NASI UCZNIOWIE

WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj964
mod_vvisit_counterWczoraj2883
mod_vvisit_counterW tym tygodniu6356
mod_vvisit_counterOstatni tydzien13840
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc49495
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu58996
mod_vvisit_counterRazem3863815

We have: 34 guests, 1 bots online
Twoje IP: 18.97.14.80
Dzisiaj jest: 23 Kwi 2025


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szkoła Podstawowa w Żurowej

 

 



KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2022/23 


"Ostatni dzwonek rozbrzmiewa z wielką siłą
Za chwilę wszyscy w marzeniach się rozpłyną 
Ostatnie gesty i słowa pożegnania 
Kilka uśmiechów i kilka łez”

W dniu 23 czerwca 2023 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 oraz pożegnanie klasy VIII. Po mszy świętej wszyscy zgromadzili się na  sali gimnastycznej, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego prowadzący, absolwenci klasy VIII Emilia Jarek i Karolina Słomska przywitali  przybyłych gości, grono pedagogiczne, rodziców,  koleżanki i kolegów. Następnie zabrał głos Dyrektor Szkoły Pan Adam Setlik. Szczerze dziękował wszystkim za ciężką pracę w tym roku szkolnym, podsumował ważniejsze wydarzenia, które odbywały się w naszej szkole. Zwrócił się także do  ósmoklasistów życząc im dostania się do wymarzonej szkoły i sukcesów w dalszej edukacji. Dla nich akademia ta  miała wyjątkowy charakter – był to ich ostatni występ w tej szkole.

Po przekazaniu przekazaniu sztandaru szkoły swoim młodszym kolegom z klasy siódmej przyszła kolej na program artystyczny. Rozpoczęła go Martyna Jarek piosenką „Ostatni raz z moją klasą”, następnie przypomniano w filmie występ  z klasy III pt. „Babuszki”. Lata spędzone w szkole przypomniała prezentacja przygotowana przez Kingę Augustyn  i Zuzkę Kos. Dużo radości dostarczyła wszystkim, przedstawiona  „z przymrużeniem oka” scenka z życia klasy VIII.

O naszych absolwentach nie zapomnieli pierwszaki i uczniowie klasy VII, którzy skierowali do nich miłe i ciepłe słowa pożegnania, wręczyli upominki i życzyli powodzenia w nowej szkole. Ostatnim punktem tej części akademii były słowa podziękowania skierowane do pana dyrektora, wychowawców, nauczycieli i pracowników obsługi oraz wręczenie drobnych upominków.

Kolejną  częścią akademii było wręczenie absolwentom świadectw ukończenia szkoły, a wyróżnionym uczniom nagród książkowych, rodzicom listów gratulacyjnych.

Po rozdaniu nagród wyróżniającym się w nauce i zachowaniu uczniom, dyrektor w imieniu własnym, społeczności szkolnej i Rady Rodziców podziękował przedstawicielom OSP oraz Kreatywnego Tartaku za ich zaangażowanie w życie szkoły, ofiarną pracę, bezinteresowną pomoc i poświęcenie. Podziękowanie otrzymali również rodzice za aktywne uczestnictwo w życiu szkoły oraz za zaangażowanie społeczne.

Na zakończenie dyrektor szkoły życzył wszystkim, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości, po czym uczniowie przeszli do klas, gdzie otrzymali świadectwa.

Życzymy wspaniałych wakacji oraz sukcesów w dalszej edukacji.

GALERJA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

Jacek Słomski

 



Wycieczka do Łańcuta i PCN "Łukasiewicz" w  Rzeszowie 

Wielkimi krokami zbliżają się tak bardzo wyczekiwane przez wszystkich wakacje. Jeszcze tylko ostatnie powtórki, zaliczenia i wycieczka. Tym razem uczniowie klas IV - VIII wraz z opiekunami wybrali się do Łańcuta i Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" w Rzeszowie.

Wyruszyliśmy z Żurowej 16 czerwca o godz. 6.30. Dzień był pochmurny, ale zabraliśmy ze sobą dobre humory, więc nie martwiliśmy się pogodą. Już o godz. 9.30 staliśmy przed wspaniałym pałacem Lubomirskich i Potockich. Zaczęło się zwiedzanie z audioprzewodnikiem. Przekonaliśmy się, jak wyglądało kiedyś życie bogatych rodów magnackich. Poznaliśmy historię pałacu, oryginalne wyposażenie zamku i udogodnienia wprowadzane przez kolejnych właścicieli uwiecznionych na licznych portretach. Pięknie wyglądały inkrustowane podłogi, bogato zdobione komody, stoły, a na nich misternie ułożone bukiety. Zaskoczył nas fakt, że szkło było kiedyś luksusem dla najbogatszych i trzeba było długo na nie czekać. Mijaliśmy kolejne jadalnie, buduary, łazienki i sypialnie. Przechodząc przez drzwi przypominające szafę, poczuliśmy się, jak bohaterowie "Opowieści z Narnii" - wchodziliśmy przecież do innego świata. Duże wrażenie zrobiła na nas sala balowa z ogromnymi, kryształowymi żyrandolami i galeria pełna kopii antycznych rzeźb.

O godz. 10.50 udaliśmy się do powozowni. Tu dowiedzieliśmy się, że na każdą okazję i na każdą pogodę przeznaczony był inny typ powozu. To tu, w Łańcucie, odbył się pierwszy w Polsce mecz polo, a wyprawa, oczywiście powozem, z Łańcuta do Paryża trwała 17 dni. W wyobraźni przenieśliśmy się do lat, kiedy na drogach królowały powozy, a czas płynął znacznie wolniej.

Minęła kolejna godzina i z XVII w. wróciliśmy do czasów współczesnych. O godz. 13.00 stanęliśmy przed bardzo nowoczesnym obiektem - to Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz". Nie jest to typowe muzeum, ale miejsce z wieloma interaktywnymi eksponatami, miejsce, gdzie wyobraźnia ma duże pole do popisu. Można znaleźć się w różnych strefach i do woli eksperymentować, testować, rozwiązywać quizy i zagadki logiczne. Tu przekazuje się wiadomości sensorycznie, z zaangażowaniem wielu zmysłów. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z wielu przedmiotów w ciekawy, nietypowy sposób. Wiedzą już, jak pracują kiwony, jak powstają ekstremalne zjawiska atmosferyczne, jak zmienia się poziom wody w wybranych miejscach na świecie pod wpływem topnienia lodowców, mogli rozpoznawać korę drzew i odgłosy zwierząt. Nie sposób opisać kilkuset atrakcji, ale chyba wszyscy, a przynajmniej ci zainteresowani naukami ścisłymi, czuli się tu jak ryba w wodzie. Być może w którymś z naszych uczniów obudziło się zainteresowanie jakąś prezentowaną dziedziną. Kto wie?

O godz. 19.00 byliśmy już w Żurowej. Wycieczka spełniła swoje zadania. Poszerzyła naszą wiedzę, dostarczyła wielu emocji, wzmocniła relacje koleżeńskie. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Pora wrócić do szarej rzeczywistości. Jak to dobrze, że już wkrótce wakacje!

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 

 



PIESZY RAJD DO LEŚNICZÓWKI KLAS VI I VIII

15 czerwca klasa VI oraz klasa VIII udał się na pieszy rajd do leśniczówki w Joninach. Była to okazja do spędzenia  czasu w świetnym towarzystwie i poprawy kondycji. Jak wiadomo aktywność fizyczna i obcowanie z naturą poprawiają nastrój i redukują stres co dodało uczniom energii na ostatnią prostą przed wakacjami. Na miejscu uczniowie uczestniczyli w terenowych zajęcia z leśniczym. Dowiedzieli się m.in. na czym polega  jego praca, w jaki sposób chroni się las i reguluje jego użytkowanie. Przed wymarszem drogę powrotną nie mogło zabraknąć  zabawy przy ognisku i grilowanej kiełbaski. Łącznie pokonaliśmy trasę około 11 km.

Justyna Czerkies

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 



DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

7 czerwca, pochmurno, ale jeszcze nie pada. Przed naszym parafialnym kościołem poczet sztandarowy, odświętnie ubrani uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Zbliża się godz. 9.00, więc wszyscy udają się na mszę św. Rozpoczynają się obchody Dnia Patrona Szkoły. W homilii Ksiądz Proboszcz ukazał św. Jadwigę na tle epoki, w której żyła. Uświadomił nam, że, aby uniknąć błędów w przyszłości, czerpała z przeszłości tylko to, co dobre. Według współczesnych młodych ludzi żyła w czasach zacofanych, bo pozbawionych nowinek technologicznych, a jednak jaśniała jak gwiazda. Skąd się to brało? Szukała oparcia w Bogu. Po mszy św. w określonym porządku, na czele z pocztem sztandarowym, wszyscy udaliśmy się do szkoły. Delikatny deszczyk zupełnie nam nie przeszkadzał.

Po złożeniu kwiatów przed płaskorzeźbą św. Jadwigi Królowej, wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Pan Dyrektor. Przywitał wszystkich zgromadzonych na czele z Wójtem Gminy Szerzyny Panem Grzegorzem Gotfrydem. Teraz w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej rozpoczęła się część artystyczna poświęcona patronce naszej szkoły. Zaprezentowana przez uczniów kl. VI scenka dramowa miała formę dialogu z królową. W postać św. Jadwigi wcieliła się Klaudia Duda. Cierpliwie odpowiadała na pytania uczniów dotyczące faktów z życia królowej. Szczególnie interesujące okazały się sprawy związane z codziennym życiem , chociażby to, co królowa jadała i jak spędzała wolny czas, o ile w ogóle go miała. Wysłuchaliśmy też legendy o pobycie królowej Jadwigi w Bieczu i Trzcinicy, przekonując się, jakimi wartościami się kierowała, co było dla niej ważne i jak pochylała się nad potrzebami najuboższych. Dopełnieniem uroczystości był taniec dworski w wykonaniu dziewczynek z klas IV i V oraz pieśni poświęcone św. Jadwidze zaprezentowane przez nasz szkolny zespół wokalno-instrumentalny.

Następnie głos zabrał Pan Wójt Grzegorz Gotfryd, który również podkreślił to, czym wsławiła się nasza patronka w epoce średniowiecza i czym może imponować we współczesnych czasach. Wskazał na wartości, które wybrała. Docenił to, że w swoim krótkim i niełatwym życiu potrafiła odnaleźć głęboki sens. W dalszej części uroczystości Pan Wójt powołał Pana Dyrektora Adama Setlika na kolejną 5-letnią kadencję, dziękując mu za owocną współpracę i nadzór nad funkcjonowaniem naszej placówki. W końcu przyszedł czas na rozstrzygnięcie, objętego patronatem Wójta Gminy Szerzyny Pana Grzegorza Gotfryda, Gminnego Konkursu "Insygnia władzy królewskiej - jabłko królewskie". Oto wyniki:

1. kategoria - klasy I - IV

  • I miejsce - Wojciech Mikrut kl. III - PSP w Żurowej
  • II miejsce - Gabryela Zając kl. II - PSP w Swoszowej
  • III miejsce - Dawid Bąk kl. IV - PSP w Żurowej

Wyróżnienie - Natalia Niziołek kl. IV PSP w Ołpinach

2. kategoria - klasy V - VIII

  • I miejsce - Anna Kosiek  kl. VIII - PSP w Żurowej
  • II miejsce - Michał Borowy kl. V - PSP w Szerzynach
  • III miejsce - Weronika Gruszkowska kl. VI - PSP w Żurowej

Wyróżnienie - Ewa Sarna kl. VII - PSP w Czermnej

Zwycięzcom i wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, gratulujemy i życzymy sukcesów w rozwijaniu swoich plastycznych zdolności.

Ten dzień był dla nas kolejną lekcją wychowawczą. Św. Jadwiga Królowa żyła ponad 600 lat temu. Nie śledziła filmików na TikToku, nie miała Facebooka ani nawet hulajnogi elektrycznej, a jednak pamięć o niej przetrwała do dziś. Co więc takiego zrobiła? Będąc królem, decydowała o ważnych, państwowych sprawach, ale dostrzegała też potrzeby najuboższych. Siłę i odwagę w podejmowaniu decyzji czerpała od Boga. Chcąc choć po części naśladować naszą patronkę, bądźmy po prostu dobrymi ludźmi. Tylko tyle i aż tyle.

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKINIJ)

 

 



GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "YOU ROCK" 

6 czerwca 2023 r. odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego „You rock” w PSP w Swoszowej. Celem konkursu było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem angielskim, jak również motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy i podnoszenia umiejętności językowych. W zmaganiach konkursowych brali uczniowie z 5 szkół z naszej gminy. Uczniowie mieli do rozwiązania test sprawdzający znajomość struktur gramatyczno-leksykalnych i umiejętności z zakresu czytania oraz funkcji językowych. Dodatkowo znalazły się pytania sprawdzające wiedzę o krajach anglojęzycznych. Poziom testu był naprawdę wysoki. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy VIII: Anna Kosiek oraz Karolina Słomska. Gratulujemy im udziału, a w szczególności Karolinie Słomskiej, która zdobyła wyróżnienie w tym konkursie.

Maria Kędzior

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 



WYCIECZKA DO LEŚNICZÓWKI GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

Las, to miejsce, gdzie można najbardziej zaciekawić dzieci otaczającą przyrodą. Poprzez bezpośrednią obserwację łatwiej jest im bowiem poznawać tajemniczy świat zwierząt i roślin.

01.06.2023 r. uczniowie klas 0-I-II-III, wraz z opiekunami, zostali zaproszeni do leśniczówki Koła Łowieckiego „Knieja”, znajdującej się w naszej miejscowości.

W pierwszej części spotkania uczniowie zapoznali się z zakresem działań i obowiązków koła, zostali wprowadzeni w leśne tajemnice świata zwierząt i roślin. Mieli okazję zobaczyć i dotknąć broń myśliwską oraz trofea myśliwskie. Spacerując po lesie podziwiali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowali las i jego tajemnice. Był też czas na wspólną zabawę na świeżym powietrzu. Nie zabrakło oczywiście poczęstunku – kiełbaski z grilla, napoje, owoce i słodycze. Zwieńczeniem naszego pobytu było pamiątkowe zdjęcie wykonane przed leśniczówką. Wycieczka do leśniczówki okazała się dla nas niezapomnianą lekcją przyrody, pozwoliła również na integrację klasową oraz aktywne spędzenie czasu  na świeżym powietrzu. Pogoda w tym dniu nam sprzyjała. Ciepły, słoneczny dzień jeszcze bardziej podkreślił piękno wiosennego krajobrazu. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce.

Dziękujemy myśliwym Koła Łowieckiego „Knieja” za okazaną gościnność i serdeczne przyjęcie nas w leśniczówce.

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

Renata Kozdęba

 



KONKURS ŚWIETLIK 

14 marca 2023 roku troje uczniów naszej szkoły przestąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Test konkursowy charakteryzował wysoki poziom trudności, a jego rozwiązanie wymagało szerokiej wiedzy społeczno-przyrodniczej, a także wykonania i zrozumienia ciekawych doświadczeń.

Miło nam poinformować, że uczennica klasy IV Aleksandra Słomska otrzymała nagrodę Laureata II miejsca, co oznacza, że znalazła się w gronie 15% osób z całej Polskie z najwyższymi wynikami.

Wysokich wyników gratulujemy również Antoniemu Drożdż i Dawidowi Bąk!

Justyna Czerkies

 

 

 

 

 



Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie



 

Serdecznie dziękujemy za udział i pełne zaangażowanie w akcję zbiórki elektrośmieci i baterii w naszej szkole. Najaktywniejsi uczniowie w dniu wczorajszym odebrali dyplomy „Wzorowego Ekologa” oraz symboliczne nagrody. Uzyskane ze zbiórki punkty wymienione zostaną na pomoce dydaktyczne.

Justyna Czerkies


 

 



POKAZY DOŚWIADCZEŃ Z CHEMII I FIZYKI 

„Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia. Doświadczenie jest produktem rozumu.”

Immanuel Kant

Na podstawie wiedzy chemicznej można wyjaśnić działanie wielu substancji wykorzystywanych w życiu codziennym. Doświadczenia chemiczne niekoniecznie muszą być wykonywane w naukowym laboratorium.

Kuchnia to doskonały warsztat pracy, w którym można odkrywać i wyjaśniać ciekawe doświadczenia, wykorzystując kuchenne sprzęty oraz produkty spożywcze.

 

O tym, że wiedza chemiczna i fizyczna może przydać się w codziennym życiu oraz dostarczać ciekawej rozrywki, mogli przekonać się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Żurowej, dla których ich starsi koledzy z klasy VII i VIII przeprowadzili dnia 31.05.2023 r. pokazy doświadczeń  z chemii i fizyki.

Celem tego typu pokazów było zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów, pokazanie, że chemia potrafi bawić, poszukiwanie młodych talentów, popularyzacja nauk przyrodniczych poprzez prezentację ciekawych doświadczeń chemicznych i fizycznych.

Na wstępie uczniowie z klasy VIII  przedstawili  inscenizację pt: „ Z chemią w kuchni” chcąc  uświadomić uczestnikom pokazów,  że kuchnia to jedno wielkie laboratorium chemiczne.

Po przedstawieniu przyszedł czas na eksperymenty chemiczne. Grupa zainteresowanych uczniów stosując ogólnodostępne produkty spożywcze i odczynniki chemiczne zaprezentowała doświadczenia wyjaśniające  tajemnicę niektórych, na pozór dziwnych i nienaturalnych zjawisk, pokazała , że kuchnia to doskonały warsztat, w którym można odkryć tajniki nauki.

Uczniowie  klasy VIII wykonali  następujące doświadczenia z chemii:

  • „Badanie właściwości składników powietrza” – samopompujący się balonik, samoczynne gaszenie świec oraz wykrywanie ilości tlenu w powietrzu,
  • „Różne oblicza wody utlenionej: lokomotywa chemiczna i chemiczna pasta dla słonia”,
  • „Gazy powstające w reakcjach rozkładu: wulkan sody i octu oraz wulkan chemiczny z dwuchromianem amonu”,
  • „Duch w butelce” , „Lampa lawa” i „Węże Faraona”.

Po doświadczeniach z chemii  przyszedł czas na eksperymenty fizyczne, które pokazywały skutki działania występujących w przyrodzie sił :

  • siły grawitacji (swobodne spadanie ciał o różnych masach);
  • siły oporu powietrza (swobodne spadanie ciał o różnych kształtach);

Ponadto przeprowadzono doświadczenia dotyczące:

  • zamiany energii (sprężyste odbicia piłeczki);
  • ciśnienia (półkule magdeburskie);
  • rozszerzalności temperaturowej (rozgrzewanie mosiężnej kulki i blaszki bimetalowej w płomieniu palnika).

Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli pokazy przygotowane i przedstawione przez starsze koleżanki i kolegów, którzy dowiedli, że eksperymentowanie to jeden z ciekawszych sposobów uczenia się.

Małgorzata Pilch

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)


 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 17 z 25

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?