NASI UCZNIOWIE

WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1798
mod_vvisit_counterWczoraj931
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3165
mod_vvisit_counterOstatni tydzien4395
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc24426
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu29466
mod_vvisit_counterRazem1520783

We have: 17 guests online
Twoje IP: 3.235.195.196
Dzisiaj jest: 30 Sty 2023


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szkoła Podstawowa w ŻurowejWycieczka klas 0 – III do Stróż i Ciężkowic

11maja 2022 roku uczniowie klas I–III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego były na wycieczce w Stróżach w pasiece „Bartnik Sądecki”. Stróże i Bartnik Sadecki powitały nas piękną pogodą. W czasie pobytu uczniowie zwiedzali teren pasieki. Zobaczyły w plenerze kolekcję barci i kolorowych uli oraz zapoznały się jak na przestrzeni stuleci zmieniał się ich wygląd. Dzieci poznały życie pszczół nie tylko z opowieści, ale także obserwując pracę pszczół w ulu.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum Pszczelarstwa. Tam dzieci poznały dawną pracę pszczelarza, zapoznały się z wszelkiego rodzaju sprzętami pasiecznymi - rozluźniacze, odsklepiacze, wirówki, walce do produkcji węzy (plastrów woskowych do nadbudowy), podkurzacze.  Poznały dokładnie budowę pszczół- królowej, robotnic, trutni. Dowiedziały się w jaki sposób pszczoły zbierają nektar z kwiatów, jak go przetwarzają by móc przenieść do ula, jak komunikują się między sobą, co to jest mleczko pszczele, co to jest wosk i do czego służy pszczołom. Potem w sali multimedialnej, oglądały krótkometrażowy film i wysłuchały efektów dźwiękowych, charakterystycznych dla życia rodziny pszczelej.

Następnie pani przewodnik zaprosiła wszystkich do zwiedzania „Gospodarskiej Zagrody”, w której dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się osiołkowi i kucykom, pooglądać ciekawe odmiany różnego gatunku ptactwo domowego, które zachwycały swoim upierzeniem. Jednak największą uciechą dla dzieci była możliwość karmienia całego stada kóz i głaskania ich.

Aby nabrać sił i energii dzieci udały się na degustację ciasteczek z różnymi gatunkami miodu. Po krótkim odpoczynku i zabawie na placu zabaw na uczniów czekała ostatnia atrakcja, czyli przejażdżka wozem konnym po okolicy. Przed wyjazdem ze Stróż Uczniowie odwiedzili „Miodową Spiżarnię”, gdzie można było zakupić  miodowe smakołyki.

Pobyt w „Sądeckim Bartniku” to okazja do wspaniałej zabawy połączonej z nauką. Jednak to nie był jeszcze koniec atrakcji dla dzieci przewidzianych tego dnia. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Niezwykłą atrakcją pobytu w muzeum była podróż batyskafem „Piekielnica”. Uczniowie  odbyli wirtualną wycieczkę  w głąb rzeki Białej, zobaczyli, co dzieje się pod wodą, dowiedzieli się  m.in. o mieszkańcach rzeki, na przykład o brzance, głowaczu, łososiu atlantyckim. Zobaczyli też osobniki, które tej rzece zagrażają. Są to „smok koparkowy”, „wąż ściekowy” i tamy, które stanowią stałą przeszkodę imigracyjną, m.in. dla łososia. Dowiedzieli się również, że w rzece Białej, która płynie przez miasto, mieszkają wyjątkowe i rzadkie stworzenia, dlatego cały obszar został objęty programem Natura 2000. Program ten ma na celu ochronę nie tylko gatunków roślin i zwierząt, ale także dolinę rzeki i sama rzekę – jest to tzw. obszar ochrony siedlisk.

Uczniowie podziwiali również bogate zbiory – ponad 200 gatunków ptaków, kolekcję motyli, chrząszczy, a także duże ssaki takie jak żubr, niedźwiedź, łoś, wilk, ryś oraz trofea myśliwskie. Ciekawostką była „interaktywna łąka”- szklana podłoga pod którą odtworzone zostały fragmenty siedlisk i zbiorowiska roślinne. To była bardzo interesująca lekcja przyrody.

Cała wycieczka nie tylko dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń, ale była również świetną okazją do integracji. Mimo zmęczenia, uśmiech na twarzach nie opuszczał uczestników aż do końca wycieczki.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za częściowe pokrycie kosztów naszej wycieczki.

Renata Kozdęba

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 Zapraszamy do udziału w konkursie "Berło Królowej Jadwigi"

 

SZCZEGÓŁY KONKURSU (KLIKNIJ)

 

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 2022

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Święto Narodowe Trzeciego Maja, obok Święta Niepodległości, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Zostało ustanowione w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawę zasadniczą. Niosła ona nadzieję na ocalenie Polski. Stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy państwowej, osłabiała samowolę magnatów. Zwiększała liczebność wojska, poprawiała położenie chłopów, podniosła poziom oświaty, mieszczanom zaś nadała nowe prawa. Wprowadzone przez nią zmiany w prawie polskim były ostatnią próbą ocalenia zagrożonej ojczyzny. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią oraz szacunkiem.

Tradycją lat poprzednich z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy IV. Młodzi wykonawcy odegrali scenkę rozgrywającą się w Warszawie w dniu 3 maja w mieszkaniu córki posła na Sejm Czteroletni. Oczami dzieci, które przez okno wychodzące na ulicę stolicy oglądają

i przeżywają moment uchwalenia Konstytucji, mogliśmy poczuć atmosferę tamtego wydarzenia, zrozumieć  jego doniosłość  i znaczenie dla narodu. Zostali przypomniani także twórcy Konstytucji.

Człowiek bez miłości do Ojczyzny - to człowiek bez korzeni.

Akademia była okazją do tego, by  każdy uczeń poszerzył swoją wiedzę historyczną, a także zastanowił się nad swoim patriotyzmem.

M. Mikrut

 

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 BAL SZKOLNY  2022

We czwartek, 28 kwietnia, już od rana wszystkim uczniom naszej szkoły towarzyszyły niecodzienne emocje. Dawało się wyczuć pełne napięcia, radosne oczekiwanie, panował jakiś nietypowy nastrój. Niełatwo było się skupić na lekcjach, skoro na uczniów czekało tak miłe wydarzenie - oczekiwany od dawna bal szkolny. Nareszcie! Taka zabawa to doskonały moment na integrację, okazja do oderwania się od codziennych obowiązków i możliwość przeniesienia się w świat beztroskich zabaw. Tym razem impreza odbywała się w budynku remizy OSP. Pięknie udekorowana sala, kolorowe balony, zmieniające barwę światło i zastawione stoły robiły wrażenie. Różne przekąski, gorące danie, przepyszne ciasta i desery, owoce, słodycze pozwalały dzieciom zregenerować stracone w tańcu siły. Największym powodzeniem cieszyły się chyba popcorn i wata cukrowa. Znane wszystkim melodie zachęcały do tańca. Mogliśmy więc podziwiać umiejętności taneczne i wokalne niektórych uczniów.

W szampańskiej zabawie młodszym dzieciom pomagała pani animatorka. Przygotowane przez nią konkursy i zabawy edukacyjne miały na celu kształtowanie umiejętności reagowania na rytm, muzykę,

animację.

Dużą niespodzianką dla starszych dzieci okazała się fotobudka z mnóstwem gadżetów. Uczestnicy zabawy mieli możliwość chociaż na chwilę zmienić swój wygląd - niektórzy byli naprawdę nie do poznania. Uczniowie otrzymali zabawne zdjęcia, które z pewnością staną się pamiątką na długie lata.ację. Wskazywały też sposoby kulturalnego zachowania się podczas zabawy. Powodzeniem cieszyły się malowanie twarzy oraz zabawy typu "lambada", "pociąg", "stary niedźwiedź".

Serdecznie dziękujemy rodzicom, a zwłaszcza założycielkom i członkiniom Stowarzyszenia Kreatywny Tartak. Dziękujemy za zaangażowanie, wysiłek i czas poświęcony na przygotowanie tej wspaniałej imprezy. Wyrazem wdzięczności były zadowolone, uśmiechnięte buzie wszystkich uczestników balu.

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak było i tym razem. Ani się obejrzeliśmy i już musieliśmy udać się do swoich domów. Po kilku tak miło spędzonych godzinach trudno będzie wrócić do szarej rzeczywistości. Jak to dobrze, że przed nami majówka!

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ KL. 0 - 3 (KLIKNIJ)

GALERIA ZDJĘĆ KL. 4 - 8 (KLIKNIJ)

 

 WYCIECZKA KLAS VII - VIII  DO WROCŁAWIA

21 kwietnia 2022 r. uczniowie klas VII - VIII wraz z opiekunami udali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Wrocław leżący na wyspach nad Odrą, to  stolica Dolnego Śląska o bardzo bogatej przeszłości, liczącej ponad 1000 lat. To jedno z najciekawszych, a przy tym najpiękniejszych miast w Polsce, niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Wrocław jako stolica województwa dolnośląskiego stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki, ale i turystyczny południowo - zachodniej Polski! Wrocław nazywany jest Wenecją Północy, naliczyć się tutaj można 130 mostów, ponadto jest to miasto kościołów, 400 krasnali i 5000 afrykańskich zwierząt  Nie dziwi więc, że to właśnie do tego miasta wybraliśmy się na wycieczkę.

I dzień.

Wyruszyliśmy z Żurowej o godz. 6.00. Po pięciogodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Pierwszym punktem programu było wrocławskie zoo , które stało się jeszcze bardziej atrakcyjne w 2014 roku, kiedy udostępniono tu niezwykle nowoczesne i piękne Afrykanarium - niesamowity obiekt z akwariami, basenami i tunelami pełnymi afrykańskich stworzeń. To unikat nie tylko w Polsce, ale i na świecie! Po trzech godzinach spacerowania i podziwiania  atrakcji jakie oferuje zoo udaliśmy się pod Halę Stulecia nazywaną też Halą Ludową - to wybitne dzieło architektury, wpisane dziś na prestiżową Listę Unesco. Hala Stulecia powstała w latach 1911-13 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Hydropolis, które jest nowoczesnym w swej formie Centrum nauki i wiedzy o wodzie. To nietypowe i unikatowe w swej formie muzeum, mieszczące się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej, a oferujące wystawy multimedialne, dobrze przemawiające do wyobraźni młodych odbiorców. Tutaj uczniowie mogli dowiedzieć się  wielu ciekawostek o wodzie,  uzmysłowili sobie również, jak bardzo ona jest potrzebna do życia i jakie są współczesne zagrożenia dla jakości wód na świecie. Była to bardzo dobra lekcja nie tylko dla dzieci, ale i dla nas nauczycieli. Był to ostatni punkt zwiedzania w pierwszym dniu wycieczki. Po zakwaterowaniu w hostelu Wratislavia udaliśmy się na późny obiad, a następnie na zasłużony wypoczynek.

II dzień

Po krótkiej nocy, o 8.00 udaliśmy na śniadanie a o 10.00 po wykwaterowaniu przeszliśmy na wrocławski rynek, gdzie z przewodnikiem w bardzo atrakcyjny sposób poznaliśmy historię Wrocławia, szukaliśmy krasnali i zwiedzali najstrszą dzielnicę Wrocławia Ostrów Tumski.

Rynek we Wrocławiu urodą dorównuje innym słynnym Rynkom w Polsce - w Krakowie czy Poznaniu. Wrocławski Rynek to trzeci największy rynek w Polsce, to również jeden z najstarszych placów targowych w Polsce, pamięta jeszcze XIII wiek. W bardzo atrakcyjny sposób mogliśmy poznać przeznaczenie pręgierza służącego do wymierzania kar w dawnych czasach.

Rynek poszczycić się może  Starym Ratuszem o gotyckich cechach. To serce tego wielkiego placu, jego najbardziej charakterystyczny element, a przy tym najokazalsza budowla tego typu w całym kraju, z wieżą o wysokości 66 m. Uczniowie w atrakcyjny sposób mogli poznawać ratusz uczestnicząc w konkursie zorganizowanym przez przewodnika.

Spacerując po Wrocławiu szukaliśmy wrocławskich krasnali, Syzyfka, Słupiaka, Ślepaka i Więziennika. Trzeba powiedzieć, że krasnale opanowały to miasto i stały się jego najprzyjemniejszym symbolem! Są na chodnikach, w zaułkach, na klombach, latarniach... Ciekawa jest ich historia, związana z walką z komunistyczną władzą. Dziś są setki krasnali w mieście, mówi się, że około 400, ale kto by je zliczył?

Udając się do najstarszej dzielnicy Wrocławia zwiedziliśmy  "Jatki"-  urokliwą uliczkę, która jest brukowanym zaułkiem, gdzie już od XII wieku sprzedawano mięso. Dziś biedne zwierzęta upamiętnia pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Po drodze zwróciliśmy, także uwagę na  kompleks budynków Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy z przewodnikiem był Ostrów Tumski - najstarsza część miasta ze wspaniałą Katedrą z XIII-XIV wieku. Gotycka świątynia jest najcenniejszym sakralnym zabytkiem miasta i jednym z najcenniejszych w kraju. W czasie wojny, a właściwie już po jej zakończeniu, została doszczętnie zniszczona, ale pieczołowicie ją odbudowano, choć pojawiły się plany, by wyburzyć to, co z niej zostało. Ostatecznie państwo jednak zadecydowało inaczej i postanowiono odbudować to, co najbardziej kojarzy się w tym mieście z historią Polski, bo jak wiadomo przed wojną Wrocław długo był niemiecki. Na Ostrowie Tumskim poza katedrą stoi też kilka innych kościołów, w tym najstarsza budowla miasta w pełni zachowana i zarazem najstarszy czynny do dziś kościół w mieście. To kościół Św. Idziego z 1220 roku! Odnaleźć tu można również wielką ciekawostkę - kościół w kościele, a mianowicie gotycką kolegiatę Św. Krzyża, gdzie w podziemiach mieści się kolejny gotycki kościół - Św. Bartłomieja. Na zakończenie uczniowie przedstawili barwna inscenizację wyreżyserowaną przez przewodnika przedstawiającą złożone dzieje Wrocławia.

Trochę zmarznięci ale jeszcze pełni chęci do zwiedzania udaliśmy się podziwiać Panoramę Racławicką. Słynna w całej Polsce Panorama Racławicka to obraz przedstawiający epizody z bitwy pod Racławicami, która miała miejsce podczas insurekcji kościuszkowskiej - 4 kwietnia 1794 roku. Obraz ten ma imponujące wymiary - 114 x 15 m, a autorami są Wojciech Kossak i Jan Styka, którzy namalowali go z okazji 100-nej rocznicy bitwy, dla pokrzepienia narodu. Realizm tego obrazu zrobił na uczniach bardzo duże wrażenie.

Na zakończenie zwiedzania Wrocławia  udało nam się jeszcze wjechać na Sky Tower najwyższą  atrakcję miasta. To nowy symbol miasta - najwyższy biurowiec w Polsce liczący 212 m! Mieści się tu m.in. centrum handlowe, a na 49 piętrze powstał fantastyczny punkt widokowy z którego podzialiśmy przepiękna panoramę miasta.

Nasza wycieczka  dobiegała końca. Zmęczeni ale uśmiechnięci wracamy do domu. W autobusie nasza Pani pilot przeprowadziła,  krótki konkurs z nagrodami sprawdzający zdobytą wiedzę o Wrocławiu. Nie mogło się także obyć bez wizyty w restauracji McDonald's. O godz. 22.30 znów byliśmy w Żurowej.

Wycieczka zrealizowana w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" spełniła wszystkie nasze oczekiwania. Przypomniała, w jak pięknym kraju mieszkamy i uświadomiła nam, że posiadamy skarby, o które trzeba dbać, o których trzeba głośno mówić, żeby nadal świadczyły o historycznej wielkości naszego kraju i o kulturowym dorobku jego mieszkańców.

Jacek Słomski

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 

 

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Do poniedziałku 10 kwietnia 2022 roku można było przynosić prace wykonane  przez uczniów  w ramach szkolnego konkursu plastycznego na ,,Najpiękniejszą kartkę wielkanocną”. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie własnej wizji, nastroju oraz tradycji  Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej, dowolną techniką. Komisja konkursowa  obejrzała i oceniła prace uczniów. Wszystkie kartki były piękne, każda inna, ale na każdej akcent świąt wielkanocnych. Widniały na nich pisanki, baranki, koszyczki, zajączki i kurczaczki, a wiosenne odcienie zieleni i żółci przykuwały wzrok.  Po przeanalizowaniu treści pod kątem zgodności z tematem konkursu i estetyki wykonania oraz ogólnego wrażenia artystycznego nagrodzono i wyróżniono z każdej klasy autorów następujących prac:

  • Kl. 0 – Aleksandra Mikrut
  • Kl. I – Amelia Mikrut
  • Kl. II – Janek Jodłowski
  • Kl. III – Karolina Stanula
  • Kl. IV – Maja Niedziela
  • Kl. V – Weronika Gruszkowska
  • Kl. VI – Dominik Duda
  • Kl. VII – Anna Kosiek
  • Kl. VIII – Gabriela Warzecha

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w konkursie. Uczestnikom konkursu gratulujemy zdolności plastycznych. Liczymy na dalszą współpracę.

Renata Kozdęba

GALERIA PRAC (KLIKNIJ)

 

############################################

DZIEŃ BEZ PLECAKA

############################################

 

 

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 17 ROCZNICA ŚMIERCJI OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

 

„Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka…” (Mdr 2, 23)

 

We wspólnocie szkolnej przeżywaliśmy kolejną rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Naszą formą oddania czci świętemu Janowi Pawłowi II było pochylenie się nad Jego słowami, rozważenie ich w naszych sercach i podjęcie zobowiązania ich realizacji w codziennym życiu.
Fundamentem naszego życia niech będą słowa Świętego:

„Człowiek nie może żyć bez miłości. Jest wezwany do miłości Boga i bliźniego. (…) Niech ta miłość dotrze do wszystkich, którzy jej szczególnie potrzebują: zwłaszcza do cierpiących i zapomnianych”.

 

Andrzej  Dusza

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)
 

 

 KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ

 

 

21.03. 2022r. chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. Na etapie szkolnym wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach: dla uczniów z klas I – IV oraz dla uczniów z klas V – VIII, którzy zakwalifikowali się do etapu gminnego.

 

 

 

Nasi laureaci to:

I – IV

I miejsce – Antoni Drożdż

II miejsce – Hubert Smołucha

III miejsce – Kamil Zbylut

V – VIII

I miejsce – Aleksandra Bąk

II miejsce – Dominik Duda

III miejsce – Tobiasz Mikrut

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 11

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?