NASI UCZNIOWIE

WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj49
mod_vvisit_counterWczoraj1810
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2790
mod_vvisit_counterOstatni tydzien4618
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc24487
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu29466
mod_vvisit_counterRazem1520844

We have: 19 guests online
Twoje IP: 3.235.195.196
Dzisiaj jest: 31 Sty 2023


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szkoła Podstawowa w Żurowej

 



UROCZUSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Nadeszły wakacje, czyli zasłużony czas odpoczynku. W dniu 24 czerwca 2022r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 oraz pożegnanie klasy VIII. Po mszy świętej wszyscy zgromadzili się na nowej, pięknej sali gimnastycznej, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego klasa VIII przekazała sztandar szkoły swoim młodszym kolegom. Prowadzący, absolwenci klasy VIII Nikola Mikrut i Jakub Ciombor serdecznie powitali Pana Dyrektora Adama Setlika, przybyłych gości, grono pedagogiczne, rodziców,  koleżanki i kolegów na akademii, która szczególnie dla ósmoklasistów miała wyjątkowy charakter. Był to ich ostatni dzień w szkole podstawowej, w szkole, która była ich drugim domem, w której czuli się potrzebni, ważni i doceniani. Wzruszającymi przemówieniami, refleksyjnymi wierszami i piosenkami oraz wesołą scenką z życia szkoły oraz prezentacją zdjęć wspominali sukcesy, porażki, zdarzenia wesołe i smutne. Przyszedł jednak czas odlotu w nowy, nieznany świat a więc czas podziękowań za budowanie fundamentów do dalszego kształcenia. Słowa podziękowania skierowali do pana dyrektora, wychowawców, nauczycieli i pracowników obsługi oraz koleżanek i kolegów. O naszych absolwentach nie zapomnieli pierwszaki i uczniowie klasy VII, którzy skierowali do nich miłe i ciepłe słowa pożegnania, wręczyli upominki i życzyli powodzenia w nowej szkole. Następnie zabrał głos Dyrektor Szkoły Pan Adam Setlik. Szczerze dziękował wszystkim za ciężką pracę w tym roku szkolnym, podsumował ważniejsze wydarzenia, które odbywały się w naszej szkole. W imieniu własnym i całej społeczności szkolnej podziękował Radzie Rodziców i   przedstawicielom OSP za ich zaangażowanie w życie szkoły, ofiarną pracę, bezinteresowną pomoc i poświęcenie. Podziękowanie otrzymali również rodzice za aktywne uczestnictwo w życiu klasy i szkoły oraz za zaangażowanie społeczne. Na zakończenie dyrektor szkoły wręczył nagrody książkowe uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu a rodzicom absolwentów listy gratulacyjne. Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa przyznało również cztery nagrody w akcji  ,,Aktywny czytelnik'' a nagroda Radnego Rady Powiatowej w Tarnowie Tomasza Płaczka dla ucznia z najwyższą średnią przypadła absolwentowi klasy ósmej Markowi Dudzie. Po rozdaniu nagród dyrektor życzył wszystkim miłego wypoczynku, po czym uczniowie przeszli do klas, gdzie otrzymali świadectwa. Kolejny rok za nami, chwilami było ciężko, chwilami zabawnie. Wspominajcie miło.

 

Życzymy wspaniałych wakacji oraz sukcesów w dalszej edukacji.

Celina Mikrut

 

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 



ŚWIETO PATRONA SZKOŁY

Królowa Jadwiga została patronką Szkoły Podstawowej  w Żurowej 7 listopada 2010 roku. Od 12 lat patronuje dzieciom i młodzieży w ich codziennych, szkolnych zmaganiach. Jadwiga odznaczała się cechami, które są aktualne i dzisiaj, to: mądrość, roztropność, rozwaga, pokora, dobroć, posłuszeństwo. Królowa dostrzegała potrzeby innych, dbała o poddanych. Siłę i odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji czerpała z umiłowania Boga i ludzi.

Co roku, 8 czerwca szczególnie pochylamy się nad Jej życiem i dokonaniami. Tegoroczne obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy tradycyjnie od udziału w uroczystej mszy św.

z udziałem pocztu sztandarowego, uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. Witając przybyłych do  kościoła, ksiądz Zbigniew Rusin nawiązał do słów Jana Pawła II

na temat  postaci świętych. Po co są święci? By dawać przykład dobrego, godnego życia,

by inspirować tych, którym patronują.  Z kolei ksiądz Marcin Gądek, w homilii poświęconej Św. Jadwidze Królowej,  przybliżył Jej postać,  zaakcentował dokonania. Zwrócił uwagę na  trudne dzieciństwo Jadwigi, trudne wybory i decyzje, które w imię miłości Boga i w  imię służby ludziom musiała podejmować w tak młodym wieku. To przesłanie dla współczesnych młodych ludzi, by jak Królowa nie bać się odpowiedzialności i godnie wypełniać swoje zadania,  służyć drugiemu człowiekowi.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole, w nowo otwartej sali gimnastycznej.

Po wprowadzeniu sztandaru przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty przed płaskorzeźbą królowej. Następnie dyrektor szkoły, Pan Adam Setlik, przywitał wszystkich gości na czele

z Wójtem Gminy Szerzyny Panem Grzegorzem Gotfrydem oraz Panią Anną Niemiec – kierownik CZOGS w Szerzynach.

Nadszedł czas na część artystyczną przygotowaną przez  uczniów naszej szkoły. Słowem, muzyką, tańcem oraz innymi środkami wyrazu artystycznego zaprezentowali swoje zdolności i umiejętności. Akademię uświetniły również pieśni o królowej Jadwidze w wykonaniu chóru szkolnego.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie nagród zwycięzcom Gminnego Konkursu Plastycznego "Berło Jadwigi Królowej", nad którym patronat objął Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd.

Wyniki konkursu:

Klasy I-IV

I miejsce – Jakub Ryba kl. IV – PSP w Ołpinach
II miejsce – Patryk Studziński kl. II – PSP w Żurowej
III miejsce – Antoni Kupczyk kl. IV – PSP w Szerzynach

Wyróżnienie -  Tobiasz Kacer kl. II – PSP w Swoszowej

Klasy V-VIII

I miejsce – Milena Pikusa kl. V – PSP w Żurowej
II miejsce – Aleksander Wadas kl. VII – PSP w Swoszowej
III miejsce –  Michał Makowicz kl. VII – PSP w Czermnej

Wyróżnienie -  Julia Kołek kl. VII – PSP w Ołpinach

Niech życie Świętej Jadwigi Królowej przeniknie naszą codzienność i da nam siłę do realizowania jej przesłania, by miłować i służyć.

Małgorzata Mikrut

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)


 

 

 



KONKURS GEOGRAFICZNY

 

Dnia 02.06.2022 w Lubczy odbył się finał I Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego pn: "Geografia Europy". Naszą gminę reprezentowali uczniowie ze szkół z Żurowej, Ołpin i Swoszowej. Uczeń naszej szkoły, Marek Duda, znalazł się w szóstce finalistów zdobywając II miejsce. Otrzymał liczne nagrody rzeczowe oraz dyplom. Gratulujemy Markowi i życzymy dalszych sukcesów.

Maria Gotfryd

 


 

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

DZIEŃ DZIECKA 2020

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

"Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat." Janusz Korczak

 

 

1 czerwca w naszej szkole odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka. Ten wyjątkowy dzień był pełen wrażeń i atrakcji. Około godziny 10.00 zebraliśmy się na boisku szkolnym, aby wspólnie świętować jeden z najwspanialszych dni w roku . Dla naszych uczniów czekało mnóstwo zabaw, przekąsek i niespodzianek. Dzieci mogły sprawdzić się w konkurencjach sportowych. Niewątpliwie najbardziej atrakcyjne okazało się przeciąganie liny. Gdy jedni uczniowie zmagali się w zawodach sportowych, inni mogli brać udział w pokonywaniu toru przeszkód, czy laniu wodą do celu w przygotowanym miasteczku strażackim. Druhowie z OSP zachęcali też do wizyty w wozie strażackim.

Dodatkowo Rada Rodziców przygotowała dla naszych pociech mnóstwo przekąsek; był popcorn, pieczona kiełbaska z grilla, wata cukrowa i lody. Dla uczestników i zwycięzców zawodów sportowych były również medale i słodkie upominki. Można było także pomalować twarz.

Najważniejsze, że pogoda nam dopisała i wszyscy dobrze się bawili. Dzień Dziecka udał się wspaniale! Już czekamy na następny. Dzieci były zachwycone, czuły się wyjątkowo i bezpiecznie. Ten dzień zostanie na długo w ich pamięci.

W imieniu całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców oraz strażakom z OSP z Żurowej za ogromne zaangażowanie, trud i wkład włożony w przygotowanie tej imprezy.

Życzymy Wam drogie dzieci , aby na Waszych twarzach zawsze gościł uśmiech, a każdy dzień był wyjątkową przygodą.

Maria Kędzior

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


 

 



EGZAMIN OŚMIOKLASISTY 2022

 

Za ósmoklasistami trzydniowy maraton egzaminacyjny. W dniach 24 – 26 maja uczniowie  klasy VIII pisali egzamin z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, natomiast wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. W tym roku tak jak i w poprzednim w związku z epidemią Covid-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty przeprowadzony był na podstawie wymagań egzaminacyjnych  zawierających zawężony zakres wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia przez cały rok. Wizja czekającego ich egzaminu niczym cień towarzyszyła ich codziennemu szkolnemu życiu. Ósmoklasiści pisali także trzy próbne testy, które pozwoliły określić poziom  umiejętności, wyznaczyć zakres wiedzy do powtórki i utrwalenia. Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki uczniowie poznają dopiero 1 lipca. Trzymamy kciuki, by uzyskane punkty były jak najwyższe!

 

 

 

 



OTWARCIE I POŚWIĘCENIE SALI GIMASTYCZNEJ

18 maja 2022 r.



 

18 maja 2022 r. przywitał nas słońcem i bezchmurnym niebem. Ten dzień był dla naszej szkolnej społeczności dniem niezwykłym, pełnym radosnego oczekiwania. Jakże trudno było skupić się na lekcjach! W końcu nadeszła godzina

13.00 i rozpoczęła się wielka uroczystość - otwarcie i poświęcenie sali gimnastycznej. Pachnąca jeszcze świeżością, pięknie udekorowana sala pomieściła wreszcie wszystkich, którzy zechcieli uczestniczyć w

tym ważnym wydarzeniu. Swoją obecnością zaszczycili nas: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Salaterski, Księża z dekanatu na czele z Księdzem Dziekanem Stanisławem Świątkiem, Poseł na Sejm RP Pan Wiesław Krajewski, Wicewojewoda Małopolski Pan Ryszard Pagacz, Małopolska Wicekurator Pani Halina Cimer, Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd, Radna Województwa Małopolskiego Pani Anna Mikosz, Radni Powiatu Tarnowskiego Pan Wacław Sychta i Pan Krzysztof Płaczek, Radni Gminy Szerzyny: Pani Anna Mikos, Pan Wojciech Mikrut, Pan Roman Klisiewicz, Pan Paweł Juda, Pan Kazimierz Urbanik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik Pan Grzegorz Wojtanowski, Władysław Olszówka radny Rady Powiatu.Tarnowskiego, wykonawca inwestycji Pan Robert Złocki, sołtys wsi Pan Wiesław Szwandrok, Naczelnik OSP w Żurowej Pan Krzysztof Bąk i Prezes Pan Wojciech Bąk, poczet sztandarowy OSP z Żurowej, poczty sztandarowe ze wszystkich szkół z terenu gminy oraz emerytowani nauczyciele, rodzice uczniów i mieszkańcy naszej wsi.

 

Uroczystość rozpoczęła się od zabrania głosu przez Wójta Gminy Szerzyny Pana Grzegorza Gotfryda, który swoją wypowiedź oparł na słowach bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: "Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe". Pan Wójt przybliżył zebranym historię powstania sali. Nie pominął przeszkód i trudności, wspomniał o tragicznej w skutkach katastrofie budowlanej, ale skupił się przede wszystkim na podziękowaniach, podkreślając zasługi Pana Posła Wiesława Krajewskiego. Podziękował za wsparcie, dobre słowo, za to, że monitorował postępy w budowie, doradzał, wspierał. Pan Wójt docenił też wysiłek Pana Dyrektora, Rady Rodziców, podkreślił wielkie zaangażowanie lokalnej społeczności. Szczególne podziękowania skierował do Księdza Biskupa. Podziękował za poświęcenie sali, za to, że Jego Ekscelencja znalazł czas na to, żeby dzielić z nami radość, tym bardziej, że sala gimnastyczna to przecież przestrzeń dla rozwoju nie tylko fizycznego, ale też duchowego.

Następnym punktem programu były akt otwarcia sali gimnastycznej poprzez przecięcie symbolicznej wstęgi oraz modlitwa Księdza Biskupa i akt poświęcenia nowego obiektu sportowego. Ksiądz Biskup zapewnił nas, że patronka szkoły i święci związani z 18 maja będą czuwali nad naszą szkolną społecznością. Po tym doniosłym wydarzeniu przyszła kolej na okolicznościowe przemówienia. Wszyscy skupili się na gratulacjach i podziękowaniach. Wyrażali podziw i uznanie, podkreślali wysiłek wielu osób, które przyczyniły się do powstania sali. Pan Poseł Krajewski zaznaczył, że ten obiekt będzie służył wielu pokoleniom, podziękował wszystkim przyjaciołom gminy Szerzyny i obiecał dalsze wsparcie. Pan Wicewojewoda Ryszard Pagacz stwierdził, że nasi uczniowie na pewno będą osiągać sukcesy sportowe, bo przecież mistrzowie często wywodzą się z małych miejscowości. Radna Sejmiku Małopolskiego Pani Anna Mikosz odniosła się do haseł będących elementami dekoracji, zachęcając do tego, abyśmy stosowali się do wartości, o których mówią. Wicekurator Małopolska Pani Halina Cimer odczytała gratulacje od Małopolskiej Kurator Oświaty Pani Barbary Nowak, motywując uczniów do tego, żeby rozwijali swój sportowy potencjał. Pani Anna Mikos i Pan Wojciech Mikrut przypomnieli historię rozwoju oświaty w Żurowej i również dołączyli się do podziękowań i gratulacji.

Kolejnym punktem programu było wręczenie brązowej odznaki "Za Zasługi dla Sportu" przyznanej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Otrzymali ją: Pan Eugeniusz Niziołek, Pan Grzegorz Gotfryd, Pan Adam Setlik. Gratulujemy!

W końcu nadeszła pora na program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Przedstawienie kabaretowe zaprezentowane przez uczniów klasy V miało na celu ukazać różnice między dawnym a współczesnym życiem na wsi ze szczególnym uwzględnieniem oświaty. Tekst był stylizowany na gwarę, co stanowiło dodatkową trudność, jednak piątoklasiści poradzili sobie doskonale. W scence dramowej uczniowie klasy VI zaprezentowali postać i dokonania patronki naszej szkoły, św. Jadwigi Królowej. Zwrócili uwagę na to, jak wielkim obowiązkom musiała podołać mimo młodego wieku. Młodzi aktorzy przypomnieli, że to jej zawdzięczamy rozwój oświaty. Starali się odpowiedzieć na pytanie, kim była nasza patronka, czego dokonała, co sprawiło, że wciąż o niej pamiętamy. Zapewnili też, że będzie dla nas wzorem, że nadal będziemy postępować według zasad, którymi się kierowała w swoim krótkim, ale tak owocnym życiu. Dopełnieniem tej części akademii były wiersze w wykonaniu dzieci z klasy I oraz pieśni poświęcone św. Jadwidze Królowej. Teraz z kolei uczennice klasy VII w rymowanym wierszu przedstawiły krótko historię nauczania w Żurowej, akcentując fakt długiego oczekiwania na salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia. W kolejnej scence dramowej uczniowie klasy IV podkreślili znaczenie sportu w życiu każdego z nas, zachęcając do aktywności fizycznej. Pojawiły się nawet aspiracje do udziału w igrzyskach olimpijskich. Nierealne? Dlaczego? Przecież wszystko może się zdarzyć! Duży aplauz publiczności wywołały piosenki o tematyce sportowej oraz piękny taniec z kołami olimpijskimi w wykonaniu dziewczynek z klasy III, które w stosownych strojach, z wielkim przejęciem i wdziękiem tańczyły do melodii "We are the champions".

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Adam Setlik. Przybliżył okoliczności powstania sali, wskazał istotne fakty dotyczące rozwoju oświaty w Żurowej, podkreślił zasługi Pana Wójta, który od słów i obietnic związanych z budową sali od razu przeszedł do czynów. Pan Dyrektor podziękował też obecnej Radzie Rodziców za nieocenioną pomoc i wszystkim zebranym za obecność w tak ważnym dla nas dniu.

Bardzo miłym akcentem były prezenty, które otrzymaliśmy z racji oddania do użytku sali gimnastycznej. Pan Ryszard Pagacz, Pani Anna Mikosz, Pan Krzysztof Płaczek i Pan Robert Złocki podarowali piłki, Pani Halina Cimer książkę Macieja Malinowskiego "Polszczyzna, głuptasie! Dylematy poprawnościowe i ciekawostki", Państwo Ewelina i Szczepan Przyczynkowie pewną kwotę na zakup sprzętu sportowego. Gmina Szerzyny otrzymała natomiast promesę na dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego inwestycji: "Remont drogi gminnej nr 200620 K relacji Żurowa - Dobrocin". Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy i obiecujemy, że ofiarowane nam prezenty będą wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem.

I tak oto nasza uroczystość dobiegła końca. Już niedługo na tej nowej sali odbędą się pierwsze zawody sportowe. Rozlegną się okrzyki i wiwaty. Poznamy emocje zwycięstw i gorycz porażek. W murach tej sali na pewno pojawią się wola walki i chęć zwycięstwa. Z pewnością będziemy pamiętać o zdrowej rywalizacji i wzajemnym szacunku, o tym, jak brzmi motto MKOL-u: "W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka. Rzeczą istotną jest nie zwyciężać, lecz umieć toczyć zwycięski bój."

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 



 

REGULAMIN KONKURSU (KLIKNIJ)

KARTA ZGŁOSZENIOWA (KLIKNIJ

Zwycięzcy i uczestnicy biegu.



OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

21.03.2022 roku rozpoczął się eliminacjami szkolnymi Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Zwycięzcy wzięli udział w etapie na poziomie gminnym. Reprezentanci naszej szkoły osiągnęli wysokie miejsca. W starszej grupie wiekowej Aleksandra Bąk zajęła II miejsce, a Dominik Duda zdobył III miejsce.

 

Laureatem w młodszej grupy wiekowej został Antoni Drożdż, uczeń klasy III, tym samym zakwalifikował się do etapu powiatowego.

01.04.2022 r. w Tarnowie odbyły się eliminacje powiatowe, które Antoni przeszedł również z najlepszym wynikiem i awansował do szczebla wojewódzkiego.

17.05.2022 r. Antek kontynuował swoją zwycięską passę i  w eliminacjach wojewódzkich, które miały miejsce w Wieliczce wywalczył awans do etapu ogólnopolskiego.

Gratulujemy wspaniałych wyników i olbrzymiego sukcesu oraz życzymy powodzenia w finale.

Barbara Słota

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 



WYCIECZKA KLAS  4 - 6  DO BÓBRKI I NAD SOLINĘ

 

W piękny słoneczny majowy dzień uczniowie klas IV – VI udali się na kolejną już w tym roku szkolnym wycieczkę, realizowaną ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę". Tym razem wyruszyliśmy komfortowym autokarem z parkingu w Żurowej w kierunku Bieszczad. Zatrzymaliśmy się w Bóbrce, w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom historię powstania pierwszego na świecie wielowymiarowego przedsiębiorstwa naftowego w 1854 roku oraz przybliżył sylwetki założycieli kopalni: Ignacego Łukasiewicza – skromnego farmaceuty; Tytusa Trzecieskiego – ziemianina i inicjatora założenia kopalni oraz Karola Klobassy-Zrenckiego – właściciela wsi Bóbrka. Muzeum zajmuje obszar 20 hektarów i znajduje się na terenie najstarszej na świecie i nadal działającej kopalni ropy naftowej. W otoczeniu przepięknego lasu mieliśmy okazję zobaczyć wiele cennych zabytków muzealnych pochodzących z czasów Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie zatrzymali się przy obelisku ufundowanym w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza, kopance Franek, wykonanej ręcznie około 1860 roku czy kopance Janina, która jest do dziś eksploatowana i można było zobaczyć naturalną ropę naftową. Zatrzymaliśmy się również w drewnianym warsztacie mechanicznym, drewnianej kuźni kopalnianej oraz zrekonstruowanej wiertnicy ręcznej. Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku to kolejny punkt naszej wędrówki po skansenie. Pozornie nieduży domek skrywa w sobie ogrom eksponatów, w tym zachwycającą aptekę urządzoną na wzór XIX-wieczny, laboratorium apteczne, kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną. Następnie dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym mogliśmy przenieść się w czasy kiedy pracował tu sam Ignacy Łukasiewicz.

Data 31 lipca 1853 roku zapisała się na kartach historii jako symboliczna data NARODZIN PRZEMYSŁU NAFTOWEGO. Wtedy to po raz pierwszy zapalono lampy naftowe publicznie w szpitalu lwowskim na Łyczakowie i wykonano pierwszą nocna operację.

Warto przypomnieć, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. W marcu 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin, a w styczniu - 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza, twórcy światowego przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej . 10 grudnia 2018 r. "Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej" otrzymała tytuł Pomnika Historii, a kolejnym krokiem są starania o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieco zmęczeni dwugodzinnym spacerem po skansenie wyruszyliśmy dalej w trasę. Kolejna atrakcja, która czekała naszych wytrwałych turystów to rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Po przybyciu na miejsce przywitała nas nieco wietrzna, ale nadal słoneczna i upalna pogoda. Malownicze położenie okolicy, a przede wszystkim potężna zapora zapierały dech w piersiach. Uczniowie z utęsknieniem wypatrywali statku, który miał ich zabrać w daleki rejs. Cała ekipa zajęła oczywiście miejsca na górnym pokładzie mimo, iż nawet czapki wiatr porywał z głów. Płynąc statkiem mieliśmy okazję posłuchać i poznać wiele ciekawostek dotyczących działania i historii zapory.

Pełni wrażeń udaliśmy się w podróż powrotną. Radosna atmosfera i uśmiech na twarzach w autokarze świadczyły, że uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Maria Kędzior

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 11

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?