NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj370
mod_vvisit_counterWczoraj422
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1824
mod_vvisit_counterOstatni tydzien2674
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc11282
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu8157
mod_vvisit_counterRazem1421722

We have: 14 guests, 1 bots online
Twoje IP: 44.200.137.63
Dzisiaj jest: 28 Wrz 2022


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla TemplatesWYCIECZKA KLAS  4 - 6  DO BÓBRKI I NAD SOLINĘ

 

W piękny słoneczny majowy dzień uczniowie klas IV – VI udali się na kolejną już w tym roku szkolnym wycieczkę, realizowaną ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę". Tym razem wyruszyliśmy komfortowym autokarem z parkingu w Żurowej w kierunku Bieszczad. Zatrzymaliśmy się w Bóbrce, w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Pan przewodnik w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom historię powstania pierwszego na świecie wielowymiarowego przedsiębiorstwa naftowego w 1854 roku oraz przybliżył sylwetki założycieli kopalni: Ignacego Łukasiewicza – skromnego farmaceuty; Tytusa Trzecieskiego – ziemianina i inicjatora założenia kopalni oraz Karola Klobassy-Zrenckiego – właściciela wsi Bóbrka. Muzeum zajmuje obszar 20 hektarów i znajduje się na terenie najstarszej na świecie i nadal działającej kopalni ropy naftowej. W otoczeniu przepięknego lasu mieliśmy okazję zobaczyć wiele cennych zabytków muzealnych pochodzących z czasów Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie zatrzymali się przy obelisku ufundowanym w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza, kopance Franek, wykonanej ręcznie około 1860 roku czy kopance Janina, która jest do dziś eksploatowana i można było zobaczyć naturalną ropę naftową. Zatrzymaliśmy się również w drewnianym warsztacie mechanicznym, drewnianej kuźni kopalnianej oraz zrekonstruowanej wiertnicy ręcznej. Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku to kolejny punkt naszej wędrówki po skansenie. Pozornie nieduży domek skrywa w sobie ogrom eksponatów, w tym zachwycającą aptekę urządzoną na wzór XIX-wieczny, laboratorium apteczne, kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną. Następnie dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym mogliśmy przenieść się w czasy kiedy pracował tu sam Ignacy Łukasiewicz.

Data 31 lipca 1853 roku zapisała się na kartach historii jako symboliczna data NARODZIN PRZEMYSŁU NAFTOWEGO. Wtedy to po raz pierwszy zapalono lampy naftowe publicznie w szpitalu lwowskim na Łyczakowie i wykonano pierwszą nocna operację.

Warto przypomnieć, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. W marcu 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin, a w styczniu - 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza, twórcy światowego przemysłu naftowego i wynalazcy lampy naftowej . 10 grudnia 2018 r. "Bóbrka – najstarsza kopalnia ropy naftowej" otrzymała tytuł Pomnika Historii, a kolejnym krokiem są starania o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieco zmęczeni dwugodzinnym spacerem po skansenie wyruszyliśmy dalej w trasę. Kolejna atrakcja, która czekała naszych wytrwałych turystów to rejs statkiem po Jeziorze Solińskim. Po przybyciu na miejsce przywitała nas nieco wietrzna, ale nadal słoneczna i upalna pogoda. Malownicze położenie okolicy, a przede wszystkim potężna zapora zapierały dech w piersiach. Uczniowie z utęsknieniem wypatrywali statku, który miał ich zabrać w daleki rejs. Cała ekipa zajęła oczywiście miejsca na górnym pokładzie mimo, iż nawet czapki wiatr porywał z głów. Płynąc statkiem mieliśmy okazję posłuchać i poznać wiele ciekawostek dotyczących działania i historii zapory.

Pełni wrażeń udaliśmy się w podróż powrotną. Radosna atmosfera i uśmiech na twarzach w autokarze świadczyły, że uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Maria Kędzior

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?