NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj311
mod_vvisit_counterWczoraj422
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1765
mod_vvisit_counterOstatni tydzien2674
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc11223
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu8157
mod_vvisit_counterRazem1421663

We have: 16 guests online
Twoje IP: 44.200.137.63
Dzisiaj jest: 28 Wrz 2022


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla TemplatesWycieczka klas 0 – III do Stróż i Ciężkowic

11maja 2022 roku uczniowie klas I–III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego były na wycieczce w Stróżach w pasiece „Bartnik Sądecki”. Stróże i Bartnik Sadecki powitały nas piękną pogodą. W czasie pobytu uczniowie zwiedzali teren pasieki. Zobaczyły w plenerze kolekcję barci i kolorowych uli oraz zapoznały się jak na przestrzeni stuleci zmieniał się ich wygląd. Dzieci poznały życie pszczół nie tylko z opowieści, ale także obserwując pracę pszczół w ulu.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum Pszczelarstwa. Tam dzieci poznały dawną pracę pszczelarza, zapoznały się z wszelkiego rodzaju sprzętami pasiecznymi - rozluźniacze, odsklepiacze, wirówki, walce do produkcji węzy (plastrów woskowych do nadbudowy), podkurzacze.  Poznały dokładnie budowę pszczół- królowej, robotnic, trutni. Dowiedziały się w jaki sposób pszczoły zbierają nektar z kwiatów, jak go przetwarzają by móc przenieść do ula, jak komunikują się między sobą, co to jest mleczko pszczele, co to jest wosk i do czego służy pszczołom. Potem w sali multimedialnej, oglądały krótkometrażowy film i wysłuchały efektów dźwiękowych, charakterystycznych dla życia rodziny pszczelej.

Następnie pani przewodnik zaprosiła wszystkich do zwiedzania „Gospodarskiej Zagrody”, w której dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się osiołkowi i kucykom, pooglądać ciekawe odmiany różnego gatunku ptactwo domowego, które zachwycały swoim upierzeniem. Jednak największą uciechą dla dzieci była możliwość karmienia całego stada kóz i głaskania ich.

Aby nabrać sił i energii dzieci udały się na degustację ciasteczek z różnymi gatunkami miodu. Po krótkim odpoczynku i zabawie na placu zabaw na uczniów czekała ostatnia atrakcja, czyli przejażdżka wozem konnym po okolicy. Przed wyjazdem ze Stróż Uczniowie odwiedzili „Miodową Spiżarnię”, gdzie można było zakupić  miodowe smakołyki.

Pobyt w „Sądeckim Bartniku” to okazja do wspaniałej zabawy połączonej z nauką. Jednak to nie był jeszcze koniec atrakcji dla dzieci przewidzianych tego dnia. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Niezwykłą atrakcją pobytu w muzeum była podróż batyskafem „Piekielnica”. Uczniowie  odbyli wirtualną wycieczkę  w głąb rzeki Białej, zobaczyli, co dzieje się pod wodą, dowiedzieli się  m.in. o mieszkańcach rzeki, na przykład o brzance, głowaczu, łososiu atlantyckim. Zobaczyli też osobniki, które tej rzece zagrażają. Są to „smok koparkowy”, „wąż ściekowy” i tamy, które stanowią stałą przeszkodę imigracyjną, m.in. dla łososia. Dowiedzieli się również, że w rzece Białej, która płynie przez miasto, mieszkają wyjątkowe i rzadkie stworzenia, dlatego cały obszar został objęty programem Natura 2000. Program ten ma na celu ochronę nie tylko gatunków roślin i zwierząt, ale także dolinę rzeki i sama rzekę – jest to tzw. obszar ochrony siedlisk.

Uczniowie podziwiali również bogate zbiory – ponad 200 gatunków ptaków, kolekcję motyli, chrząszczy, a także duże ssaki takie jak żubr, niedźwiedź, łoś, wilk, ryś oraz trofea myśliwskie. Ciekawostką była „interaktywna łąka”- szklana podłoga pod którą odtworzone zostały fragmenty siedlisk i zbiorowiska roślinne. To była bardzo interesująca lekcja przyrody.

Cała wycieczka nie tylko dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń, ale była również świetną okazją do integracji. Mimo zmęczenia, uśmiech na twarzach nie opuszczał uczestników aż do końca wycieczki.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za częściowe pokrycie kosztów naszej wycieczki.

Renata Kozdęba

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?