oddziału Przedszkolnego dostępne są w gabinecie dyrektora lub na stronie internetowej szkoły. Regulaminy rekrutacji dostępne są na tablicach ogłoszeń w szkole. Szczegółowe informacje pod nr. tel. 146518322. Pobieranie i składanie wniosków jest możliwe od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 13.00. w gabinecie dyrektora szkoły.

Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego (kliknij)

Deklaracja o kontynuowaniu wychowania  przedszkolnego (kliknij)

Wniosek o przyjęcie dziecka do kl I (kliknij)

Zgłoszenie do kl I (kliknij)

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO) oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurowej reprezentowana przez Dyrektora Szkoły. 


 

Dzień  Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.

W dniu 24.01.2020 r. o godz. 10.00 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowe licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Na wstępie dyrektor szkoły Pan Adam Setlik powitał wszystkich gości ciepłymi słowami i złożył serdeczne życzenia  wszystkim seniorom z okazji ich święta.  Następnie  wystąpiły wnuczęta dzieci z kl. 0. Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w rożnych formach artystycznych. Artyści poprzez wiersz, piosenkę i taniec wyrazili kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia miłości. Uczniowie z kółka tanecznego prowadzonego przez panią Paulinę Ziębę ze szkoły tańca A&J DANCE MIND zaprezentowali swoje umiejętności w tańcu.  Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to , aby jak najlepiej wyrazić miłość i szacunek. Dziadkowie mieli okazje brać udział w różnych zabawach , konkursach i wspólnym śpiewaniu kolęd.  W trakcie uroczystości wnuczęta swoim gościom wręczyły prezenty. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze, której  towarzyszył słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
Grażyna Mikrut

 

  

17 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień. Udekorowana łańcuchami z bibuły, kolorowymi balonami i migającymi światełkami zachęcała do zabawy najpierw dzieci z klas 0-III, a potem uczniów klas starszych. Razem z młodszymi dziećmi bawiły się wychowawczynie. Przygotowały wiele konkursów i zabaw muzyczno-ruchowych. Dzięki ich zaangażowaniu dzieci bawiły się znakomicie, o czym świadczyły rumiane twarzyczki, roześmiane buzie i błyszczące oczka maluchów. Starsi uczniowie nie potrzebowali pomocy wychowawców. Sami prowadzili zabawę i również wspaniale się bawili przy dźwiękach znanych im przebojów. Na chwilę wyciszenia i odpoczynku udawali się do swoich sal lekcyjnych, gdzie czekał na nich przygotowany przez mamy poczęstunek. Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za włączenie się w zorganizowanie naszej imprezy.

Tegoroczna zabawa karnawałowa przeszła już do historii. Teraz czas na ferie zimowe! Wyłączmy na chwilę telewizory, odłóżmy smartfony, oderwijmy się od gier komputerowych. Opuśćmy świat wirtualny i skupmy się na rzeczywistym. Porozmawiajmy z rodziną, spotkajmy się z przyjaciółmi, a przede wszystkim spędźmy jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Życzymy wszystkim udanego wypoczynku!

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ KLASY 0-3 (KLIKNIJ)

GALERIA ZDJĘĆ KLASY 4-8 (KLIKNIJ)

 

 

 

REGULAMIN KONKURSU (KLIKNIJ)*** DNIA JEDNEGO O PÓŁNOCY ***

- jasełka szkolne 2019


Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe pt. „Dnia jednego o północy …” 19 grudnia 2019 roku szkolni aktorzy z klasy II i III świetnie i z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, diabełków, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Świetności inscenizacji dodały pastorałki, kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyła się zgromadzona publiczność. Cieszymy się ogromnie, że w tak wyjątkowym momencie byli z nami rodzice, dziadkowie, nauczyciele, uczniowie, pracownicy obsługi  i zaproszeni goście. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości. Ogromna praca całego zespołu po przedstawieniu nagrodzona była gromkimi brawami, a panującą atmosferę oraz grę młodych aktorów utrwaliliśmy na fotografiach . Po zakończonym spektaklu głos zabrał Pan Dyrektor, który podziękował młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. Złożył także świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość gościom, rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Do życzeń dołączył się Pan Wójt. W swojej wypowiedzi wygłosił wiele ciepłych słów pod adresem małych artystów, pogratulował rodzicom tak wspaniałych pociech oraz życzył całej społeczności szkolnej wielu sukcesów w przyszłości. Był to bardzo miły dzień przeżyty w ciepłej, świątecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do tego, aby tak było. Obecność rodzin naszych uczniów oraz zaproszonych gości sprawiła, że spotkanie było wyjątkowe i dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszej uroczystości serdecznie dziękujemy.

Renata Kozdęba

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 5

Zegarek

Ulti Clocks content

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?