NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj360
mod_vvisit_counterWczoraj422
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1814
mod_vvisit_counterOstatni tydzien2674
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc11272
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu8157
mod_vvisit_counterRazem1421712

We have: 11 guests, 1 bots online
Twoje IP: 44.200.137.63
Dzisiaj jest: 28 Wrz 2022


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

 

 OTWARCIE I POŚWIĘCENIE SALI GIMASTYCZNEJ

18 maja 2022 r. 

18 maja 2022 r. przywitał nas słońcem i bezchmurnym niebem. Ten dzień był dla naszej szkolnej społeczności dniem niezwykłym, pełnym radosnego oczekiwania. Jakże trudno było skupić się na lekcjach! W końcu nadeszła godzina

13.00 i rozpoczęła się wielka uroczystość - otwarcie i poświęcenie sali gimnastycznej. Pachnąca jeszcze świeżością, pięknie udekorowana sala pomieściła wreszcie wszystkich, którzy zechcieli uczestniczyć w

tym ważnym wydarzeniu. Swoją obecnością zaszczycili nas: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Salaterski, Księża z dekanatu na czele z Księdzem Dziekanem Stanisławem Świątkiem, Poseł na Sejm RP Pan Wiesław Krajewski, Wicewojewoda Małopolski Pan Ryszard Pagacz, Małopolska Wicekurator Pani Halina Cimer, Wójt Gminy Szerzyny Pan Grzegorz Gotfryd, Radna Województwa Małopolskiego Pani Anna Mikosz, Radni Powiatu Tarnowskiego Pan Wacław Sychta i Pan Krzysztof Płaczek, Radni Gminy Szerzyny: Pani Anna Mikos, Pan Wojciech Mikrut, Pan Roman Klisiewicz, Pan Paweł Juda, Pan Kazimierz Urbanik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik Pan Grzegorz Wojtanowski, Władysław Olszówka radny Rady Powiatu.Tarnowskiego, wykonawca inwestycji Pan Robert Złocki, sołtys wsi Pan Wiesław Szwandrok, Naczelnik OSP w Żurowej Pan Krzysztof Bąk i Prezes Pan Wojciech Bąk, poczet sztandarowy OSP z Żurowej, poczty sztandarowe ze wszystkich szkół z terenu gminy oraz emerytowani nauczyciele, rodzice uczniów i mieszkańcy naszej wsi.

 

Uroczystość rozpoczęła się od zabrania głosu przez Wójta Gminy Szerzyny Pana Grzegorza Gotfryda, który swoją wypowiedź oparł na słowach bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: "Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe". Pan Wójt przybliżył zebranym historię powstania sali. Nie pominął przeszkód i trudności, wspomniał o tragicznej w skutkach katastrofie budowlanej, ale skupił się przede wszystkim na podziękowaniach, podkreślając zasługi Pana Posła Wiesława Krajewskiego. Podziękował za wsparcie, dobre słowo, za to, że monitorował postępy w budowie, doradzał, wspierał. Pan Wójt docenił też wysiłek Pana Dyrektora, Rady Rodziców, podkreślił wielkie zaangażowanie lokalnej społeczności. Szczególne podziękowania skierował do Księdza Biskupa. Podziękował za poświęcenie sali, za to, że Jego Ekscelencja znalazł czas na to, żeby dzielić z nami radość, tym bardziej, że sala gimnastyczna to przecież przestrzeń dla rozwoju nie tylko fizycznego, ale też duchowego.

Następnym punktem programu były akt otwarcia sali gimnastycznej poprzez przecięcie symbolicznej wstęgi oraz modlitwa Księdza Biskupa i akt poświęcenia nowego obiektu sportowego. Ksiądz Biskup zapewnił nas, że patronka szkoły i święci związani z 18 maja będą czuwali nad naszą szkolną społecznością. Po tym doniosłym wydarzeniu przyszła kolej na okolicznościowe przemówienia. Wszyscy skupili się na gratulacjach i podziękowaniach. Wyrażali podziw i uznanie, podkreślali wysiłek wielu osób, które przyczyniły się do powstania sali. Pan Poseł Krajewski zaznaczył, że ten obiekt będzie służył wielu pokoleniom, podziękował wszystkim przyjaciołom gminy Szerzyny i obiecał dalsze wsparcie. Pan Wicewojewoda Ryszard Pagacz stwierdził, że nasi uczniowie na pewno będą osiągać sukcesy sportowe, bo przecież mistrzowie często wywodzą się z małych miejscowości. Radna Sejmiku Małopolskiego Pani Anna Mikosz odniosła się do haseł będących elementami dekoracji, zachęcając do tego, abyśmy stosowali się do wartości, o których mówią. Wicekurator Małopolska Pani Halina Cimer odczytała gratulacje od Małopolskiej Kurator Oświaty Pani Barbary Nowak, motywując uczniów do tego, żeby rozwijali swój sportowy potencjał. Pani Anna Mikos i Pan Wojciech Mikrut przypomnieli historię rozwoju oświaty w Żurowej i również dołączyli się do podziękowań i gratulacji.

Kolejnym punktem programu było wręczenie brązowej odznaki "Za Zasługi dla Sportu" przyznanej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Otrzymali ją: Pan Eugeniusz Niziołek, Pan Grzegorz Gotfryd, Pan Adam Setlik. Gratulujemy!

W końcu nadeszła pora na program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Przedstawienie kabaretowe zaprezentowane przez uczniów klasy V miało na celu ukazać różnice między dawnym a współczesnym życiem na wsi ze szczególnym uwzględnieniem oświaty. Tekst był stylizowany na gwarę, co stanowiło dodatkową trudność, jednak piątoklasiści poradzili sobie doskonale. W scence dramowej uczniowie klasy VI zaprezentowali postać i dokonania patronki naszej szkoły, św. Jadwigi Królowej. Zwrócili uwagę na to, jak wielkim obowiązkom musiała podołać mimo młodego wieku. Młodzi aktorzy przypomnieli, że to jej zawdzięczamy rozwój oświaty. Starali się odpowiedzieć na pytanie, kim była nasza patronka, czego dokonała, co sprawiło, że wciąż o niej pamiętamy. Zapewnili też, że będzie dla nas wzorem, że nadal będziemy postępować według zasad, którymi się kierowała w swoim krótkim, ale tak owocnym życiu. Dopełnieniem tej części akademii były wiersze w wykonaniu dzieci z klasy I oraz pieśni poświęcone św. Jadwidze Królowej. Teraz z kolei uczennice klasy VII w rymowanym wierszu przedstawiły krótko historię nauczania w Żurowej, akcentując fakt długiego oczekiwania na salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia. W kolejnej scence dramowej uczniowie klasy IV podkreślili znaczenie sportu w życiu każdego z nas, zachęcając do aktywności fizycznej. Pojawiły się nawet aspiracje do udziału w igrzyskach olimpijskich. Nierealne? Dlaczego? Przecież wszystko może się zdarzyć! Duży aplauz publiczności wywołały piosenki o tematyce sportowej oraz piękny taniec z kołami olimpijskimi w wykonaniu dziewczynek z klasy III, które w stosownych strojach, z wielkim przejęciem i wdziękiem tańczyły do melodii "We are the champions".

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Adam Setlik. Przybliżył okoliczności powstania sali, wskazał istotne fakty dotyczące rozwoju oświaty w Żurowej, podkreślił zasługi Pana Wójta, który od słów i obietnic związanych z budową sali od razu przeszedł do czynów. Pan Dyrektor podziękował też obecnej Radzie Rodziców za nieocenioną pomoc i wszystkim zebranym za obecność w tak ważnym dla nas dniu.

Bardzo miłym akcentem były prezenty, które otrzymaliśmy z racji oddania do użytku sali gimnastycznej. Pan Ryszard Pagacz, Pani Anna Mikosz, Pan Krzysztof Płaczek i Pan Robert Złocki podarowali piłki, Pani Halina Cimer książkę Macieja Malinowskiego "Polszczyzna, głuptasie! Dylematy poprawnościowe i ciekawostki", Państwo Ewelina i Szczepan Przyczynkowie pewną kwotę na zakup sprzętu sportowego. Gmina Szerzyny otrzymała natomiast promesę na dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego inwestycji: "Remont drogi gminnej nr 200620 K relacji Żurowa - Dobrocin". Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy i obiecujemy, że ofiarowane nam prezenty będą wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem.

I tak oto nasza uroczystość dobiegła końca. Już niedługo na tej nowej sali odbędą się pierwsze zawody sportowe. Rozlegną się okrzyki i wiwaty. Poznamy emocje zwycięstw i gorycz porażek. W murach tej sali na pewno pojawią się wola walki i chęć zwycięstwa. Z pewnością będziemy pamiętać o zdrowej rywalizacji i wzajemnym szacunku, o tym, jak brzmi motto MKOL-u: "W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka. Rzeczą istotną jest nie zwyciężać, lecz umieć toczyć zwycięski bój."

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?