Z WIZYTĄ W TEATRZE
W środę 18 grudnia uczniowie klas 4, 5 i 6 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie obejrzeli spektakl teatralny „Tajemniczy ogród” będący sceniczną adaptacją powieści Frances Hodgson Burnett pod tym samym tytułem. Opowieść o Mary, Colinie i Dicku to historia o dzieciach żyjących przed stu laty, mimo to przesłanie utworu nietrudne jest do odczytania i we współczesnym świecie. To magiczna opowieść o przemianie człowieka, o potrzebie miłości, poszukiwaniu przyjaźni i uzdrowicielskiej mocy kontaktu z naturą.
Spektakl wzbudził bardzo pozytywne emocje wśród uczniów: od śmiechu, radości po wzruszenie, refleksję nad naturą człowieka. Bo przecież każdy człowiek może się zmienić, jeśli tylko sam tego pragnie.
Małgorzata Mikrut
|
ODDANIE DO UŻYTKU I POŚWIĘCENIE BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO
13 grudnia 2024, to ważny dzień dla społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej w Żurowej. W tym dniu zostało poświęcone i oddane do użytku boisko wielofunkcyjne. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie Wójta Gminy Szerzyny Grzegorza Gotfryda, Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciecha Skrucha, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Ryszarda Pagacza, Radnej Rady Powiatu Tarnowskiego Anity Serafin, Radnych wsi Żurowa: Anny Mikos i Wojciecha Mikruta oraz Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Żurowej Adama Setlika. Całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego, o które wszyscy wyżej wymienieni usilnie zabiegali. Uroczyste otwarcie rozpoczęło się o godzinie 8.00, kiedy to na boisku zgromadzili się zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie. Po krótkim przemówieniu Pana Wójta Grzegorz Gotfryda, przyszedł czas na uroczyste przecięcie wstęgi, co oznaczało symboliczne otwarcie boiska. Następnie Ksiądz Zbigniew Rusin poświęcił obiekt, aby służył rozwojowi człowieka. Na kolejną część uroczystości wszyscy przeszliśmy na salę gimnastyczną przy Publicznej Szkole Podstawowej, gdzie nadszedł czas na krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły oraz przemówienia i podziękowania dla zaproszonych gości. Całej uroczystości towarzyszyła doniosła atmosfera. Nie mogło zabraknąć także emocji i radości na twarzach dzieci. To właśnie dla nich ta inwestycja była tak ważna. Dzięki boisku będą miały szansę rozwijać swoje umiejętności sportowe i czerpać radość z ruchu na świeżym powietrzu. To boisko to miejsce, w którym marzenia stają się rzeczywistością. Niech będzie inspiracją dla nas wszystkich, by dążyć do spełnienia naszych celów i kontynuować budowanie wspólnoty, która jest gotowa na nowe wyzwania i zwycięstwa.
|
"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Od wielu lat Instytut Książki promuje czytelnictwo wśród dzieci min. poprzez kampanię „Mała książka – wielki człowiek”. Jednym z jej celów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej, a tym samym zaczynają niezwykłą przygodę z czytaniem. Aby najefektowniej urzeczywistnić ten cel, Instytut Książki przekazał szkołom w Polsce szkolne Wyprawki Czytelnicze przeznaczone dla każdego ucznia klasy pierwszej. 11 grudnia naszym pierwszoklasistom, w zastępstwie Pana Wójta, książki wraz ze słodkim upominkiem wręczyła Pani Dyrektor CZEGS Anna Niemiec. Tegoroczna edycja Wyprawki Czytelniczej zawiera publikacje: „Wnuczka antykwariusza” - książka autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak, „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” – broszura, w której rodzice i opiekunowie znajdą informacje o korzyściach wynikających ze wspólnej rodzinnej lektury, porady, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, a także wykaz książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom i zaangażowaniu pomożemy uczniom otworzyć drzwi do niesamowitego świata literatury, który ich zafascynuje. A fascynacja ta będzie im towarzyszyć każdego dnia.
Renata Kozdęba
|
SPOTKANIE Z ILUSTRATOREM KSIĄŻEK
Dnia 6 grudnia 2024 r. uczniowie kl. I-II-III wraz z wychowawcami brali udział w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez GCKiC w Szerzynach. Gościem był pan Tomasz Minkiewicz z Krakowa – rysownik, scenarzysta komiksowy, pisarz i ilustrator książek i czasopism dla dzieci i młodzieży. Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej części pan Tomasz opowiadał na czym polega praca ilustratora. W bardzo ciekawy sposób przedstawił warsztat pracy twórczej, wyjaśnił, jak powstają ilustracje oraz jak przygotowuje się do zadania - najpierw należy zapoznać się z treścią książki, a następnie stworzyć ilustracje do danej książki według opisu autora lub stworzyć je dzięki wyobraźni. Druga część spotkania to warsztaty, w czasie których uczniowie wcielili się w rolę ilustratorów książki i mogli wymyśleć i narysować jedną wspólną książkę pt. „Biblioteka przyszłości”. Każdy w swojej części ilustracji ukrył po 5 listów lub ciasteczek, a pozostali mieli za zadanie je odszukać. Z ilustracji uczniów powstała ciekawa praca, którą można zobaczyć i podziwiać w naszej Publicznej Bibliotece. Podczas spotkania dzieci zadawały wiele pytań, na które pan bardzo szczegółowo odpowiadał. Uczniowie mieli możliwość oglądnięcia książek ilustrowanych przez Gościa. Szczególnie dzieciom spodobała się książka pt.: „Mapa przyszłość”, w której zostały ukryte rozmaite przedmioty. Wspólnie z Panem uczniowie szukali schowanych rzeczy. Spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu emocji. Było okazją bezpośredniego kontaktu z twórcą książki – ilustratorem. To jedno z działań, którego celem było zachęcenie wszystkich dzieci do czytania, a także rozbudzenie zainteresowania książką i czytaniem.
Renata Kozdęba
|
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 2024

|
II GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

I to wszystko psu na budę bez miłości.
Te słowa ks. Jana Twardowskiego przyświecały uczestnikom II Gminnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową im. ks. prał. Jana Ślęzaka w Ołpinach, który odbył się 27 listopada 2024 r. Honorowy Patronat nad konkursem pełnili: Radna Rady Powiatu Tarnowskiego Pani Anita Serafin oraz Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd. Tegoroczna edycja poświęcona była poezji ks. Jana Twardowskiego.
Konkurs adresowany był do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych z terenu Gminy Szerzyny. Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie 2 uczestników. Prezentacje oceniała niezależna komisja w składzie: pani Anita Serafin, pani Maria Czech i ks. Jerzy Janeczek. Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie: Zuzanna Zbylut kl. VIII i Hubert Smołucha kl. VII. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności recytatorskich i pokazali szczególną wrażliwość na piękno poezji. Tym mocniej cieszymy się z sukcesu Zuzanny Zbylut, która zdobyła III miejsce. Gratulacje!!!
Bardzo dziękujemy Zuzi i Hubertowi za pracę włożoną w przygotowanie się do konkursu i godne reprezentowanie szkoły.
Małgorzata Mikrut
|
WARSZTATY Z PANIĄ ULĄ LIZAK
W dniu 28 listopada 2024 r. gościliśmy w naszej szkole wyjątkowego gościa, Panią Ulę Lizak - logopedę, oligofrenopedagoga, specjalistę do spraw dysleksji i autyzmu, terapeutę dzieci z ASD, autorkę popularnych grafik "Rozmowy Mamy Kurki". W warsztatach dotyczących myślenia wizualnego wzięli udział uczniowie z klas I-VIII. Podczas zajęć uczniowie zdobyli wiele informacji na temat funkcjonowania mózgu. Dowiedzieli się m.in., jaki wpływ na jego rozwój mają wysokie technologie. Pani Ula zainspirowała dzieci do tworzenia wizualnych notatek, piktogramów, które nie tylko niezwykle pobudzają wyobraźnię, ale także okazują się bardzo dobrym sposobem na zapamiętywanie wiedzy. Wszyscy uczestnicy warsztatów z wielkim zaangażowaniem rysowali szablony, pomysłowe ramki, punktory, ikonki, obrazki pomagające w zapamiętywaniu wyrazów z trudnościami ortograficznymi, a także kwadraciaki niezwykle przydatne w nauce różnych przedmiotów. Był to dzień pełen uśmiechów, żartów, a przede wszystkim ogromnej dawki wiedzy, którą mamy nadzieję, że nasi uczniowie wykorzystają w 100%.
Jeszcze raz dziękujemy Pani Uli Lizak za obecność.
Renata Kozdęba |


ZABAWA ANDRZEJKOWA 2024

7 listopada w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Andrzejki, które na stałe wpisały się w scenariusz szkolnego kalendarza, są wspaniałą okazją do dobrej zabawy i jednocześnie źródłem szacunku dla tolerancji oraz obrzędów ludowych. Kiedyś podchodzono do wróżb niezwykle poważnie i wierzono w to, co wskazały. Obecnie jest to zabawa z przymrużeniem oka, w której dzieci chętnie biorą udział. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Zabawa andrzejkowa była okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także integracji szkolnej społeczności. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i współczesnej muzyki popowej. Szaleństw, radości oraz uśmiechu było wiele i każdy z utęsknieniem czeka już na następny andrzejkowy bal. Dzięki rodzicom, w klasach na uczniów czekał pyszny poczęstunek, dający energię do zabawy.
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a miłą pamiątką będą wykonane fotografie.
Renata Kozdęba
******************************************************** |
|
|