NASI UCZNIOWIE

WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1250
mod_vvisit_counterWczoraj1505
mod_vvisit_counterW tym tygodniu8573
mod_vvisit_counterOstatni tydzien5146
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc21427
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu29118
mod_vvisit_counterRazem3238327

We have: 28 guests online
Twoje IP: 3.239.91.5
Dzisiaj jest: 19 Kwi 2024


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla TemplatesWycieczka klas I – III do Biecza, Jasła i Krosna

25 listopada uczniowie klas I-III wraz w wychowawczyniami wzięli udział w wycieczce w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Kolegiaty Bożego Ciała w Bieczu. Jest to późnogotycka budowla z XV wieku, jedna z najcenniejszych tego typu dorobków w Polsce. Wracając do autokaru zatrzymaliśmy się na rynku przed postacią kata odlanego z brązu. Dowiedzieliśmy się, że w Bieczu funkcjonowała Akademia Katowska, która edukowała katów świadczących później usługi w całej ówczesnej Polsce – w zakresie tortur i egzekucji.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lizaka w Jaśle. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sklepiku ze słodkościami, gdzie nasi podopieczni mogli zobaczyć różne rodzaje lizaków różniących się kształtem, wielkością i kolorem. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkową pieczątkę, jako bilet wstępu do muzeum. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała ich produkcja na przestrzeni lat. Dzieci zobaczyły różne eksponaty maszyn wykorzystywane w produkcji słodkości. Mogły również popróbować różnych rodzajów cukrów, powąchać aromatów, stosowanych w produkcji słodyczy. Największą atrakcją było jednak zobaczenie z bliska całego procesu powstawania lizaka, a także bezpośredniego udziału w nim. Przez dłuższą chwilę patrzyliśmy, jak pani za ladą pięknie formuje karmelizowaną gorącą masę, a następnie wszyscy próbowaliśmy stworzyć własne małe i słodkie arcydzieła. Oczywiście się udały i bardzo dobrze smakowały.

Przed zwiedzaniem ostatniego punktu wycieczki udaliśmy się na dwudaniowy obiad. Pełni sił i energii wyruszyliśmy do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

W ciągu dwóch godzin poznaliśmy proces produkcji szkła w teorii i w praktyce. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają, a nawet współtworzyć. Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy w miejscu, gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy. Pokazali oni, w jaki sposób formuje się szkło, poprzez wytwarzanie róży od momentu rozgrzania w piecu tzw. surówki do momentu końcowego. Kolejnym punktem programu był udział w warsztatach, podczas których  malowaliśmy szklane obrazy poprzez nanoszenie wcześniej przygotowanych wzorów zwierząt, roślin lub postaci na szkło, rysując ich kontury specjalną czarną farbą, a następnie wypełniając je kolorami. W ten sposób powstały własnoręcznie zrobione szklane obrazy, które uczniowie mogli zabrali ze sobą. Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie medalu – pamiątki, ze szklanej surówki. Później odwiedziliśmy warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Następnie zwiedziliśmy ekspozycję najcenniejszych dzieł sztuki szklanej wykonanych przez lokalnych artystów. Pobyt w Centrum zakończyliśmy zakupami w firmowym sklepie, gdzie eksponaty zachwycały pięknem i oryginalnością.

Wyjazd był okazją do rozmów, wymiany wrażeń, był czasem spędzonym inaczej niż w szkolnych murach, ale z pewnością miał charakter dydaktyczny i wychowawczy.

Renata Kozdęba

Galeria zdjęć (kliknij)

 

 

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?