WARSZTATY EDUKACYJNE
10 października 2023 roku uczniowie klasy VIII wspólnie z rówieśnikami ze PSP z Ołpin wzięli udział w warsztatach edukacyjnych projektu ekologicznego: ” Edukacja ekologiczna z polotem. Ziemskie wsparcie dla podniebnych przyjaciół”. Celem projektu jest upowszechnienie ochrony ptaków gatunków chronionych, nauka zrównoważonego rozwoju ochrony środowiska; kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt i poczucie trwałej potrzeby opieki nad fauną. Warsztaty prowadzone były przez pracowników Nadleśnictwa Gromnik Lasy Państwowe, Panią Monikę Słotę i Pana Jakuba Rutanę. W pierwszej części spotkania uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat ptaków, szczególnie tych żyjących w naszym rejonie, ich cech charakterystycznych, jak również mieli okazję posłuchać ich odgłosów. Następnie, podczas części praktycznej, uczestnicy mieli za zadanie wykonać budkę lęgową dla ptaków. Należy przyznać, iż uczniowie naszej szkoły świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem technicznym. Powstałą budkę zabraliśmy ze sobą, a na wiosnę zawiesimy na drzewie w okolicy naszej szkoły, dając mieszkanie ptasim rodzinom. Trzecim etapem spotkania był quiz ze zdobytej wiedzy podczas warsztatów. Gratulujemy naszym uczniom, którzy zajęli 3 miejsce.
Maria Kędzior
|
GMINNE ZAWODY W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ
W dniach 4-5 października reprezentanci Naszej Szkoły brali udział w Gminnych Zawodach w Halowej Piłce Nożnej rozgrywanych w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasze drużyny grały bardzo dobrze, wykazując się sporym zaangażowaniem i wolą walki. Na szczególne uznanie zasługuje grupa młodsza, która zajęła drugie miejsce zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt. Chłopcy nie przegrali żadnego spotkania notując dwa zwycięstwa i dwa remisy, byli "o włos" od awansu do półfinału powiatowego. Taka postawa napawa optymizmem na kolejne lata, zwłaszcza, że nasz zespół reprezentowali głównie uczniowie klasy IV i V.
Życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach sportowych.
M. Żyrkowski
|
KONKURS RECYTATORSKI POEZJI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ
6 października 2023 r. w PSP w Ołpinach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej. Celem konkursu były: ukazanie piękna poezji polskiej noblistki, rozbudzenie wrażliwości na piękno tej poezji oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich.
Naszą szkołę reprezentowały Patrycja Reczek z klasy VIII oraz Klaudia Duda i Zuzanna Zbylut z klasy VII. Dziewczyny wybrały wiersze ukazujące różnorodność twórczości Wisławy Szymborskiej, od tej podejmującej bolesne tematy związane z realiami II wojny światowej (wiersz "Jeszcze") po twórczość refleksyjną przypominającą o tym, że jesteśmy na tym świecie "na chwilę i tylko na chwilę". Rutyna codziennego życia sprawia, że trudno przypomnieć sobie wydarzenia z konkretnego dnia, więc powinniśmy tworzyć jak najwięcej wyjątkowych chwil, które na pewno zapamiętamy (wiersze "Dnia 16 maja 1973 roku" i "Urodziny").
Konkurs zaczął się od przybliżenia dokonań Wisławy Szymborskiej i wysłuchania muzycznej interpretacji wiersza "Nic dwa razy" w wykonaniu chóru szkolnego. Następnie uczniowie wszystkich szkół z naszej gminy recytowali wybrane przez siebie utwory. Wysłuchaliśmy różnych wierszy, podziwiając zmagania uczestników z niełatwą przecież poezją Wisławy Szymborskiej. Nasze dziewczyny nie stanęły na żadnym stopniu podium, ale z pewnością było to dla nich cenne doświadczenie. Pokonały własne obawy, nabrały pewności siebie, mogły porównać swoje możliwości z umiejętnościami rówieśników. Nie do końca poradziły sobie z tremą, ale następnym razem na pewno będzie lepiej. Dziękujemy im za podjęcie wyzwania i życzymy, aby częściej zgłębiały tajniki poezji, bo, jak stwierdził kiedyś Grzegorz z Sanoka, "poezja jest bramą mądrości".
Małgorzata Król
|
DZIEŃ CHŁOPAKA
Ostatnie dni września to czas, w którym wszystkie dziewczyny z naszej szkoły zastanawiają się, jaką niespodziankę przygotować swym kolegom z okazji Dnia Chłopaka. Głównym celem tego święta jest uczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z rówieśnikami, wytworzenie radosnej atmosfery, okazywanie życzliwości i koleżeństwa. Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, przedszkola czy szkoły.
Zgodnie ze zwyczajem, corocznie obchodzone jest to święto w naszej szkole. Dziewczynki pamiętają o swoich kolegach.
Składają w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy. Przygotowują również drobne upominki. Podkreśleniem ważności tego dnia był szczególny dodatek do ubioru niektórych chłopców – kolorowy krawat lub mucha. Żeńska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała również słodkie upominki dla wszystkich naszych Panów.
Wspólne świętowanie wpłynęło na pozytywną atmosferę w zespołach klasowych, co jest niezwykle ważne w budowaniu właściwych relacji między dziećmi.
Wszystkim Chłopakom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!
Renata Kozdęba
|
WYJAZD DO TEATRU KLAS 0 - 3
27 września 2023 roku dzieci naszego Przedszkola oraz uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami wyjechali do tarnowskiego kina Marzenie, gdzie obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ,,Polskie miasta w baśni i legendzie” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Podczas spektaklu dzieci poznały legendy związane z najbardziej znanymi polskimi miastami. Wraz z chłopcem Dyziem i Panem Dionizym przeniosły się za sprawą czarodziejskiego lustra, w dawne czasy, odwiedzając Kraków, gdzie poznały historię hejnału z wieży Mariackiej, Warszawę i związaną z nią legendę o Syrence Warszawskiej oraz historię Bazyliszka. W Poznaniu ścigały koziołki, które uciekły kuchcikowi Pietrkowi na zegar ratuszowy. Znalazły się też w Toruniu. Tam poznały legendę o toruńskich piernikach. Na koniec czarodziejskiej przygody znalazły się w Kruszwicy, gdzie okrutnego króla Popiela zjadły myszy.
Bajkowe kostiumy, muzyka, kolorowe światła i dekoracje porwały dzieci w zupełnie inny świat. Niesamowitą legendarną atmosferę spektaklu dopełniły maski sceniczne, oryginalne rekwizyty oraz lalki. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w przedstawieniu nagradzając aktorów brawami.
Wyjazd na przedstawienie teatralne przyczynił się do pogłębienia postaw patriotycznych naszych wychowanków. Poszerzył ich wiedzę na temat miast i legend polskich. Był okazją na bezpośrednie obcowanie ze sztuką teatralną. Przyczynił się również do utrwalania zasad właściwego zachowani się w instytucjach kulturalnych. Zwiedzanie miast przez legendy i baśnie polskie to niesamowita podróż w czasie , która jednocześnie uczy i bawi.
Renata Kozdęba
|
RAJD NA LIWOCZ KLAS IV-VIII

Tradycją naszej szkoły stały się jesienne piesze rajdy po okolicznych szlakach turystycznych. Tym razem udaliśmy się na górę Liwocz. 26 września już z samego rana, jeszcze w mglistej aurze, wyruszyliśmy w kierunku najwyższego szczytu Pogórza Ciężkowickiego. Trasa wiodła nas przez malowniczy krajobraz Pasma Brzanki. Promienie słońca przebijające się w koronach drzew dodawały nam sił i energii, aby pokonać miejscami całkiem strome podejścia. Po ponad godzinnym spacerze naszym oczom ukazał się 18 metrowy srebrny krzyż milenijny z 23 metrową platformą widokową. Z wieży widokowej podziwialiśmy panoramę okolicznych wzgórz i wiosek, a także chcieliśmy doszukać się bieszczadzkich szczytów czy Tatr. Następnie na specjalnie wyznaczonym palenisku upiekliśmy kiełbaski, które bardzo smakowały strudzonym turystom. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną. Droga nadal prowadziła przez las, więc wielu naszych młodych grzybiarzy, zapuszczało się w las w poszukiwaniu dorodnych okazów owoców runa leśnego. Nieco zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy, dotarliśmy na parking, skąd ruszyliśmy w drogę powrotną do Żurowej.
Maria Kędzior
|
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

LAPTOPY DLA CZWARTOKLASISTÓW.
We wtorek, 19 września Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Godfryd w obecności Pana Dyrektora Adama Setlika, rodziców i wychowawczyni wręczył uczniom klasy IV laptopy pochodzące z rządowego programu ,,Laptop dla ucznia”.
Pan Wójt pogratulował dzieciom prezentu w postaci laptopa oraz życzył owocnego korzystania ze sprzętu.
Ta inicjatywa ma na celu wspieranie edukacji cyfrowej i umożliwienie uczniom dostępu do technologii, które w dzisiejszych czasach są niezbędne do nauki i rozwoju. To również wyrównywanie szans edukacyjnych.
Uśmiech na twarzach dzieci i rodziców to dowód na to, że z prezentów wszyscy byli zadowoleni. Posłużą one nie tylko do nauki, ale z pewnością także do rozrywki.
Celina Mikrut |
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
4 września był w naszej szkole dniem szczególnym i uroczystym. Zainaugurowano nowy rok szkolny 2023/2024. Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystość rozpoczęła w kościele parafialnym, gdzie ksiądz proboszcz odprawił mszę św. Następnie cała społeczność uczniowska udałą się do szkoły. Tutaj przybyłych powitał pan dyrektor Adam Setlik. Wszystkim uczniom życzył aby nowy rok szkolny był pełen sukcesów, ciekawych wyzwań edukacyjnych i rozwijających doświadczeń. Szczególnie ciepło przywitani zostali uczniowie klas pierwszych. Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami w klasach.
WAKACJE 2023
|
|
|