NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj216
mod_vvisit_counterWczoraj152
mod_vvisit_counterW tym tygodniu368
mod_vvisit_counterOstatni tydzien1752
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc5625
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu7932
mod_vvisit_counterRazem1189734

We have: 5 guests online
Twoje IP: 34.237.138.69
Dzisiaj jest: 23 Lis 2020


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

 DLA NIEPODLEGŁEJ - Byliśmy! Jesteśmy! Będziemy!

Dnia 11 listopada świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Obchody święta w naszej szkole odbyły się 12 listopada i były dwuczęściowe. Najpierw uczniowie uczestniczyli w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, po jej zakończeniu złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców naszej miejscowości w czasie II  wojny światowej. Druga część to  uroczysta akademia. Uczniowie klasy ósmej i szóstej  przygotowali montaż słowno - muzyczny a zespół wokalno – instrumentalny pod batutą pana Marka Bąka zaprezentował pieśni patriotyczne. Wszyscy zebrani w sali gimnastycznej w skupieniu wysłuchali wydarzeń historycznych począwszy od rozbiorów Polski, poprzez walkę Polaków w armii Napoleona, Powstanie Listopadowe, wygnanie na Sybir, Powstanie Styczniowe, wybuch I Wojny Światowej, przejęcia  dowództwa wojsk polskich przez Józefa Piłsudskiego, kapitulację Niemiec i zakończenie I Wojny Światowej aż do 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach uwolniła się z niewoli i odzyskała niepodległość. Prezentowane wydarzenia przeplatane były poezją recytowaną, scenkami obrazującymi symboliczne sytuacje i ważne zdarzenia - jak złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod brzozowymi krzyżami, pożegnanie żołnierza z dziewczyną, trudy wojny i życie w okopach, rozstanie matki z synem, który idzie walczyć za Polskę, a także ubogacone pokazem taneczno – choreograficznym - jak taniec sępów (zaborców) z Polską symbolizujący trzy rozbiory Polski, który przygotowali uczniowie klasy siódmej. Recytacjom oraz partiom narracyjnym  i odgrywanym scenkom towarzyszyła muzyka, najpierw melodia z serialu „Polskie drogi”, a następnie ścieżka dźwiękowa z filmu „Gladiator”. Zaprezentowano następujące aranżacje muzyczne: „Mówią o Tobie dobrze”, „Biały krzyż”, „Szary mundur”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Uwierz, Polsko!”. Głosu modlitwy ludu wołającego do Boga o przywrócenie kochanej Ojczyzny wysłuchano przy użyciu dźwięku trójwymiarowego, zaś odzyskaną wolność oznajmił głośno bijący dzwon. Młodzież poprzez wiersze, pieśni i tańce przedstawiła tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do odzyskania upragnionej wolności, a także oddała hołd tym, którzy poświęcili dla niej to, co mieli najcenniejsze – swoje życie. Barwy narodowe, odśpiewany hymn, wykonane przez uczniów dekoracje i kotyliony podkreśliły rangę uroczystości. Całości akademii przyświecały słowa Jana Pawła II, który tak nauczał o wolności: Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności      i bez umiłowania prawdy. Chrystus uczy, że najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w oddaniu i służbie. (…) Wolność wymaga wielkoduszności i gotowości do ofiar, wymaga czujności i odwagi. Jeśli ktoś doświadczył miłości, doświadczył również wolności. (…) Dzisiaj cieszymy się z odzyskanej wolności, ale wolności nie można tylko posiadać i używać. Trzeba ją stale zdobywać przez prawdę. Mottem akademii były słowa: Byliśmy! Jesteśmy! Będziemy! Wyrażają one naszą gotowość do obrony Ojczyzny, a pomocą ma być dla nas wiara i Bóg, dzięki którym zawsze pokonamy trudności i wszelkie przeszkody.

Maria Wrzosek

GALERIA ZDJĘĆ (KLIKNIJ)

 

Zegarek

Ulti Clocks content

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?