WYCIECZKA KLAS 0 - III do KOPALNI SOLI W BOCHNI
13 czerwca uczniowie klas 0-III zwiedzali zabytkową Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie zabytkowej kopalni, która w roku 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Uczniowie byli zafascynowani podziemnym miastem, które tworzyły unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze.
Niesamowitą atrakcją dla dzieci był zjazd do kopalni i podróż podziemną kolejką, a także postać Bocheńskiego Skarbnika od lat wypatrywanego przez pracujących górników i turystów odwiedzających kopalnię. Niewielu jest takich, którym udało się go spotkać. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami zaprowadziła nas do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z dobrym duchem kopalni. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz” 250 m pod ziemią, gdzie znajduje się sklep z pamiątkami, boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci.
Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do domu.
Grażyna Mikrut
|
KONCERT "Ogniska muzycznego" w Żurowej

„MUZYKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO”
pod takim hasłem odbył się w sobotę 8 czerwca w Żurowej wyjątkowy koncert. Członkowie „Ogniska muzycznego” pod kierownictwem Pana Marka Bąka wraz z połączonymi chórami szkół podstawowych z Olszyn, Ołpin i Żurowej zaprezentowani nam tę niecodzienną ucztę muzyczną. W repertuarze naszych młodych artystów znalazły się znane i lubiane utwory m. in. Anny Jantar, Sanah, Rubika, A. Rusowicz… Licznie zgromadzona publiczność, ogromnymi brawami nagradzała prezentowane utwory. Patronat nad tym wyjątkowym muzycznym wydarzeniem objął Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.
Niecodzienną atmosferę koncertu oraz wykonywane utwory przedstawia galeria.
|
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 2024
7 czerwca już po raz kolejny nasza szkolna społeczność uczciła swoją patronkę, królową, "której imię przetrwało przez wieki". Uroczyste obchody Dnia Patrona rozpoczęły się o godz. 9.00 mszą świętą z udziałem pocztu sztandarowego, uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości. Ksiądz proboszcz wyjaśnił w homilii, po co są święci, podkreślił dokonania Św. Jadwigi Królowej i porównał jej dzieciństwo z dzieciństwem współczesnych młodych ludzi.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole. Przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty przed płaskorzeźbą Św. Jadwigi Królowej, po czym wszyscy udali się na salę gimnastyczną. Tu, po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego, dyrektor szkoły, Pan Adam Setlik, przywitał wszystkich gości na czele z Wójtem Gminy Szerzyny Panem Grzegorzem Gotfrydem. Teraz przyszła kolej na część artystyczną. Uczniowie klasy VII starali się odpowiedzieć na pytanie, co takiego zrobiła patronka naszej szkoły, że po ponad sześciuset latach nadal o niej pamiętamy. Doszli do wniosku, że miała w sobie to coś, coś przez wielkie "C". Mieli na myśli wartości, którymi kierowała się w swoim niełatwym przecież życiu. Krótkie filmy biograficzne, wiersze i scenki dramowe przybliżyły wszystkim najważniejsze fakty z życia "królowej, która była królem". Podkreśliły jej mądrość, rozwagę i roztropność, to, że jako król decydowała o wielu ważnych sprawach, ale pochylała się też nad potrzebami tych, o których inni zapominali. Św. Jadwiga Królowa nauczyła nas tego, że można i trzeba żyć dla innych, że należy być rozważnym w podejmowaniu decyzji, umieć słuchać Bożych wskazówek i dobrych ludzkich rad. Uświetnieniem naszej uroczystości były taniec dworski w wykonaniu uczniów klasy V oraz pieśni poświęcone Św. Jadwidze Królowej zaprezentowane przez szkolny zespół wokalno - instrumentalny.
Następnie głos zabrał Pan Wójt. Podkreślił, jak istotny dla społeczności szkolnej jest wybór odpowiedniego patrona. Wartości, które były ważne dla Św. Jadwigi Królowej są ponadczasowe, aktualne po ponad sześciuset latach, o czym mogą jedynie pomarzyć influencerzy, idole wielu współczesnych młodych ludzi. O nich po kilkudziesięciu latach nikt już nie będzie pamiętał, a dokonania naszej patronki przetrwały wieki i wciąż są doceniane. Na zakończenie uroczystości Pan Wójt wręczył nagrody zwycięzcom Gminnego Konkursu Plastycznego "Moneta z wizerunkiem Św. Jadwigi Królowej". Oto lista nagrodzonych:
Klasy I - IV
- I miejsce - Eliza Kosowska kl. III - PSP Swoszowa
- II miejsce - Lena Malinowska kl. III - PSP Czermna
- III miejsce - Wojciech Mikrut kl. IV - PSP Żurowa
- Wyróżnienie - Filip Pocheć kl. IV - PSP Czermna
Klasy V - VIII
- I miejsce - Klaudia Kozek kl. V - PSP Szerzyny
- II miejsce - Marta Jodłowska kl. VI - PSP Żurowa
- III miejsce - Jeremiasz Rak kl. VII - PSP Czermna
- Wyróżnienie - Julia Mitoraj kl. V - PSP Szerzyny
Obchody Dnia Patrona dobiegły końca. Wszyscy jesteśmy pewni, że nasza patronka, Św. Jadwiga Królowa, czuwa nad nami. Widzi, jak postępujemy, jacy jesteśmy dla innych, co jest dla nas ważne w życiu i gdzie należy szukać wsparcia w trudnych chwilach. Nie zawiedziemy Cię, Św. Jadwigo Królowo!
Małgorzata Król
|
GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO ” YOU ROCK ”
6 czerwca uczniowie naszej szkoły Patrycja Reczek z kl. VIII i Bartłomiej Słota z kl. VII wzięli udział w II Gminnym Konkursie Języka Angielskiego, który odbył się w PSP w Swoszowej. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania językiem angielskim, motywowanie ich do poszerzania wiedzy jak i podnoszenia umiejętności językowych. Reprezentanci naszej szkoły nie stanęli na podium, jednak i tak gratulujemy im ogromnej wiedzy, którą wykazali się podczas zmagań konkursowych.
Maria Kędzior
|
WYCIECZKA DO BAŁTOWA KLAS IV-VIII
Ostatni miesiąc tego roku szkolnego zaczął się bardzo przyjemnie. 3 czerwca uczniowie klas IV - VIII wraz z opiekunami zwiedzili Bałtowski Kompleks Turystyczny, miejsce, gdzie 160 mln lat temu było ciepłe morze jurajskie, a po plaży spacerowały dinozaury i zostawiały odciski swoich łap.
Wyruszyliśmy z Żurowej o godz. 6.00. Długa podróż i zachmurzone niebo nie zepsuły nam humoru. O godz. 10.00 zaczęliśmy zwiedzanie Zwierzyńca Dolnego. Tu czekały na nas różnobarwne ptaki, wśród których na czoło wysuwały się, naszym zdaniem, bażant bananowy i paw pyszniący się swoim okazałym ogonem. Obserwowaliśmy też zwinne wiewiórki, kuce, osły i pracowite surykatki oraz popisy zabawnych małpek. Następnie podróżowaliśmy amerykańskim szkolnym autobusem przez rozległe tereny Zwierzyńca Górnego, gdzie na ponad 40 ha żyją wielbłądy dwugarbne, alpaki, muflony, jaki tybetańskie, strusie, żubry, liczne rasy owiec i bydło z różnych obszarów świata. Pani przewodnik przekazała nam ciekawostki z życia tych zwierząt. Wiemy już, jaka jest pojemność strusich jaj, czym się różni daniel od jelenia i dlaczego imiona wszystkich żyjących tu żubrów zaczynają się na "Po".
Po tej przejażdżce przyszła kolej na Park Miniatur. Tu, na terenie w kształcie Polski, umieszczono 49 doskonale wykonanych rekonstrukcji polskich zamków i pałaców z czasów ich największej świetności. Podziwialiśmy je w towarzystwie niewielkiego deszczu. Troszkę zmokliśmy, więc woda tryskająca na widzów podczas oglądania filmu w technologii 5D nie zrobiła na nas większego wrażenia. Jednak ruchome fotele, potwory morskie i ruiny zatopionej Atlantydy działały na wyobraźnię.
Kolejnym punktem programu wycieczki było Słowiańskie Wzgórze. Tu z kolei poszerzyliśmy swoją wiedzę o życiu Słowian. Spacerowaliśmy alejkami, podziwiając wykonane z drewna sylwetki bóstw i demonów, którym Słowianie oddawali cześć. Oglądaliśmy słowiańskie świątynie, stos ciałopalny, cmentarzysko kurhanowe, kamień ofiarny i plac wiecowy. Teraz przyszedł czas na odpoczynek. Kolejną godzinę spędziliśmy w Parku Zabaw. Tutaj znów daliśmy upust swoim emocjom. Uczniowie mogli do woli korzystać z wszelkiego rodzaju huśtawek, karuzeli i trampolin.
Około godz. 15.00 udaliśmy się do Sabatówki - wioski słowiańskiej, w której teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Pan przewodnik, w stroju z epoki, w bardzo obrazowy sposób przekazał nam informacje o życiu i wierzeniach Słowian. Zaprezentował też wiele eksponatów, a u tych, którzy przeszli "tunelem odwagi", pojawiły się na dłoniach pamiątkowe pieczątki.
Na koniec udaliśmy się do JuraParku. To pierwszy w Polsce obiekt o tej tematyce, który powstał w miejscu, gdzie odkryto autentyczne ślady dinozaurów. Wśród bujnej zieleni stoją tu modele prehistorycznych stworzeń naturalnej wielkości. I choć niektórym z nas zmęczenie dawało się już we znaki, wędrowaliśmy szlakiem kolejnych epok geologicznych, słuchając informacji przekazywanych nam przez panią przewodnik i niemal bezbłędnie rozwiązując zadawane przez nią zagadki. Nikt z nas nie próbował nawet zapamiętać skomplikowanych nazw poszczególnych dinozaurów, ale modele tych stworzeń, zwłaszcza te największe, wszystkim się podobały. Uzupełnieniem tej części wycieczki była wizyta w Muzeum Jurajskim, gdzie znajdują się przeróżne skamieniałości, kości dinozaurów, szczątki morskich gadów czy zęby rekinów.
Nasza wycieczka dobiegła końca. Poznaliśmy kolejny region Polski z jego atrakcjami i ciekawostkami. To była niezapomniana, edukacyjno-rozrywkowa lekcja. Wzbogaciła naszą wiedzę, dostarczyła nam różnorodnych emocji i mnóstwa pozytywnych wrażeń. Przenieśliśmy się w bardzo, bardzo odległe czasy, ale też stanęliśmy oko w oko z naturą i doskonale się bawiliśmy. Po godz. 21.00 wyczerpani, ale wzbogaceni w nowe doświadczenia, wróciliśmy do Żurowej. Dokąd udamy się następnym razem? Na razie nie wiadomo.
Małgorzata Król
|
DZIEŃ RODZINY 2024

Rodzina to mały świat stworzony przez miłość…
25 maja 2024 r. w słoneczne sobotnie popołudnie w naszej szkole odbył się szkolny Piknik Rodzinny. W organizację imprezy zaangażowana była społeczność szkolna oraz Rada Rodziców.
Piknik rozpoczął się o godzinie 15.00 wystąpieniem pana Dyrektora, który powitał wszystkich gorąco i podziękował rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowania.
Na sali gimnastycznej odbyła się część artystyczna, której tematem była rodzina na wesoło i na poważnie. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli, czytali żarty, odgrywali scenki, grali na instrumentach i składali życzenia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego witali przychodzących gości serduszkami z dedykacją i słodyczami.
Po części artystycznej na uczniów czekały liczne atrakcje na boisku szkolnym: stoisko z ciastami i piciem, wata cukrowa, popcorn, kiełbaski z grilla.
Malowanie twarzy, robienie kolorowych fryzur, warkoczyków, robienie tatuaży cieszyło się dużą popularnością wśród najmłodszych. Uczestnicy pikniku mieli również możliwość sprawdzić swoje umiejętności sportowe. Podczas zawodów dzieci i dorośli mogli wziąć udział w różnych zabawach, konkurencjach oraz grach. Nie zabrakło też dmuchańców, które były jedną z głównych atrakcji.
Dodatkową atrakcją była możliwość posiedzenia w samochodzie strażackim, policyjnym, oglądania z bliska motocykla policyjnego. Strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy a strażacy z PSP w Tarnowie sprzęt wielozadaniowy.
Piknik Rodzinny był doskonałą okazją do rodzinnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, wspólnej zabawy i integracji. Wyśmienity humor i mnóstwo atrakcji – tak w skrócie można opisać nasz Piknik Rodzinny.
Renata Kozdęba
|
" WYGRAJMY ZDROWIE " - edukacyjna bajka muzyczna
22 maja uczniowie klas 0-III mieli okazję obejrzeć wspaniałe przedstawienie muzyczne w Domu Kultury w Tuchowie, dzięki uprzejmości GCKiCz oraz pani Marii Mikrut. Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia w Tuchowie przygotowali przepiękną edukacyjną bajkę muzyczną „Wygrajmy zdrowie”. To rezultat całorocznej ciężkiej pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Na tle pięknej kolorowej scenerii oglądaliśmy pokaz muzycznych zdolności i umiejętności gry na różnych instrumentach, śpiewu, recytacji, tańca. Wszystkie te muzyczne aktywności powiązane były z tematem zdrowego odżywiania, rolą witamin zawartych w warzywach i owocach. Po występie wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji pani dietetyk na temat piramidy żywieniowej i zdrowego odżywiania. Wśród wielu utalentowanych muzycznie dzieci występujących w przedstawieniu znaleźli się także uczniowie naszej szkoły – Aleksandra Jamro, Zuzanna Mikrut, Bartosz Ziomek, Antoni Drożdż i Radosław Mikrut.
Wszystkim występującym dziękujemy i gratulujemy! Ocena za występ to 6!
Renata Kozdęba
|

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2024
We wtorek 14 maja uczniowie klasy VIII przystąpili do pierwszego z trzech egzaminów ósmoklasisty. Na początek czekał ich egzamin z języka polskiego, dzień później zmierzyli się z matematyką, a w czwartek przyszedł czas na na test z języka obcego nowożytnego – języka angielskiego. Egzamin ósmoklasisty obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach 1-8. Egzamin ósmoklasisty to pisemny test kończący pierwszy etap edukacji i jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Młodzi ludzie poznają wyniki egzaminów 3 lipca. Końcowy wynik egzaminu ósmoklasisty ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym oraz osiągnięcia ucznia.
Życzymy naszym uczniom powodzenia!
Maria Kędzior
|
|
|