LEKCJA HISTORII Z GRUPĄ "REKONSTRUKTO"
4 listopada 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną "Rekonstrukto" pod tytułem "Powstanie Warszawskie". W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z historią Polski i Polaków żyjących podczas II wojny światowej, mogli także obejrzeć stroje historyczne oraz różnego rodzaju broń. Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i angażowaniem publiczności wywoływały duże zainteresowanie ze strony uczniów. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a później obejrzeli przygotowane przez naszych gości eksponaty historyczne. Była to żywa lekcja historii, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła okres Powstania Warszawskiego i z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, zgodnie ze stwierdzeniem: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz".
|
PAMIĘTAMY...

W przededniu Wszystkich Świętych i Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas VI-VIII wykonali prace porządkowe miejsc pamięci narodowej i grobów ofiarodawczyń gruntu pod budowę naszej szkoły. Młode pokolenie uczy się pamięci o historii narodowej i lokalnej.
Postawa uczniów, którzy ochoczo zgłosili się do wykonania zadania i rzetelnie je wykonali, daje podstawę do nadziei, że młodzi żurowianie będą kontynuatorami szacunku wobec historii naszej miejscowości i naszych przodków.
Anna Mikos
GÓRA GROSZA 2025

Samorząd Uczniowski ogłasza zbiórkę w ramach XXV edycji Góry Grosza. Zbiórka potrwa od 1 listopada 2024 roku do 31 marca 2025 roku. Monety można będzie wrzucać do specjalnie oznaczonych pojemników w poszczególnych klasach. Zachęcamy do dzielenia się dobrem. Szczegóły na plakatach na gazetkach. |
ODBLASKOWA SZKOŁA - PODSUMOWANIE
We wrześniu Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurowej przystąpiła do programu „Odblaskowa Szkoła”, który koordynowany jest przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Krakowie. Program ten w swoich założeniach zakłada popularyzowanie przez uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych oraz wyposażenie w nie jak największej liczby uczniów, popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu a także szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz propagowanie bezpiecznego stylu życia w tym zakresie. Uczniowie klasy IV z pełnym zaangażowaniem wypełniali elementy programu, w ramach którego rozdali wszystkim uczniom szkoły opaski odblaskowe, również kamizelki odblaskowe. Klasa IV nagrała film, w którym zachęca do pogłębiania wiedzy z zakresu ruchu drogowego oraz autorską piosenkę o tematyce bezpieczeństwa. W ramach akcji policjanci z pobliskiej komendy przeprowadzili pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ostatnim elementem programu było przystąpienie do konkursu plastycznego pt.: „Odblaskowa szkoła”. W naszej szkole przeznaczony on był dla uczniów klas IV – VII. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i wykonali ambitne i pomysłowe pracę, które możemy oglądać na gazetce na korytarzu szkolnym.
Laureatami konkursu zostali:
- miejsce I – Natalia Duda
- miejsce II – Marta Jodłowska
- miejsce III – Nadia Mikrut
Wyróżnienie otrzymali:
- Anna Reczek
- Aleksandra Słomska
- Ksawery Mikrut
- Antoni Drożdż
- Lena Jarek
- Jan Jodłowski
- Wojciech Mikrut
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Dorota Bąk |
ŚLUBOWANIE I PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest ślubowanie i pasowanie na ucznia pierwszej klasy. 25 października br. od samego rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający- to wszystko po to, aby ślubowanie i pasowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i starannie od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. W uroczystości wzięli udział rodzice, cała społeczność szkolna, Pan Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd oraz Pani Dyrektor Centrum Zarządzania Edukacją Gminy Szerzyny Anna Niemiec. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Najpierw wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy. Pan Dyrektor Adam Setlik powitała wszystkich zebranych na tej uroczystości. Następnie pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, na którą składały się wiersze i piosenki. Wykazali się wieloma umiejętnościami i pokazali, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę. Po prezentacji umiejętności i wiadomości, pierwszoklasiści w pięknych biretach na głowach, w obecności chrzestnych, w podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. ,,Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły”- mówił, dotykając wielkim ołówkiem - jak czarodziejską różdżką - ramion swoich podopiecznych. Potem wychowawczyni wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy, legitymacje oraz kuferki wypełnione słodyczami. Nie obyło się też bez upominków od chrzestnych, najstarszych kolegów i koleżanek oraz pamiątkowych zdjęć. Na koniec zabrał głos Pan Wójt, gratulując uczniom pięknych występów, a rodzicom zdolnych pociech. Pan Dyrektor zapewnił uczniów klasy pierwszej, że w szkole mogą zawsze liczyć na pomoc Dyrekcji, nauczycieli oraz swoich kolegów i koleżanek.
Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.
Renata Kozdęba
|
Gminny Konkurs Ekologiczny "ReKreacja czyli EcoFashion"
W dniu 23 października 2024 r. w Szkole Podstawowej w Joninach odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny pt. „ReKreacja czyli EkoFashion” będący częścią projektu „ReKreacja w Paśmie Brzanki”. Głównymi celami konkursu było: propagowanie wiedzy ekologicznej i przyrodniczej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań przyrodniczych uczniów, propagowanie recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów, rozwijanie u uczniów twórczego myślenia i innowacyjnego podejścia do problemów środowiskowych. Konkurs miał charakter dwuetapowy. Uczestniczące w konkursie szkoły reprezentowały dwuosobowe drużyny, których zadaniem było stworzenie w szkole macierzystej recyklingowego ubrania lub akcesorium z materiałów, które w normalnych okolicznościach trafiłyby na śmietnik. W dniu konkursu drużyny prezentowały swoje projekty i rywalizowały ze sobą wykonując zadania teoretyczne przygotowane przez organizatora konkursu. Do zmagań konkursowych przystąpiło 9 dwuosobowych drużyn. Reprezentantami Szkoły Podstawowej w Żurowej byli Antoni Drożdż z klasy szóstej i Konrad Bąk z klasy ósmej, którzy w bardzo wyrównanej walce drużynowej zajęli piąte miejsce. Gratulujemy chłopcom i życzymy dalszych sukcesów!
Małgorzata Pilch |
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - KOREA POŁUDNIOWA
W dniu 22.10.2024 w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja geografii. W kolejnej edycji “Spotkania z podróżnikiem” uczniowie mieli okazję “odwiedzić” Koreę Południową. Pan Dariusz Rochecki, podróżnik, opowiedział o ekscytującej wyprawie do Azji Wschodniej, rozpoczynając od wizyty w tętniącym życiem Seulu, stolicy Korei Południowej, poprzez największe miasto portowe w tym kraju, Busan po malowniczą wyspę Jeju (Czedżu) słynącą z różnorodnych krajobrazów, takich jak piękne wybrzeża, szczyty wulkaniczne, bujne lasy i urokliwe wodospady. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się najważniejszych informacji związanych z kulturą koreańską, m.in. jak wygląda tradycyjny strój koreański, hambok, jakie są tradycyjne dania kuchni koreańskiej, jakiej waluty używa się w Korei oraz inne ciekawostki związane z kulturą koreańską. Dziękujemy panu podróżnikowi za potężną dawkę wiedzy oraz chęć rozpalenia w naszych uczniach marzeń o podróżach tych małych i tych dużych, ponieważ jak powiedział Ray Bradbury, amerykański pisarz “Zwiedzaj świat. To lepsze niż najpiękniejszy sen”. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę.
Renata Kozdęba |
NARODOWE CZYTANIE
Narodowe Czytanie to akcja, która łączy Polaków w kraju i na świecie wokół kanonu polskiej literatury. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W 13. edycji wydarzenia do czytania został wybrany dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”. Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian, ze względu na wewnętrzną słabość nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem. Słowacki próbuje zrozumieć przyczyny klęski powstania oraz pokolenia powstańców. Prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym liście zachęcającym do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana” napisał: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski”. W naszej szkole uroczyste czytanie „Kordiana” odbyło się 18. 10. 2024 roku. Z fragmentami tego utworu zmierzyli się uczniowie klasy VII i VIII, którzy swój występ zaprezentowali całej społeczności szkolnej. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do sporej liczby instytucji, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.
Małgorzata Mikrut |
PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY
Dnia 18 października Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurowej w uczestniczyła w próbnej ewakuacji, przeprowadzonej przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurowej. Cała ewakuacja została przeprowadzona szybko i sprawnie, co jest bardzo ważne w razie prawdziwego zagrożenia. Uczniowie mogli podziwiać strażaków podczas symulowanej akcji ratowniczo-gaśniczej na terenie szkoły. Okazało się, że podczas ewakuacji jedna osoba została na terenie szkoły, szybka akacja strażaków umożliwiła jej odnalezienie i przetransportowanie w bezpieczne miejsce gdzie mogła odbyć się akcja przywracania czynności życiowych poszkodowanemu. Wszystko to oczywiście ćwiczenia, które miały na celu przypomnienie uczniom zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Po zakończeniu ewakuacji uczniowie wrócili na lekcję mądrzejsi o kolejne doświadczenie.
Serdeczne podziękowania kierujemy do strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Żurowej za ich zaangażowanie i profesjonalizm w przeprowadzeniu próbnej ewakuacji.
|
|
|