NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj650
mod_vvisit_counterWczoraj958
mod_vvisit_counterW tym tygodniu8013
mod_vvisit_counterOstatni tydzien7787
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc31055
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu30496
mod_vvisit_counterRazem1072941

We have: 16 guests online
Twoje IP: 3.235.31.131
Dzisiaj jest: 28 Mar 2020


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Luty kojarzy się nam zwykle z walentynkami i zabawami karnawałowymi. Mało kto pamięta, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. To doskonała okazja do promocji języka ojczystego, dlatego tego dnia lekcje j. polskiego w klasach IV-VIII wyglądały nieco inaczej - przeważała nauka przez zabawę. Uczniowie klas IV-VI skupili się na ortografii i gramatyce. Powstał "dom ortomagiczny" i plakaty, hasła promujące j. polski oraz rebusy, kolorowe rysunki przedstawiające wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Doskonaleniu znajomości ortografii służyły też gry planszowe i ortomagiczne. Wszyscy wiedzą, że nasz język ciągle się rozwija, czerpie z różnych źródeł. Mając to na uwadze, uczniowie klasy V przygotowali wspaniałe lapbooki, w których umieścili funkcjonujące w polszczyźnie wyrażenia i zwroty zaczerpnięte z mitologii greckiej.

Uczniowie klasy VII i VIII zgłębiali poważniejsze tematy. Rozmawiali o tym, co ma wpływ na rozwój języka. Wiele uwagi poświęcili kulturze wypowiedzi, podali charakterystyczne cechy języka, którym posługuje się współczesna młodzież. Zaznaczyli, że coraz więcej języków zagrożonych jest wyginięciem, a wśród nich funkcjonujący w Polsce język wilamowski (posługuje się nim obecnie ok. 70 starszych mieszkańców Wilamowic koło Bielska Białej). Uczniowie najstarszych klas sprawdzali swoją wiedzę, wykorzystując grę planszową "As gramatyki" oraz prędkomówki i zdania z trudnościami artykulacyjnymi. Z łamańcami językowymi zmierzyli się też nauczyciele i pracownicy obsługi. Trzeba przyznać, że poradzili sobie całkiem nieźle.

Nasz język ojczysty nie należy do łatwych (pełno w nim "ż", "dż", "sz", "cz", dźwięczy, dzwoni, szumi, syczy), ale jest barwny i zróżnicowany. Dbajmy więc o jego poprawność. Wzbogacajmy słownictwo, nie zaśmiecajmy go wulgaryzmami i bezsensownymi neologizmami, stosujmy na co dzień zwroty grzecznościowe,nie zapominajmy o polskich znakach w sms-ach i e-mailach, a wtedy będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że mamy wpływ na to, jaki jest nasz ojczysty język.

Małgorzata Król

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

Zegarek

Ulti Clocks content

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?