POKAZY DOŚWIADCZEŃ Z CHEMII I FIZYKI
„Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia. Doświadczenie jest produktem rozumu.”
Immanuel Kant
Na podstawie wiedzy chemicznej można wyjaśnić działanie wielu substancji wykorzystywanych w życiu codziennym. Doświadczenia chemiczne niekoniecznie muszą być wykonywane w naukowym laboratorium.
Kuchnia to doskonały warsztat pracy, w którym można odkrywać i wyjaśniać ciekawe doświadczenia, wykorzystując kuchenne sprzęty oraz produkty spożywcze.
O tym, że wiedza chemiczna i fizyczna może przydać się w codziennym życiu oraz dostarczać ciekawej rozrywki, mogli przekonać się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Żurowej, dla których ich starsi koledzy z klasy VII i VIII przeprowadzili dnia 31.05.2023 r. pokazy doświadczeń z chemii i fizyki.
Celem tego typu pokazów było zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów, pokazanie, że chemia potrafi bawić, poszukiwanie młodych talentów, popularyzacja nauk przyrodniczych poprzez prezentację ciekawych doświadczeń chemicznych i fizycznych.
Na wstępie uczniowie z klasy VIII przedstawili inscenizację pt: „ Z chemią w kuchni” chcąc uświadomić uczestnikom pokazów, że kuchnia to jedno wielkie laboratorium chemiczne.
Po przedstawieniu przyszedł czas na eksperymenty chemiczne. Grupa zainteresowanych uczniów stosując ogólnodostępne produkty spożywcze i odczynniki chemiczne zaprezentowała doświadczenia wyjaśniające tajemnicę niektórych, na pozór dziwnych i nienaturalnych zjawisk, pokazała , że kuchnia to doskonały warsztat, w którym można odkryć tajniki nauki.
Uczniowie klasy VIII wykonali następujące doświadczenia z chemii:
- „Badanie właściwości składników powietrza” – samopompujący się balonik, samoczynne gaszenie świec oraz wykrywanie ilości tlenu w powietrzu,
- „Różne oblicza wody utlenionej: lokomotywa chemiczna i chemiczna pasta dla słonia”,
- „Gazy powstające w reakcjach rozkładu: wulkan sody i octu oraz wulkan chemiczny z dwuchromianem amonu”,
- „Duch w butelce” , „Lampa lawa” i „Węże Faraona”.
Po doświadczeniach z chemii przyszedł czas na eksperymenty fizyczne, które pokazywały skutki działania występujących w przyrodzie sił :
- siły grawitacji (swobodne spadanie ciał o różnych masach);
- siły oporu powietrza (swobodne spadanie ciał o różnych kształtach);
Ponadto przeprowadzono doświadczenia dotyczące:
- zamiany energii (sprężyste odbicia piłeczki);
- ciśnienia (półkule magdeburskie);
- rozszerzalności temperaturowej (rozgrzewanie mosiężnej kulki i blaszki bimetalowej w płomieniu palnika).
Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli pokazy przygotowane i przedstawione przez starsze koleżanki i kolegów, którzy dowiedli, że eksperymentowanie to jeden z ciekawszych sposobów uczenia się.
Małgorzata Pilch
|