NASI UCZNIOWIE

WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj203
mod_vvisit_counterWczoraj1505
mod_vvisit_counterW tym tygodniu7526
mod_vvisit_counterOstatni tydzien5146
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc20380
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu29118
mod_vvisit_counterRazem3237280

We have: 14 guests, 1 bots online
Twoje IP: 18.225.209.95
Dzisiaj jest: 19 Kwi 2024


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

 



"Jej wysokość Brzanka"

- spotkanie z przewodnikiem beskidzkim.

Jednym z zadań wychowawczych szkoły jest kształtowanie u uczniów poczucia przynależności do miejsca i regionu, w którym żyją. Temu celowi służyło spotkanie z przewodnikiem beskidzkim, Panem Piotrem Firlejem, autorem przewodnika turystycznego "Jej wysokość Brzanka". Pan Piotr przybył do naszej szkoły, aby poszerzyć wiedzę uczniów na temat Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki. Wskazał charakterystyczne gatunki flory i fauny, przywołał wydarzenia historyczne, które miały miejsce w naszym regionie, ubarwiając je różnymi ciekawostkami. Posługiwał się przy tym wieloma rekwizytami, wśród których największe zainteresowanie wzbudziły podkowiec mały, nietoperz ważący tyle co łyżeczka cukru i zjadający tysiąc komarów dziennie, maska czarownicy ze Skamieniałego Miasta oraz drewniana laska z 1944 roku z napisem "SS", którą esesman bił tuchowian idących do pracy. Pan Piotr pokazywał uczniom fotografie różnych miejsc naszej wsi oraz uświadomił im, że góry, które widzą w bezchmurne dni, to nie Trzy Korony, ale Tatry Słowackie. Uczniowie układali puzzle, rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania, a w zamian otrzymywali wartościowe nagrody. Pan Piotr to człowiek z pasją, który bardzo dobrze zna nasze tereny. Uświadomił uczniom, że nie doceniają wartości miejsca, w którym żyją i zachęcił ich do uważnego obserwowania, rozglądania się wokoło, dostrzegania szczegółów, bo to w nich najczęściej tkwi piękno.

W drugiej części spotkania głos zabrała Pani Maria Mikrut. Przypomniała uczniom, z czego słynie nasza wieś i zaprezentowała miniatury przedmiotów codziennego użytku wykonane przez miejscowego bednarza, nieżyjącego już, Józefa Dudę. Czy na pewno wiemy, jak wyglądały i do czego służyły: skopiec, zwórka, płótnia, dzieża czy cebrzyk? Ze spotkania uczniowie wyszli z przekonaniem, że mają obowiązek ocalić od zapomnienia to, co jest nierozerwalnie związane z naszą miejscowością. I zrobią to! W najbliższym czasie jest planowany konkurs "Bednarska kraina" mający na celu udokumentowanie początków bednarstwa w Żurowej. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w Bibliotece Publicznej w Żurowej.


GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

 

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?