NASI UCZNIOWIE

WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj506
mod_vvisit_counterWczoraj2885
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7224
mod_vvisit_counterOstatni tydzien33516
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc3391
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu194528
mod_vvisit_counterRazem4191595

We have: 46 guests online
Twoje IP: 216.73.216.159
Dzisiaj jest: 02 Lip 2025


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates



NASZA MOWA OJCZYSTA 

Wprawdzie od 21 lutego, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, minęło już sporo czasu, ale przecież nigdy nie jest za późno na to, aby podkreślić znaczenie mowy ojczystej. Tym bardziej, że w marcu obchodzimy też Dzień Pisarzy, którzy przecież dbają o piękno ojczystego słowa, a także Dzień Gramatyki, która jest ważną częścią naszego języka.

Uczniowie klasy VII przygotowali krótką scenkę, która miała nam wszystkim uświadomić, że nasz język ojczysty ma długą historię, że nasza ojczysta mowa mocno się zmieniała na przestrzeni dziejów. Zwrócili uwagę na to, że zbyt często zaśmiecamy polszczyznę w codziennym komunikowaniu się. Dlaczego? Czy robimy to bezrefleksyjnie? Czy chcemy pokazać, jacy to jesteśmy światowi? To chyba nie jest najlepszy sposób. Pierwszoklasiści przyznali, że są małymi Polakami, więc oni na pewno będą posługiwać się poprawną polszczyzną. A pozostali? Zobaczymy. Czas pokaże. Ponieważ 21 marca przypada również Światowy Dzień Poezji, siódmoklasiści wzbogacili swój występ wierszami podkreślającymi piękno, ale też znaczenie ojczystej mowy. Na koniec pojawiły się "łamańce językowe", które sprawiały trudność w wymowie, ale przyniosły także dużo śmiechu.

Jaka jest współczesna polszczyzna? Bez wątpienia przeżywa gwałtowne zmiany. Pojawiają się liczne zapożyczenia, bezsensowne neologizmy, panuje tendencja do skracania i zdrabniania wyrazów, lekceważy się ortografię, interpunkcję i znaki diakrytyczne. To niebezpieczne zjawisko jest widoczne głównie w komunikowaniu się przez internet. Naszą ojczystą mowę cechuje różnorodność i niepowtarzalność. Jesteśmy dumni z Wawelu, chwalimy się dokonaniami Mikołaja Kopernika, obrazami Jana Matejki, pięknem polskiej przyrody. Bądźmy też dumni z mowy, która nas łączy.

Zadbajmy o to, by na co dzień nasz język pokazywał, jakimi jesteśmy Polakami. Weźmy sobie głęboko do serca słowa Janusza Korczaka: "Źle mówić lub pisać - to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali".

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?