NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj144
mod_vvisit_counterWczoraj123
mod_vvisit_counterW tym tygodniu267
mod_vvisit_counterOstatni tydzien2091
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc5841
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu7097
mod_vvisit_counterRazem783662

We have: 13 guests online
Twoje IP: 34.203.245.76
Dzisiaj jest: 21 Sty 2019


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

POWIATOWY KONKURS RYSUNKOWY - etap gminnyDnia 10.05.2018 r. w Szerzynach odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Rysunkowego dla klas I-III pod hasłem „Kiedy dzwonię po straż pożarną” oraz dla klas IV-VI pod hasłem „Nie wypalaj suchych traw” – etap gminny. Spośród prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły nagrodzono prace :

 

  • II miejsce- Klaudia Brzęczek  kl. II
  • III miejsce - Gabriela Warzecha kl. IV
  • II miejsce – Izabela Mikrut kl. V
  • III miejsce – Marlena Reczek kl. VI

 

Wyróżnienie otrzymali :

Weronika Gruszkowska kl. I, Michał Mikrut kl. IV, Agnieszka Pikusa kl. V.

Uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie, a laureaci i wyróżnieni nagrody rzeczowe. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie składamy gratulacje.WIWAT MAJ, TRZECI MAJ !!3 Maja 1791 roku, to ważna data w historii Polski na przestrzeni jej dziejów. Konstytucja 3 Maja, była pierwszą w Europie, a drugą  na świecie ustawą  zasadniczą przygotowaną przez Sejm Czteroletni zwany Wielkim. Dla wszystkich Polaków majowe święto jest dniem szczególnym. Dzień 3 Maja ustanowiono świętem narodowym, w  dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili uroczyście polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym stała się rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w okresie międzywojennym. Jednak po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano jej obchodów.  Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował, by przywrócić dzień 3 Maja,  jako święto państwowe na cześć uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791 roku.

Akademia z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbyła się w naszej szkole 30 kwietnia 2018 roku. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Aby to doniosłe wydarzenie zostało nam głęboko w pamięci,  obejrzeliśmy scenkę,  przedstawiającą obrady Sejmu z 1791 roku, które trwały długo, bo aż cztery lata. Zaprezentowane treści miały na celu ukazanie uczniom potrzeby uchwalenia tej Ustawy Rządowej, która wzmocniła wewnętrznie kraj i przywróciła jej dawną świetność . Sejm uwolniono od przemocy magnatów i od liberum veto, do izby poselskiej weszli przedstawiciele mieszczan i nadano im prawa, chłopom zapewniono opiekę. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko 14 miesięcy. Nastąpił bowiem II, a potem III rozbiór Polski, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata. W 1795 roku Polska przestała więc figurować na mapach Europy. Jej ziemie podzieliły między siebie państwa zaborcze, włączając je w obręb swoich terytoriów.

 

Zegarek

Ulti Clocks content

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?