NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj341
mod_vvisit_counterWczoraj422
mod_vvisit_counterW tym tygodniu1795
mod_vvisit_counterOstatni tydzien2674
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc11253
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu8157
mod_vvisit_counterRazem1421693

We have: 10 guests online
Twoje IP: 44.200.137.63
Dzisiaj jest: 28 Wrz 2022


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

 WYCIECZKA KLAS VII - VIII  DO WROCŁAWIA

21 kwietnia 2022 r. uczniowie klas VII - VIII wraz z opiekunami udali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Wrocław leżący na wyspach nad Odrą, to  stolica Dolnego Śląska o bardzo bogatej przeszłości, liczącej ponad 1000 lat. To jedno z najciekawszych, a przy tym najpiękniejszych miast w Polsce, niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Wrocław jako stolica województwa dolnośląskiego stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki, ale i turystyczny południowo - zachodniej Polski! Wrocław nazywany jest Wenecją Północy, naliczyć się tutaj można 130 mostów, ponadto jest to miasto kościołów, 400 krasnali i 5000 afrykańskich zwierząt  Nie dziwi więc, że to właśnie do tego miasta wybraliśmy się na wycieczkę.

I dzień.

Wyruszyliśmy z Żurowej o godz. 6.00. Po pięciogodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Pierwszym punktem programu było wrocławskie zoo , które stało się jeszcze bardziej atrakcyjne w 2014 roku, kiedy udostępniono tu niezwykle nowoczesne i piękne Afrykanarium - niesamowity obiekt z akwariami, basenami i tunelami pełnymi afrykańskich stworzeń. To unikat nie tylko w Polsce, ale i na świecie! Po trzech godzinach spacerowania i podziwiania  atrakcji jakie oferuje zoo udaliśmy się pod Halę Stulecia nazywaną też Halą Ludową - to wybitne dzieło architektury, wpisane dziś na prestiżową Listę Unesco. Hala Stulecia powstała w latach 1911-13 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Hydropolis, które jest nowoczesnym w swej formie Centrum nauki i wiedzy o wodzie. To nietypowe i unikatowe w swej formie muzeum, mieszczące się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej, a oferujące wystawy multimedialne, dobrze przemawiające do wyobraźni młodych odbiorców. Tutaj uczniowie mogli dowiedzieć się  wielu ciekawostek o wodzie,  uzmysłowili sobie również, jak bardzo ona jest potrzebna do życia i jakie są współczesne zagrożenia dla jakości wód na świecie. Była to bardzo dobra lekcja nie tylko dla dzieci, ale i dla nas nauczycieli. Był to ostatni punkt zwiedzania w pierwszym dniu wycieczki. Po zakwaterowaniu w hostelu Wratislavia udaliśmy się na późny obiad, a następnie na zasłużony wypoczynek.

II dzień

Po krótkiej nocy, o 8.00 udaliśmy na śniadanie a o 10.00 po wykwaterowaniu przeszliśmy na wrocławski rynek, gdzie z przewodnikiem w bardzo atrakcyjny sposób poznaliśmy historię Wrocławia, szukaliśmy krasnali i zwiedzali najstrszą dzielnicę Wrocławia Ostrów Tumski.

Rynek we Wrocławiu urodą dorównuje innym słynnym Rynkom w Polsce - w Krakowie czy Poznaniu. Wrocławski Rynek to trzeci największy rynek w Polsce, to również jeden z najstarszych placów targowych w Polsce, pamięta jeszcze XIII wiek. W bardzo atrakcyjny sposób mogliśmy poznać przeznaczenie pręgierza służącego do wymierzania kar w dawnych czasach.

Rynek poszczycić się może  Starym Ratuszem o gotyckich cechach. To serce tego wielkiego placu, jego najbardziej charakterystyczny element, a przy tym najokazalsza budowla tego typu w całym kraju, z wieżą o wysokości 66 m. Uczniowie w atrakcyjny sposób mogli poznawać ratusz uczestnicząc w konkursie zorganizowanym przez przewodnika.

Spacerując po Wrocławiu szukaliśmy wrocławskich krasnali, Syzyfka, Słupiaka, Ślepaka i Więziennika. Trzeba powiedzieć, że krasnale opanowały to miasto i stały się jego najprzyjemniejszym symbolem! Są na chodnikach, w zaułkach, na klombach, latarniach... Ciekawa jest ich historia, związana z walką z komunistyczną władzą. Dziś są setki krasnali w mieście, mówi się, że około 400, ale kto by je zliczył?

Udając się do najstarszej dzielnicy Wrocławia zwiedziliśmy  "Jatki"-  urokliwą uliczkę, która jest brukowanym zaułkiem, gdzie już od XII wieku sprzedawano mięso. Dziś biedne zwierzęta upamiętnia pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Po drodze zwróciliśmy, także uwagę na  kompleks budynków Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy z przewodnikiem był Ostrów Tumski - najstarsza część miasta ze wspaniałą Katedrą z XIII-XIV wieku. Gotycka świątynia jest najcenniejszym sakralnym zabytkiem miasta i jednym z najcenniejszych w kraju. W czasie wojny, a właściwie już po jej zakończeniu, została doszczętnie zniszczona, ale pieczołowicie ją odbudowano, choć pojawiły się plany, by wyburzyć to, co z niej zostało. Ostatecznie państwo jednak zadecydowało inaczej i postanowiono odbudować to, co najbardziej kojarzy się w tym mieście z historią Polski, bo jak wiadomo przed wojną Wrocław długo był niemiecki. Na Ostrowie Tumskim poza katedrą stoi też kilka innych kościołów, w tym najstarsza budowla miasta w pełni zachowana i zarazem najstarszy czynny do dziś kościół w mieście. To kościół Św. Idziego z 1220 roku! Odnaleźć tu można również wielką ciekawostkę - kościół w kościele, a mianowicie gotycką kolegiatę Św. Krzyża, gdzie w podziemiach mieści się kolejny gotycki kościół - Św. Bartłomieja. Na zakończenie uczniowie przedstawili barwna inscenizację wyreżyserowaną przez przewodnika przedstawiającą złożone dzieje Wrocławia.

Trochę zmarznięci ale jeszcze pełni chęci do zwiedzania udaliśmy się podziwiać Panoramę Racławicką. Słynna w całej Polsce Panorama Racławicka to obraz przedstawiający epizody z bitwy pod Racławicami, która miała miejsce podczas insurekcji kościuszkowskiej - 4 kwietnia 1794 roku. Obraz ten ma imponujące wymiary - 114 x 15 m, a autorami są Wojciech Kossak i Jan Styka, którzy namalowali go z okazji 100-nej rocznicy bitwy, dla pokrzepienia narodu. Realizm tego obrazu zrobił na uczniach bardzo duże wrażenie.

Na zakończenie zwiedzania Wrocławia  udało nam się jeszcze wjechać na Sky Tower najwyższą  atrakcję miasta. To nowy symbol miasta - najwyższy biurowiec w Polsce liczący 212 m! Mieści się tu m.in. centrum handlowe, a na 49 piętrze powstał fantastyczny punkt widokowy z którego podzialiśmy przepiękna panoramę miasta.

Nasza wycieczka  dobiegała końca. Zmęczeni ale uśmiechnięci wracamy do domu. W autobusie nasza Pani pilot przeprowadziła,  krótki konkurs z nagrodami sprawdzający zdobytą wiedzę o Wrocławiu. Nie mogło się także obyć bez wizyty w restauracji McDonald's. O godz. 22.30 znów byliśmy w Żurowej.

Wycieczka zrealizowana w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" spełniła wszystkie nasze oczekiwania. Przypomniała, w jak pięknym kraju mieszkamy i uświadomiła nam, że posiadamy skarby, o które trzeba dbać, o których trzeba głośno mówić, żeby nadal świadczyły o historycznej wielkości naszego kraju i o kulturowym dorobku jego mieszkańców.

Jacek Słomski

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 

 

 

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?