Gminne zawody w Halowej Piłce Nożnej chłopców i dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
17 i 19 października na hali widowiskowo-sportowej w Czermnej odbyły się zawody sportowe w halowej piłce nożnej. Naszą Szkołę reprezentowały dwie drużyny chłopców (ID i IMSz) i jedna drużyna dziewcząt (ID). W obu kategoriach chłopcy zajęli IV miejsca, a dziewczynki miejsce III. Była to doskonała okazja do rywalizacji z rówieśnikami z innych szkół. Warto podkreślić dobrą grę naszych zespołów w każdym meczu. Zdecydowanie widać, że zajęcia odbywające się na nowej hali gimnastycznej w Żurowej dają pierwsze efekty. Nasi uczniowie zdecydowanie lepiej „czują” grę na większej przestrzeni. Wszyscy wiemy, że nie mając wcześniej możliwości pracy na sali z prawdziwego zdarzenia w pierwszej kolejności nasi podopieczni „zmagali się z halą”, a w drugiej dopiero z przeciwnikiem. Wierzymy, że w kolejnych latach dzięki pracy na hali sportowej rywalizacja podczas zawodów będzie bardziej wyrównana.
M. Żyrkowski
Sportowa jesień z udziałem reprezentantów Publicznej Szkoły Podstawowej w Żurowej.
Nasza szkoła była organizatorem Gminnych Indywidualnych Biegów Przełajowych, które zainaugurowały sportowy rok szkolny 2022/23. Dnia 12 października na boisku szkolnym rywalizowali na dystansach 600m/800m/1000m uczniowie z wszystkich 5 szkół z terenu Gminy Szerzyny.
Reprezentanci naszej szkoły zajmowali wysokie miejsca w tych zawodach zdobywając wyróżnienia w postaci medali.
Na dystansie 600m kl. IV chłopcy:
- I miejsce – Ksawery Mikrut
- III miejsce – Maciej Bąk
- V miejsce – Oskar Mikrut
Na dystansie 600m kl. IV dziewczyny:
- IV miejsce – Maja Mikrut
- V miejsce – Anna Reczek
Na dystansie 800m kl. V chłopcy:
- III miejsce – Karol Pięta
Na dystansie 800m kl. VI chłopcy:
- I miejsce – Arkadiusz Zbylut
Na dystansie 600m kl. VI dziewczyny:
- III miejsce – Weronika Gruszkowska
- IV miejsce – Bąk Aleksandra
Na dystansie 1000m kl. VII chłopcy:
Gratulujemy wszystkim reprezentantom naszej szkoły!
M. Żyrkowski
|
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH


|
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - TURCJA

25 października odwiedził naszą szkołę podróżnik, który w bardzo interesujący sposób opowiadał o swojej podróży do Turcji.
Prezentacja pozwoliła dzieciom w bardzo atrakcyjny sposób zapoznać się zagadnieniami geograficzno – przyrodniczymi, społeczno – kulturalnymi i historycznymi Turcji.
Wraz z podróżnikiem dzieci :
- odwiedziły Istambuł, jedno z dwóch takich miast na świecie, leżące na dwóch kontynentach. Poznały jego zabytki i policzyły wszystkich mieszkańców,
- poszukały świadectw wspaniałej antycznej przeszłości w Efezie,
- dowiedziały się, czy Turcy wierzą w Świętego Mikołaja? wiedzą co to jest śnieg i jak wygląda tu zima?
- odwiedziły magiczną Kapadocję – krainę skalnych miast i kolorowych dolin,
- obejrzały niebo pełne wielkich balonów na gorące powietrze – największy taki spektakl na świecie,
- pospacerowały po plażach tureckiej riwiery. Sprawdzimy czy są bardziej kamieniste czy piaszczyste,
- dowiedziały się jak porozmawiać z Turkami, czyli jak to jest na tureckim kazaniu,
- mogły dotknąć rekwizytów przywiezionych z Turcji
|
Wyjazd do teatru klas I - III na spektakl
„Szkatułka krasnala Chichotka”
19 października przedszkolaki wraz z uczniami klas I-III wybrali się na wycieczkę do Biecza do kina. Tam obejrzeli spektakl pt: „Szkatułka krasnala Chichotka” w wykonaniu aktorów Warszawskiego Teatru Edukacyjnego. Dzieci poznały zabawne przygody krasnala Bajdurka i krasnala Chichotka. Wszystkowiedzący Bajdurek zna tysiące bajek, a Chichotek umie się tylko śmiać. Każdy krasnal przez długie krasnalowe życie zbiera do szkatułki doświadczenia, z których potem tworzy nowe bajki. Chichotek nie chce się uczyć i dlatego zgodnie z surowym prawem musi wyruszyć w świat, między ludzi. Teraz już samodzielnie musi zdobywać doświadczenia, ale niestety po drodze naraża się na liczne niebezpieczeństwa, których mógłby uniknąć, gdyby słuchał starszych i korzystał z ich wiedzy.
O znaczeniu miłości rodzicielskiej i o jeszcze większym znaczeniu miłości dzieci do rodziców opowiedziała nam pouczająca bajka „Szkatułka krasnala Chichotka”. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest używanie słów: „Kocham Cię Mamo”, „Kocham Cię Tato”. Wszyscy wrócili do szkoły bardzo zadowoleni. Wspaniała gra aktorów, piękna dekoracja i kostiumy oraz wspólne śpiewanie dostarczyły wiele radości i dobrej zabawy.
Renata Kozdęba
|
Zapraszamy do udziału w konkursie

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Czwartek, 13 października, to wyjątkowy dzień w naszej społeczności uczniowskiej. W tym dniu w odbyła się uroczysta akademia. W pierwszej części uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie. W drugiej części akademii wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie zostali zaproszeni na część artystyczną z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści wierszami, piosenkami, skeczami i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Piękny i zabawny spektakl przygotowali nasi młodzi aktorzy. Trzeba przyznać, że nasi podopieczni idealnie odgrywają role nauczycieli i wyjątkowo chętnie wcielają się w swoje własne - czyli uczniów. Tego typu przedstawienia są doskonałą okazją do tego, żeby się pośmiać, zrelaksować, a czasami także podszkolić swoją wiedzę. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli otrzymał słodki upominek.
Na zakończenie akademii głos zabrał pan Dyrektor, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do swoich domów.
R. Kozdęba
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ |
PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I
13 października 2022 roku był bardzo ważnym dniem dla pierwszoklasistów. Właśnie tego dnia zostali przyjęci w poczet uczniów szkoły. Pasowanie na ucznia to jedna z najbardziej oczekiwanych uroczystości dla każdego pierwszaka i jego rodziców. Doniosłą uroczystość rozpoczął Pan Dyrektor Adam Setlik, witając zebranych: głównych bohaterów spotkania, ich rodziców, nauczycieli i całą społeczność szkolną. Zaprezentowanym programem artystycznym pierwszoklasiści udowodnili, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor za pomocą ołówka pasował każde dziecko na ucznia. Potwierdzeniem tego aktu było wręczenie dyplomów, legitymacji oraz rożków obfitości. Była to bardzo podniosła i ważna uroczystość dla całej społeczności szkolnej.
Grażyna Mikrut
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ |
I ROCZNICA ŚMIERCI KS. STANISŁAWA MIKOŁAJCZYKA

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”
ks. Jan Twardowski
W dniu dzisiejszym, z intencji całej naszej społeczności szkolnej, odprawiona została msza święta za śp. księdza Stanisława Mikołajczyka. Minął już równo rok od czasu jego odejścia. Wracamy pamięcią do wspólnie spędzonego czasu, dziękując za dobro, troskę i trud włożony w wychowanie młodego pokolenia. Symboliczne zapalenie znicza i złożenie kwiatów na grobie księdza Stanisława jest wyrazem naszego szacunku i pamięci.
Justyna Czerkies |
PIESZY RAJD NA BRZANKĘ
Co roku uczniowie naszej szkoły udają się na rajd pieszy. Tym razem padło na Bacówkę - schronisko na zboczu Brzanki, jednego z najwyższych wzniesień Pogórza Ciężkowickiego.
Wyruszyliśmy ze szkoły o godzinie 8.00. Zachmurzone niebo i nie najwyższa temperatura nie były dla nas żadną przeszkodą. Pełni pozytywnej energii pokonywaliśmy kolejne kilometry, podziwiając widoczne już zmiany w przyrodzie. Drzewa przybrały jesienną szatę i prezentowały się tak wspaniale, że chyba nikt z nas nie podjąłby się ich namalować, a cóż dopiero opisać słowami. Jednak jesień też bywa piękna! Po godzinie marszu poczuliśmy pierwsze krople deszczu, co nie przeszkodziło nam w wędrówce, tym bardziej, że co chwila ktoś znajdował dorodne borowiki. Przy okazji przekonaliśmy się, że niektórzy z nas muszą jeszcze poćwiczyć orientację w terenie.
Po dwóch godzinach marszu dotarliśmy na miejsce. Teraz przyszedł czas na odpoczynek. Wszystkim wyjątkowo smakowały pieczone kiełbaski. Wiatr rozgonił chmury i pojawiły się nawet delikatne promienie słońca, więc wspięliśmy się na wieżę widokową, żeby podziwiać malownicze tereny Pogórza Ciężkowickiego, Beskidu Niskiego i Pogórza Rożnowskiego. Mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę o pobliskim terenie, korzystając z umieszczonych na tablicach map i informacji krajoznawczych. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy Ostrym Kamieniu. Kiedyś było to ponoć miejsce kultu pogan. Często przybywały tu też tabory cygańskie. Ten pomnik przyrody naprawdę robi wrażenie.
Nasz rajd dobiegł końca. Bez wątpienia spełnił swoje zadanie. Poznaliśmy walory przyrodnicze naszej okolicy, aktywnie spędziliśmy czas, mieliśmy okazję do wspólnych rozmów, żartów i śmiechu, co z pewnością przyczyniło się do integracji zespołów klasowych. Niektórzy mieli jeszcze siłę do zaprezentowania swoich zdolności wokalnych, więc z naszą kondycją nie jest chyba tak źle. Warto pokonywać własne słabości, warto poznawać najbliższą okolicę! Z całą pewnością za rok znów gdzieś się wybierzemy.
Małgorzata Król
|
|
|