NASI UCZNIOWIE

WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj319
mod_vvisit_counterWczoraj798
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1117
mod_vvisit_counterOstatni tydzien7170
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc12138
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu38475
mod_vvisit_counterRazem3267513

We have: 18 guests, 2 bots online
Twoje IP: 3.131.85.0
Dzisiaj jest: 13 Maj 2024


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

 



DZIEŃ BEZ PLECAKA I ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA 

 

21 marca cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej włączając się w dwie akcje zorganizowane z pomocą Samorządu Uczniowskiego - Dzień bez plecaka i Światowy Dzień Zespołu Downa.

Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka, by przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory w dowolny, zabawny sposób.

Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, różne pojemniki, garnki, rower, skrzynkę na amunicję i narzędzia, klatki do przenoszenia zwierząt, szuflady, doniczki, matę do ćwiczeń, basen na piłeczki, bęben, mikrofalówkę i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Liczyła się kreatywność, pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakuje.

Co ciekawe Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack Day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany, jako zabawa, forma integracji, ale w szczytnych celach chętnie dołączamy się do takich akcji.

21 marca obchodziliśmy też w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest ZD. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Chromosom przypomina kształtem skarpetkę, dlatego stała się ona symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa. Na znak tolerancji, szacunku i solidarności z tymi osobami uczniowie założyli do szkoły różne, niepasujące do siebie, kolorowe, zabawne skarpety. Na korytarzu została wykonana gazetka okolicznościowa podejmująca tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa. Pani pedagog wygłosiła krótką pogadankę, aby uwrażliwić dzieci i pokazać, że „inny” nie znaczy gorszy, że w społeczeństwie jest miejsce dla każdego człowieka i wszyscy powinniśmy się wzajemnie wspierać, nie dzielić. Każda klasa przygotowała kolorowe papierowe skarpety, którymi zostały udekorowane drzwi do klas.

Tak! Wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni nas wyjątkowymi! Dziś zatrzymaj się na chwilę i doceń jak wiele masz obok siebie! A widząc osobę z Zespołem Downa - po prostu się do niej uśmiechnij.

GALERIA ZDJĘĆ - Dzień bez plecaka  (KLIKNIJ)

GALERIA ZDJĘĆ - Dzień Zespołu Downa  (KLIKNIJ)

Renata Kozdęba


 

 

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?