W teatrze na „Małym Księciu"
15 lutego 2023 r. uczniowie klas V - VIII wraz z opiekunami udali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, by obejrzeć sztukę pt. „Mały Książę”. Jest to adaptacja utworu francuskiego pisarza Antoine de Saint – Exupery’ego. Muzyczne widowisko, które obejrzeliśmy, wyreżyserował Cezary Domagała.
Spektakl opowiada historię małego chłopca, tajemniczego przybysza z innej planety, który wędruje po planetach w poszukiwaniu przyjaciela. Ostatnią odwiedzaną przez niego planetą jest Ziemia. Tu spotyka pilota, lisa, żmiję. Ich spotkanie jest okazją do przypomnienia o najważniejszych sprawach w życiu: o miłości, przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Spektakl doskonale odwzorował klimat książki. Przekonująca gra aktorów, muzyka, ciekawe układy choreograficzne, doskonałe operowanie światłem, a przede wszystkim bogate animacje komputerowe spełniające rolę scenografii przeniosły nas w baśniowy świat Małego Księcia, który na długo pozostanie w pamięci. Ważne, by na długo pozostały z nami także wartości i przesłanie utworu: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Małgorzata Mikrut
|
ZABAWA CHOINKOWA 2023
Po wielu tygodniach wypełnionych pracą, obowiązkami szkolnymi, sprawdzianami i klasówkami przyszedł czas na odpoczynek. Doskonałą okazją do pozbycia się wszelkich złych emocji stała się zabawa choinkowa zorganizowana w naszej szkole 28 stycznia 2023 r.
Tego dnia sala gimnastyczna wyglądała zupełnie inaczej. Różnobarwne balony, ozdoby z bibuły, kolorowe światła i "mgła" unosząca się nad parkietem tworzyły odpowiedni nastrój i zachęcały do zabawy najpierw dzieci z klas O-III (godz. 12.30 - 15.30), a potem uczniów klas IV - VIII (godz. 16.00 - 19.00). Niektóre z młodszych dzieci przebrały się za postacie ze świata bajek i baśni, w związku z czym wychowawczynie przygotowały dla nich zagadki wymagające znajomości baśniowych postaci. Były też inne zabawy, korowody, taneczne układy w rytm znanych i lubianych przebojów. Wszystkim, i młodszym, i starszym, towarzyszyły uśmiech i moc pozytywnej energii. Taka zabawa wpłynęła z pewnością na budowanie relacji rówieśniczych i integrację zespołów klasowych. Atmosferę panującą na sali najlepiej oddają zdjęcia.
Gorąco dziękujemy rodzicom za nieocenioną pomoc w organizacji naszej szkolnej imprezy i za przygotowanie poczęstunku.
Przed nami ferie zimowe. Życzymy wszystkim przyjemnego, aktywnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia za 2 tygodnie!
Małgorzata Król
|
Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Mistrzowie Energii”
W tym tygodniu rozstrzygnęliśmy szkolny konkurs pt. „Mistrzowie energii”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu makiety budynku - domu, bloku czy miejsca użyteczności publicznej. W budynku konieczne było wprowadzenie takich rozwiązań, które pozwolą na oszczędzanie energii. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wiele prac było pomysłowych, pracochłonnych i wykonanych niezwykle starannie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym:
I miejsce – Karolina Słomska klasa VIII
II miejsce – Emilia Jarek klasa VIII
III miejsce – Anna Kosiek klasa VIII
Wyróżnienia: Dominik Duda, Tobiasz Mikrut, Zuzanna Kos, Milena Pikusa, Hubert Smołucha, Antoni Drożdż, Dawid Bąk, Mateusz Augustyn, Wojciech Mikrut, Anita Duda.
Podjęta inicjatywa jest częścią ogólnopolskiego konkursu „Mistrzowie Energii”. Dzięki wykonanym makietom stworzyliśmy energooszczędne miasto o nazwie Oszczędnościów Wielki. Działanie to zostało opisane i zgłoszone. Czekamy na wyniki tej ogólnopolskiej rywalizacji
Serdecznie dziękuje Pani Dorocie Bąk za pomoc w organizacji konkursu oraz Radzie Rodziców i sklepikowi szkolnemu za ufundowanie nagród.
Justyna Czerkies
GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ) |
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego warto uczcić ich święto w szczególny sposób. Są to dni, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, wnuczęta zaś mogą okazać szacunek i przywiązanie do swoich dziadków. Jest to również okazja, aby podziękować za ich dobroć i troskliwość. W tym roku ta niecodzienna uroczystość odbyła się w naszej szkole 25 stycznia 2023r. Zaproszeni goście – Babcie i Dziadkowie naszych przedszkolaków - licznie zjawili się, by wziąć udział w obchodach tego święta.
Na początku uroczystości przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Występ był dla małych artystów dużym wyzwaniem, niemniej dzieci wypadły wspaniale, a świadczyły o tym brawa i pochwały miłych gości. Następnie zebrani wysłuchali krótkiego koncertu, który zaprezentowali uczniowie należący do szkolnej orkiestry i chóru. Były też kolędy w wykonaniu Elizy Dudy i Aleksandry Mikrut. Na zakończenie uroczystości przedszkolaki wręczyły swoim kochanym Babciom i Dziadkom upominki. Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego – nie tylko w dniu ich święta.
K. Słomska
|
ZAPRZSZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH
Zachęcamy do udziału w przyrodniczym konkursie ŚWIETLIK
Głównym celem Konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Konkurs jest jednoetapowy, a zadanie uczniów polega na rozwiązaniu testu obejmującego treści z wiedzy przyrodniczej. Dodatkowo pojawiają się tam również pytania dotyczące przeprowadzanych w warunkach domowych doświadczeń. Udział w konkursie jest odpłatny – 15zł. Test zostanie przeprowadzony 14 marca. Zgłoszenia wraz z opłatą proszę kierować do Pani Justyny Czerkies do dnia 24 stycznia.
Wszelkie szczegółowe informacje, testy z poprzednich lat oraz instrukcję do przeprowadzenia doświadczeń znaleźć można na stronie internetowej konkursu:
https://swietlik.edu.pl/opis-projektu/ (kliknij)
Justyna Czerkies
Gra edukacyjna 'Pan Żubr"
Pan Żubr we własnej osobie to program edukacji ekologicznej wykorzystujący nowoczesne technologie jako medium poszerzania wiedzy i propagujący ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, zlokalizowanych na obszarach chronionych Karpat.
Celem gry jest wypuszczanie na wolność zwierząt dostępnych w piramidzie aż do wypuszczenia żubra europejskiego. Proces przenoszenia zwierząt do zagrody i późniejszego ich wypuszczania polega na rozwiązywaniu testów z pytaniami dotyczącymi poszczególnych gatunków. W ciągu jednego dnia gracz może rozwiązać tylko jeden test. O zwycięstwie gracza decyduje wyhodowanie i wypuszczenie na wolność Pana Żubra jak najkrótszym czasie.
************************************************************************** **************************************************************************
BÓG SIĘ RODZI W NAS
- JASEŁKA SZKOLNE 2022
************************************************************************** **************************************************************************
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Ludzie sobie bliscy gromadzą się przy wspólnym stole, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W szkole także jest to okres wyjątkowy. Dzieci z wielkim wzruszeniem ubierają choinkę w klasie, własnoręcznie wykonują ozdoby i z niecierpliwością czekają na Jasełka Bożonarodzeniowe.
„Bóg rodzi się w nas”– to tytuł przedstawienia, które 22 grudnia 2022r. zaprezentowali młodsi uczniowie naszej szkoły. Było to widowisko niezwykłe i bardzo innowacyjne, gdzie tradycja mieszała się z teraźniejszością. Pięknym dopełnieniem tego występu był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnego chóru i zespołu muzycznego.
Szkolni artyści wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Swym pięknym występem podbili serca publiczności i otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla występujących, nauczycieli i zaproszonych gości.
Po części artystycznej głos zabrał pan Dyrektor, który podziękował za występ i złożył wszystkim życzenia świąteczne. Zaprosił również na kiermasz ozdób świątecznych i ciasta, w który zaangażowali się rodzice.
Renata Kozdęba
|
PEŁNI MOCY W RODZINIE BEZ PRZEMOCY
- rozstrzygnięcie konkursu plasycznego
Uczniowie i nauczycieli zaangażowali się w akcję o tematyce profilaktycznej pt. „Pełni mocy w rodzinach bez przemocy” zainicjowaną przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Założeniem tej akcji było propagowanie wśród uczniów świadomości, że nie są bezbronni wobec agresorów domowych, a także, że mogą pomóc innym, gdy są świadkami przemocy. W ramach akcji wychowawcy przeprowadzili w wybranych klasach prelekcję, na których wykorzystali dołączone przez GOPS ulotki. Nauczyciele opowiadali uczniom co to jest przemoc domowa, jak należy się zachować w sytuacjach zagrożenia, gdzie można szukać pomocy, jeżeli jesteśmy ofiarami przemocy domowej oraz w jaki sposób możemy pomagać, gdy nie jesteśmy bezpośrednio związani z agresorem.
Jednym z elementów realizacji programu było wykonanie informacyjnej gazetki ściennej, która została umieszczona na środkowym korytarzu, gdzie mieli dostęp wszyscy uczniowie szkoły. Gazetka zawierała informacyjny plakat, hasło oraz ulotki, umieszczone w taki sposób, aby każdy uczeń anonimowo mógł podejść i skorzystać z zamieszczonych tam informacji.
Zwieńczeniem akcji profilaktycznej był konkurs plastyczny. Konkurs ten został podzielony na dwie kategorie wiekowe, klasy I-III oraz IV-VIII. Zadaniem uczniów było wybrać jeden z 4 tematów a następnie wykonać prace plastyczną dowolną techniką malarską, przedstawiającą wybrany temat oraz zawierającą hasło przewodnie.
Do konkursu zostało zgłoszone 22 prace. Z pośród najciekawszych prac wyłoniono zwycięzców.
W kategorii I – III miejsca zajęli:
- Bartosz Ziomek,
- Patryk Studziński,
- Anita Duda.
W kategorii IV – VIII miejsca zajęli:
- Lena Mężyk,
- Maja Niedziela,
- Dominik Gruszkowski.
Wszystkim laureatom gratulujemy.
Dorota Bąk
|
SPOTKANIE Z ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM
„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają Wszystkie dzieci na Niego czekają. Moc prezentów każdemu przyniesie, Każe dziecko z prezentów się cieszy….”
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej szkoły. Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i nauczycieli w szkole. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego powitały Mikołaja piosenką i wierszykami. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał prezenty – dla każdego coś dobrego! Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym wszystkim wiele radości. Dodatkowym prezentem dla wszystkich uczniów był wyjazd do kina na film „Kierunek Księżyc” (klasy 0-III) i „Świąteczna niespodzianka” (klasy IV-VIII). Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci za rok. Niektórzy już na niego czekają.
Renata Kozdęba
|
MIEDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W piątek, 2 grudnia 2022 r. uczniowie kl. 0-8 ze Szkoły Podstawowej w Żurowej uczestniczyli w bardzo ważnym apelu. Spotkanie wiązało się z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, ustanowionego 3 grudnia przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się inicjatywy, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz realizacji tych praw. Ideą tego wydarzenia było uświadomienie człowieczeństwa osób niepełnosprawnych, które posiadają pewne ograniczenia: fizyczne, umysłowe, ale to nie przekreśla ich wartości jako osoby ludzkiej.
Na początku apelu dwoje uczniów z klasy IV przybliżyło swoim kolegom ze szkoły co to jest niepełnosprawność, kogo nazywamy osobą niepełnosprawną. Następnie pozostała część klasy przedstawiła scenkę, w której osoby niepełnosprawne są „spychane” i niezauważane przez osoby zdrowe, zabiegane lub osoby, które nie chcą ich zauważać
w społeczeństwie. Uczniowie przedstawiające dzieci z niepełnosprawnością wyraziły swój apel do pozostałych uczniów, że przecież mimo, iż nie widzą, nie słyszą czy nie chodzą, to są tacy sami jak ich rówieśnicy. Mają takie same marzenia i pragnienia. Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę w Polskim Języku Migowym pt. „Nie bój się chcieć”. Dodatkowo uczniowie zaangażowali się w akcję charytatywną „Świąteczne Kartki Dobroczynne”, z których dochód przeznaczony jest na pomoc chorym i niepełnosprawnym dzieciom ze stowarzyszenia Sursum Corda – W górę serca.
Jako społeczeństwo ciągle musimy uczyć się jak postępować wobec tych osób, jak traktować ich jako pełnowartościowych ludzi, jak im pomagać, aby nie urazić ich uczuć. Przesłaniem apelu było zwrócenie uwagi na to, żeby pamiętać o tym, że żeby człowiek mógł być człowiekiem, ludzie muszą być dla niego ludźmi
Dorota Bąk
|
|
|