NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj313
mod_vvisit_counterWczoraj422
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1767
mod_vvisit_counterOstatni tydzien2674
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc11225
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu8157
mod_vvisit_counterRazem1421665

We have: 13 guests online
Twoje IP: 44.200.137.63
Dzisiaj jest: 28 Wrz 2022


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szkoła Podstawowa w ŻurowejSzkolne obchody Święta Niepodległości

 

Narodowe Święto Niepodległości corocznie obchodzimy w dniu 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Temu wydarzeniu towarzyszą akademie, parady, marsze, biegi niepodległościowe, patriotyczne koncerty, które pozwalają cieszyć się z faktu odzyskanej wolności.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody Święta Niepodległości poprzez udział w patriotycznej akademii połączonej z akcją „Szkoła do hymnu”. 10.11.2021r. o godzinie 11.11. cała społeczność szkolna zgromadzona w holu szkoły uroczyście odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”, po czym przygotowani uczniowie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny. Przypomnieli tragedię narodu polskiego, czasy zaborów, powstań narodowych, wspominali tęsknotę Polaków za wolnością. W swoim przesłaniu przypomnieli również zadania, które wynikają z faktu posiadania wolności i bycia Polakiem.

W Dzień Odzyskania Niepodległości nasza szkoła wzięła udział w lokalnych obchodach tego święta. O godzinie 10.00 w kościele parafialnym w Żurowej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie. W swojej homilii ksiądz podkreślił, że Ojczyzna jest „tu i teraz”. To my przez swoje życie, codzienną pracę, relacje z innymi ludźmi tworzymy naszą Polskę. Następnie pod pomnikiem upamiętniającym poległych z naszej miejscowości w czasie II wojny światowej zostały złożone kwiaty i znicze przez delegację uczniów Szkoły Podstawowej w Żurowej oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Żurowej.

Potem w uroczystym pochodzie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, gdzie został poświęcony odnowiony przez mieszkańców Żurowej Grób Nieznanego Partyzanta. Złożeniu kwiatów i zniczy na grobie towarzyszyła modlitwa za poległych w walce o wolność Ojczyzny.

Jan Paweł II powiedział: „Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem”. Pamiętajmy zatem o swoich, na miarę wieku i pozycji zawodowej, zadaniach względem Polski.

Małgorzata Mikrut

GALERIA ZDJĘĆ (AKDEMIA)

GLERIA ZDJĘĆ (OBCHODY LOKALNE)


 

 

„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.

Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki,

lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają

siłę do zabawy.

To najlepszy start w nowy dzień.”

 

 

 

 

Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Wśród najmłodszych dzieci przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Zależało nam, aby wspólnie spożyty posiłek połączyć  z przypomnieniem przede wszystkim ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów, ale także zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów.

Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

W tym roku, uczniowie z klas I – II zamiast tradycyjnych kanapek lub sałatek przygotowywali różne budowle z kukurydzianych chrupek. Po przygotowaniu kukurydzianej wystawy nagrodą – oprócz super zabawy – było schrupanie tego, co uczniowie zbudowali.

Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania przez dzieci – w domu i szkole.

Renata Kozdęba

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 WYCIECZKA KLAS IV - VIII DO WIELICZKI I KRAKOWA

29 października 2021 r. uczniowie klas IV - VIII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa, miejsc, które każdy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. O ich randze świadczy fakt, że zostały wpisane na pierwszą listę UNESCO, która liczyła wtedy tylko 12 pozycji.

Wyruszyliśmy z Żurowej o godz. 6.30. Pierwszym punktem programu była Wieliczka. O godz. 9.00, po pokonaniu ponad trzystu schodów, rozpoczęliśmy zwiedzanie kopalni soli. Przez 2 godz. wędrowaliśmy korytarzami, podziwiając komory z solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, ogromne żyrandole z tysięcy solnych kryształków, urokliwe, podziemne jeziorka. Największe wrażenie zrobiła na nas Kaplica św. Kingi. Pani przewodnik zapoznała nas z historią i znaczeniem tej kopalni, opowiedziała o ciężkiej pracy wielickich górników. Urozmaiceniem tej wiedzy były wizualizacje świetlne i duch kopalni, Skarbek, pojawiający się przy dźwiękach melodii Chopina. Dowiedzieliśmy się, kim byli pokutnicy i jak wyglądał piesek kopalniany. Półmrok, manekiny, rzeźby solne, drewniane konstrukcje sprawiają, że kopalnia wygląda tak, jak wieki temu, gdy ludziom przy pracy pomagały konie i drewniane konstrukcje wind i kieratów. Zobaczyliśmy dużo, a okazało się, że zwiedziliśmy jedynie 1% kopalni.

Następnie wyruszyliśmy do Krakowa. Pan przewodnik przekazał nam wiele ciekawostek, legend i faktów dotyczących dawnej stolicy Polski, gdzie na każdym kroku można zetknąć się z historią. Nie mogło zabraknąć spotkania ze smokiem wawelskim i chwili zadumy przed słynnym oknem na Franciszkańskiej 3. Idąc Drogą Królewską, czuliśmy ten niepowtarzalny klimat. Plac Matejki, Barbakan, największy w Europie rynek z Sukiennicami i kościołem Mariackim, Wzgórze Wawelskie - to miejsca świadczące o wyjątkowości tego miasta. Na dziedzińcu Collegium Maius, najstarszego budynku uczelni, która tak wiele zawdzięcza patronce naszej szkoły, św. Jadwidze Królowej, wysłuchaliśmy pieśni akademickiej wygrywanej przez zabytkowy zegar. Niektórzy z nas odpoczywali na kamiennych ławeczkach, na których siadywał kiedyś, być może, najsławniejszy absolwent tej uczelni, Mikołaj Kopernik. Tu poznaliśmy różne studenckie przesądy i dowiedzieliśmy się, skąd wzięły się stypendia.

Ok. 14.30 rozpoczęliśmy zwiedzanie Katedry Wawelskiej. Pan przewodnik zwrócił naszą uwagę na umieszczone nad wejściem kości. Są one mocno związane łańcuchem, a ich upadek będzie ponoć zwiastował koniec świata. W katedrze obejrzeliśmy nagrobki spoczywających tu władców i wybitnych Polaków - to arcydzieła sztuki zdobniczej. Na chwilę zatrzymaliśmy się przed czarnym krucyfiksem, przed którym często modliła się św. Jadwiga Królowa. Następnie pokonaliśmy kilkaset wąskich, krętych drewnianych schodów, co dla niektórych okazało się nie lada wyzwaniem, żeby dotknąć dzwonu Zygmunt, co ma zapewnić dostatek i szczęście w miłości.

Nasza wycieczka powoli dobiegała końca. Towarzyszyła nam cudowna pogoda, co dało się zauważyć podczas spaceru Plantami - parkiem otaczającym historyczną część Krakowa. Zapach jesieni, jasne promienie słońca, różnobarwne liście szeleszczące pod nogami, uśmiechy na naszych twarzach, mnogość i różnorodność zabytków - czegóż chcieć więcej? Niestety, nadszedł czas powrotu. Ok. godz. 20.00 znów byliśmy w Żurowej.

Wycieczka zrealizowana w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" spełniła wszystkie nasze oczekiwania. Przypomniała, w jak pięknym regionie mieszkamy i uświadomiła nam, że posiadamy skarby, o które trzeba dbać, o których trzeba głośno mówić, żeby nadal świadczyły o historycznej wielkości naszego kraju i o kulturowym dorobku jego mieszkańców.

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 WYCIECZKA KLAS I - III DO WIELICZKI I KRAKOWA

W dniu 28 października 2021 roku uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Wieliczki i Krakowa w ramach programu MEN „Poznaj Polskę”. Celem wycieczki była promocja alternatywnych form spędzania wolnego czasu, a także zapoznanie uczniów z dziedzictwem kulturowym naszego kraju.

W Wieliczce uczniowie zwiedzili kopalnię soli i podziemną ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich, które zostało wpisane na światową listę zabytków UNESCO. Zwiedzanie rozpoczęliśmy na głębokości 64 metrów, a zakończyliśmy na poziomie 135 metrów pod ziemią. Program obejmował zwiedzanie kopalni z przewodnikiem.  Z uwagą słuchaliśmy przekazywanej przez niego wiedzy. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne słone jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi.

Wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów. Z pobytu w Wieliczce pozostaną miłe wspomnienia, zakupione pamiątki i moc wrażeń.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Jest to naprawdę fascynujące miejsce dla każdego, kto choć trochę pasjonuje się lotnictwem.  Nie sposób wymienić listę eksponatów znajdujących się w muzeum jak: samoloty, szybowce, motoszybowce, śmigłowce, a także rakiety systemów przeciwlotniczych. Podczas naszej wędrówki po muzeum mogliśmy zobaczyć 163 samoloty, 16 śmigłowców, 45 szybowców oraz wiele innych ciekawych pamiątek związanych z historią polskiego lotnictwa. Dużym zainteresowaniem cieszył się samolot An-26, do którego można było wejść i usiąść za sterami. Na pamiątkę z tego miejsca zabieramy wspomnienia, zdjęcia oraz bilety, które dostaliśmy na samym początku podróży.

Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni szczęśliwie wróciliśmy do Żurowej.

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKINIJ)

 

 POŻEGNANIE KSIĘDZA STANISŁAWA MIKOŁAJCZYKA

Dzień 1 listopada to czas, w którym nasze myśli szczególnie kierują się ku naszym bliskim zmarłym. Wspominamy wspólne chwile, kierujemy za nich naszą modlitwę.

W tym roku społeczność szkolna pożegnała szczególną osobę: księdza, nauczyciela a zarazem życzliwego człowieka Stanisława Mikołajczyka, który każdego obdarzał miłym słowem i uśmiechem.

W dowód pamięci dnia 27 października uczniowie wraz z nauczycielami udali się na cmentarz by złożyć znicze oraz zanieść modlitwę w intencji zmarłego proboszcza. Po modlitwie uczniowie odwiedzili również Grób  Nieznanego Partyzanta, zbiorową mogiłę zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańców Żurowej oraz na inne groby, którymi opiekują się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Żurowej.

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 POGRZEB KSIĘDZA PROBOSZCZA STANIŁAWA MIKOŁAJCZYKAJako ludzie wierzący i jednocześnie wspólnota szkolna w ostatni poniedziałek przeżywaliśmy smutną uroczystość pożegnania Drogiego naszym sercom Księdza Proboszcza Stanisława Mikołajczyka.
Uczestniczyliśmy w Mszy Świętej pogrzebowej pod  przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża. Wygłosił on do nas słowo, w którym przypomniał nam o doniosłości powołania kapłańskiego, które realizował w swoim życiu Ks. Stanisław poprzez udzielane nam sakramenty, miłość bliźniego i radość, jaką wnosił do naszej społeczności.
Znakiem wielkiego dobra uczynionego przez Świętej Pamięci Księdza Proboszcza była obecność na Eucharystii wielu kapłanów,  rzeszy parafian (także z parafii, gdzie Ksiądz Stanisław pracował wcześniej), przedstawicieli władz, jako wyraz szacunku dla  Jego ofiarnej pracy dla ludzi i na chwałę Bożą.
Wyrazem naszej wdzięczności za Jego posługę kapłańską i katechetyczną będzie nasza modlitwa w intencji Księdza Stanisława, a także realizacja w naszym życiu wartości, które nam przekazywał.

ZDJĘCIA (KLIKNIJ) 

 UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię.

Na początku uczniowie przybliżyli historię utworzenia tego święta, a następnie złożyli Panu Dyrektorowi, nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia. Wyrazili wdzięczność za codzienny trud, docenili poświęcenie nauczycieli i ich troskę o dobro wszystkich uczniów. Wiersze i piosenki wykonane przez szkolny chór dodatkowo uświetniły tę uroczystość. 
Pan Dyrektor podziękował uczniom za przygotowanie akademii i złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Następnie głos zabrała Pani Urszula Jarek, która w imieniu rodziców podziękowała nauczycielom za wysiłek wkładany w wychowanie i nauczanie dzieci. 
Uroczystość przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze. Nauczyciele z pewnością przystąpią do pracy z nowymi siłami, a uczniowie będą doceniać ich wysiłek na co dzień, a nie tylko od święta.

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

pn. "Drzewo w obiektywie"REGULAMIN KONKURSU (KLIKNIJ)

ZAŁĄCZNIK Nr 1 (KLIKNIJ)

ZAŁĄCZNIK Nr 2 (KLIKNIJ)XI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

EGZAMIN ONLINE (KLIKNIJ)

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to  akcja edukacyjna mająca na celu propagowanie sprawnego posługiwania się tabliczką mnożenia. Stało się już tradycją, że przeprowadzamy ją także u nas.

1 października  2021 roku uczniowie naszej szkoły z klas III-VIII  uczestniczyli w tej zabawowej formie nauczania-uczenia się matematyki. Uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja ta stała się okazją do  nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. 40 uczniów zdobyło tytuł "Eksperta tabliczki mnożenia"


Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY !!

Koordynator: Jacek Słomski

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 8

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?