NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj358
mod_vvisit_counterWczoraj422
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1812
mod_vvisit_counterOstatni tydzien2674
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc11270
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu8157
mod_vvisit_counterRazem1421710

We have: 9 guests, 1 bots online
Twoje IP: 44.200.137.63
Dzisiaj jest: 28 Wrz 2022


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szkoła Podstawowa w Żurowej

 WYCIECZKA KLAS VII - VIII  DO WROCŁAWIA

21 kwietnia 2022 r. uczniowie klas VII - VIII wraz z opiekunami udali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Wrocław leżący na wyspach nad Odrą, to  stolica Dolnego Śląska o bardzo bogatej przeszłości, liczącej ponad 1000 lat. To jedno z najciekawszych, a przy tym najpiękniejszych miast w Polsce, niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Wrocław jako stolica województwa dolnośląskiego stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki, ale i turystyczny południowo - zachodniej Polski! Wrocław nazywany jest Wenecją Północy, naliczyć się tutaj można 130 mostów, ponadto jest to miasto kościołów, 400 krasnali i 5000 afrykańskich zwierząt  Nie dziwi więc, że to właśnie do tego miasta wybraliśmy się na wycieczkę.

I dzień.

Wyruszyliśmy z Żurowej o godz. 6.00. Po pięciogodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Pierwszym punktem programu było wrocławskie zoo , które stało się jeszcze bardziej atrakcyjne w 2014 roku, kiedy udostępniono tu niezwykle nowoczesne i piękne Afrykanarium - niesamowity obiekt z akwariami, basenami i tunelami pełnymi afrykańskich stworzeń. To unikat nie tylko w Polsce, ale i na świecie! Po trzech godzinach spacerowania i podziwiania  atrakcji jakie oferuje zoo udaliśmy się pod Halę Stulecia nazywaną też Halą Ludową - to wybitne dzieło architektury, wpisane dziś na prestiżową Listę Unesco. Hala Stulecia powstała w latach 1911-13 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Hydropolis, które jest nowoczesnym w swej formie Centrum nauki i wiedzy o wodzie. To nietypowe i unikatowe w swej formie muzeum, mieszczące się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej, a oferujące wystawy multimedialne, dobrze przemawiające do wyobraźni młodych odbiorców. Tutaj uczniowie mogli dowiedzieć się  wielu ciekawostek o wodzie,  uzmysłowili sobie również, jak bardzo ona jest potrzebna do życia i jakie są współczesne zagrożenia dla jakości wód na świecie. Była to bardzo dobra lekcja nie tylko dla dzieci, ale i dla nas nauczycieli. Był to ostatni punkt zwiedzania w pierwszym dniu wycieczki. Po zakwaterowaniu w hostelu Wratislavia udaliśmy się na późny obiad, a następnie na zasłużony wypoczynek.

II dzień

Po krótkiej nocy, o 8.00 udaliśmy na śniadanie a o 10.00 po wykwaterowaniu przeszliśmy na wrocławski rynek, gdzie z przewodnikiem w bardzo atrakcyjny sposób poznaliśmy historię Wrocławia, szukaliśmy krasnali i zwiedzali najstrszą dzielnicę Wrocławia Ostrów Tumski.

Rynek we Wrocławiu urodą dorównuje innym słynnym Rynkom w Polsce - w Krakowie czy Poznaniu. Wrocławski Rynek to trzeci największy rynek w Polsce, to również jeden z najstarszych placów targowych w Polsce, pamięta jeszcze XIII wiek. W bardzo atrakcyjny sposób mogliśmy poznać przeznaczenie pręgierza służącego do wymierzania kar w dawnych czasach.

Rynek poszczycić się może  Starym Ratuszem o gotyckich cechach. To serce tego wielkiego placu, jego najbardziej charakterystyczny element, a przy tym najokazalsza budowla tego typu w całym kraju, z wieżą o wysokości 66 m. Uczniowie w atrakcyjny sposób mogli poznawać ratusz uczestnicząc w konkursie zorganizowanym przez przewodnika.

Spacerując po Wrocławiu szukaliśmy wrocławskich krasnali, Syzyfka, Słupiaka, Ślepaka i Więziennika. Trzeba powiedzieć, że krasnale opanowały to miasto i stały się jego najprzyjemniejszym symbolem! Są na chodnikach, w zaułkach, na klombach, latarniach... Ciekawa jest ich historia, związana z walką z komunistyczną władzą. Dziś są setki krasnali w mieście, mówi się, że około 400, ale kto by je zliczył?

Udając się do najstarszej dzielnicy Wrocławia zwiedziliśmy  "Jatki"-  urokliwą uliczkę, która jest brukowanym zaułkiem, gdzie już od XII wieku sprzedawano mięso. Dziś biedne zwierzęta upamiętnia pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Po drodze zwróciliśmy, także uwagę na  kompleks budynków Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy z przewodnikiem był Ostrów Tumski - najstarsza część miasta ze wspaniałą Katedrą z XIII-XIV wieku. Gotycka świątynia jest najcenniejszym sakralnym zabytkiem miasta i jednym z najcenniejszych w kraju. W czasie wojny, a właściwie już po jej zakończeniu, została doszczętnie zniszczona, ale pieczołowicie ją odbudowano, choć pojawiły się plany, by wyburzyć to, co z niej zostało. Ostatecznie państwo jednak zadecydowało inaczej i postanowiono odbudować to, co najbardziej kojarzy się w tym mieście z historią Polski, bo jak wiadomo przed wojną Wrocław długo był niemiecki. Na Ostrowie Tumskim poza katedrą stoi też kilka innych kościołów, w tym najstarsza budowla miasta w pełni zachowana i zarazem najstarszy czynny do dziś kościół w mieście. To kościół Św. Idziego z 1220 roku! Odnaleźć tu można również wielką ciekawostkę - kościół w kościele, a mianowicie gotycką kolegiatę Św. Krzyża, gdzie w podziemiach mieści się kolejny gotycki kościół - Św. Bartłomieja. Na zakończenie uczniowie przedstawili barwna inscenizację wyreżyserowaną przez przewodnika przedstawiającą złożone dzieje Wrocławia.

Trochę zmarznięci ale jeszcze pełni chęci do zwiedzania udaliśmy się podziwiać Panoramę Racławicką. Słynna w całej Polsce Panorama Racławicka to obraz przedstawiający epizody z bitwy pod Racławicami, która miała miejsce podczas insurekcji kościuszkowskiej - 4 kwietnia 1794 roku. Obraz ten ma imponujące wymiary - 114 x 15 m, a autorami są Wojciech Kossak i Jan Styka, którzy namalowali go z okazji 100-nej rocznicy bitwy, dla pokrzepienia narodu. Realizm tego obrazu zrobił na uczniach bardzo duże wrażenie.

Na zakończenie zwiedzania Wrocławia  udało nam się jeszcze wjechać na Sky Tower najwyższą  atrakcję miasta. To nowy symbol miasta - najwyższy biurowiec w Polsce liczący 212 m! Mieści się tu m.in. centrum handlowe, a na 49 piętrze powstał fantastyczny punkt widokowy z którego podzialiśmy przepiękna panoramę miasta.

Nasza wycieczka  dobiegała końca. Zmęczeni ale uśmiechnięci wracamy do domu. W autobusie nasza Pani pilot przeprowadziła,  krótki konkurs z nagrodami sprawdzający zdobytą wiedzę o Wrocławiu. Nie mogło się także obyć bez wizyty w restauracji McDonald's. O godz. 22.30 znów byliśmy w Żurowej.

Wycieczka zrealizowana w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" spełniła wszystkie nasze oczekiwania. Przypomniała, w jak pięknym kraju mieszkamy i uświadomiła nam, że posiadamy skarby, o które trzeba dbać, o których trzeba głośno mówić, żeby nadal świadczyły o historycznej wielkości naszego kraju i o kulturowym dorobku jego mieszkańców.

Jacek Słomski

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 

 

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Do poniedziałku 10 kwietnia 2022 roku można było przynosić prace wykonane  przez uczniów  w ramach szkolnego konkursu plastycznego na ,,Najpiękniejszą kartkę wielkanocną”. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie własnej wizji, nastroju oraz tradycji  Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej, dowolną techniką. Komisja konkursowa  obejrzała i oceniła prace uczniów. Wszystkie kartki były piękne, każda inna, ale na każdej akcent świąt wielkanocnych. Widniały na nich pisanki, baranki, koszyczki, zajączki i kurczaczki, a wiosenne odcienie zieleni i żółci przykuwały wzrok.  Po przeanalizowaniu treści pod kątem zgodności z tematem konkursu i estetyki wykonania oraz ogólnego wrażenia artystycznego nagrodzono i wyróżniono z każdej klasy autorów następujących prac:

  • Kl. 0 – Aleksandra Mikrut
  • Kl. I – Amelia Mikrut
  • Kl. II – Janek Jodłowski
  • Kl. III – Karolina Stanula
  • Kl. IV – Maja Niedziela
  • Kl. V – Weronika Gruszkowska
  • Kl. VI – Dominik Duda
  • Kl. VII – Anna Kosiek
  • Kl. VIII – Gabriela Warzecha

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w konkursie. Uczestnikom konkursu gratulujemy zdolności plastycznych. Liczymy na dalszą współpracę.

Renata Kozdęba

GALERIA PRAC (KLIKNIJ)

 

############################################

DZIEŃ BEZ PLECAKA

############################################

 

 

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 17 ROCZNICA ŚMIERCJI OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

 

„Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka…” (Mdr 2, 23)

 

We wspólnocie szkolnej przeżywaliśmy kolejną rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Naszą formą oddania czci świętemu Janowi Pawłowi II było pochylenie się nad Jego słowami, rozważenie ich w naszych sercach i podjęcie zobowiązania ich realizacji w codziennym życiu.
Fundamentem naszego życia niech będą słowa Świętego:

„Człowiek nie może żyć bez miłości. Jest wezwany do miłości Boga i bliźniego. (…) Niech ta miłość dotrze do wszystkich, którzy jej szczególnie potrzebują: zwłaszcza do cierpiących i zapomnianych”.

 

Andrzej  Dusza

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)
 

 

 KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ

 

 

21.03. 2022r. chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. Na etapie szkolnym wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach: dla uczniów z klas I – IV oraz dla uczniów z klas V – VIII, którzy zakwalifikowali się do etapu gminnego.

 

 

 

Nasi laureaci to:

I – IV

I miejsce – Antoni Drożdż

II miejsce – Hubert Smołucha

III miejsce – Kamil Zbylut

V – VIII

I miejsce – Aleksandra Bąk

II miejsce – Dominik Duda

III miejsce – Tobiasz Mikrut

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 „Spotkanie z poezją”

 

21 marca każdego roku tradycyjnie wita się wiosnę. W tym dniu także w naszej szkole odbyło się „Spotkanie z poezją” dla dzieci klas I – III w związku z ustanowionym przez UNESCO w 1999 roku Światowym Dniem Poezji. Celem tej akcji czytelniczej jest promowanie czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

 

W myśl tej idei na spotkaniu czytelniczym najmłodszym uczniom naszej szkoły zostały zaprezentowane wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej - w związku

z ogłoszonym przez Sejm rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Wiersze czytali uczniowie klasy IV.

Rymowane teksty łatwo wpadają w ucho i zapadają w pamięć, doskonale rozwijają słownictwo i uczą dziecko zwracania uwagi na intonację, akcenty czy rytm. Poruszają także ważne kwestie wychowawcze, by nie być jak Zosia Samosia, Leń, Stefek Burczymucha czy Grześ, który ciągle kłamie.

”Kto czyta, żyje podwójnie”- pisał Umberto Eco. Dlatego zachęcamy dzieci do czytania, także rodziców do wspólnego czytania.

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

Małgorzata Mikrut

 Solidarni z Ukrainą

 

 

 

 

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają  się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy. Tak też było i tym razem. Przez tydzień w naszej szkole odbywała się zbiórka pieniędzy na rzecz ofiarom wojny w Ukrainie. Dzięki hojności uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły zebraną kwotę przekazano na rzecz dotkniętych tą straszną wojną.

Dziękujemy wszystkim wrażliwym, solidarnym z cierpiącą Ukrainą, za zaangażowanie i wielkie serce .

Renata Kozdęba

 

 NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

5 marca delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Żurowej brała udział  w Gminnej Uroczystości Upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się uroczystym podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Uczniowie uczestniczyli w apelu poległych, a następnie złożyli wiązankę oraz znicz pamięci pod pomnikiem „Wolność i Niezawisłość”.  Po złożeniu kwiatów głos zabrał Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd, który przypomniał w swoim przemówieniu, że pielęgnowanie wartości patriotycznych wśród społeczności lokalnej jest niezbędnym elementem edukacyjnym kształtującym podstawowe wartości i postawy społeczne, a ogromne bohaterstwo i cierpienie „Żołnierzy Niezłomnych” przyczyniło się do wolnej, niepodległej i suwerennej Polski.

Dorota Bąk

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 8

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?