NASI UCZNIOWIE

WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj491
mod_vvisit_counterWczoraj799
mod_vvisit_counterW tym tygodniu2928
mod_vvisit_counterOstatni tydzien9665
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc34879
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu38475
mod_vvisit_counterRazem3290254

We have: 19 guests online
Twoje IP: 44.211.117.197
Dzisiaj jest: 29 Maj 2024


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Historia Szkoły

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W ŻUROWEJ

 

 

1. Początki szkolnictwa w Żurowej.

Edukacja dzieci w Żurowej przebiegała ze zmiennym szczęściem. Końcem XVI wieku dzieci uczęszczały do szkoły parafialnej w Ołpinach, do której chodziły również dzieci z Olszyn. Kiedy wybudowano kościół w Żurowej w 1597 – 1602 roku, miejscowy kapłan nauczał dzieci religii w okresie zimowym, natomiast wczesną wiosną i wczesną jesienią dzieci pobierały naukę czytania i pisania w szkole parafialnej w Ołpinach, i taka roszada trwała aż do końca XVIII wieku.

Po pierwszym rozbiorze Polski część Galicji znalazła się pod zaborem austriackim, została przeprowadzona reforma administracji, szkolnictwa i parafii w tym rejonie. Gdy końcem XVIII i początkiem XIX wieku została powołana w Żurowej kapelania lokalna oraz utworzono fundusz religijny na utrzymanie kapłana, rozpoczęto nieformalnie uczyć dzieci czytania i pisania. W tym okresie obok plebani został wybudowany dom parafialny tzw. “Chata szkoła” z przeznaczeniem na mieszkanie dla organisty i salą z osobnym wejściem do klasy szkolnej. Kronika szkolna podaje, że miejscowy proboszcz uczył dzieci religii a organista czytania i pisania. Jak długo trwał taki stan rzeczy, i czy proces nauczania był ciągły kronika szkolna podaje rozbieżne informacje.

2. Powołanie urzędowej Szkoły Ludowej w Żurowej.

Kiedy parafię w Żurowej objął proboszcz Ks. Józef Konimowski (Kocimowski) podjął on starania o budowę nowej szkoły ponieważ stara rozwalała się i nie nadawała się do użytkowania.

Budowę rozpoczęto w 1878 roku, a ukończono w 1882 roku i od tego roku należy liczyć powołanie urzędowej szkoły ludowej, bo także w tym roku Gmina wyraziła zgodę aby dzieci uczył czytania i pisania organista Jan Bąk.

Organista Jan Bąk jest pierwszym historycznie ustalonym nauczycielem i kierownikiem szkoły w Żurowej. Za naukę dzieci Jan Bąk otrzymywał zapłatę z Gminy.

W 1883 roku Adolf Szostakiewicz z Rady Szkolnej Powiatowej w Jaśle wydał pozytywną opinię o działalności szkoły. W grudniu tego roku został wydanay akt powołania Szkoły Ludowej w Żurowej, która formalnie rozpoczęła działalność z dniem 1-lutego 1884 roku.

Była to szkoła jednoklasowa z trzyletnim nauczaniem. W pierwszym roku uczono dzieci katechizmu i znajomości liter oraz początków czytania, natomiast w drugim i trzecim roku były już ćwiczenia z rachunków początkowo pamięciowe a później na piśmie oraz czytania i pisania dłuższych tekstów.

Kolejno w tym okresie nauczycielami byli: Jan Bąk, Jan Obrocki, Stanisław Siła, Paweł Barzyk.

3. Budowa szkoły murowanej

W 1892 rozpoczęto budowę murowanej szkoły w Żurowej. Budowę rozpoczął Ludwik Kuś ówczesny nauczyciel w Żurowej a zakończył w 1899 Ks. Kanonik Stanisław Włodyka. Uroczyste przekazanie szkoły do użytku odbyło się w dniu 4 września 1899 roku. Po mszy świętej w kościele, dzieci i mieszkańcy, w procesji udali się do nowej szkoły , która została następnie poświęcona i i przekazana formalnie Kierownikowi Szkoły Feliksowi Bulisiewiczowi. Budynek szkolny był parterowy, posiadał mieszkanie dla kierownika oraz jedna dużą salę lekcyjną. Po wprowadzeniu czteroklasowej szkoły, kierownik przekazał jeden pokój na salę lekcyjną – dzieci uczyły się na dwie zmiany, klasy III i IV przed południem zaś klasa I i II nauki pobierała po południu. W roku szkolnym 1911/1912 uczęszczało do szokły 222 dzieci, uczyło już wówczas trzech nauczycieli a miejscowy proboszcz uczył religi.

Po II wojnie światowej i wprowadzeniu sześcioklasowego stopnia szkoły w Żurowej, zaszła konieczność korzystania z sali w pomieszczeniach plebanii, a nawet przystosowano do nauczania jedną salę w remizie strażackiej. Taki stan trwał aż do roku 1960.

4. Budowa nowej szkoły.

Dotychczasowa szkoła w Żurowej miała poważne problemy z pomieszczeniami było pięć sal lekcyjnych przy czym trzy “rozrzucone po wsi”. Taki stan rzeczy nie wpływał korzystnie na poziom nauki dzieci a i nauczyciele mieli z tym wiele kłopotów. Z powodu braku sal i nauczycieli przez pewien okres nie było w Żurowej klasy VII, tym samym rodzice musieli posyłać dzieci do szkół w Olszynach, Ołpinach i Ryglicach aby ukończyły klasę VII. Dopiero w roku szkolnym 1949/1950 zorganizowano VII klasę, do szkoły w tym okresie uczęszczało 209 dzieci.

Te trudne warunki spowodowały, że rozpoczęto starania o budowę nowego budynku szkolnego, a starania te bezpośrednio podjął kierownik szkoły – Franciszek Kuś wraz z proboszczem parafii ks. Józefem Rokitą i innymi działaczami z Żurowej. Działkę na budowę szkoły przekazano nieodpłatnie. Zebranie ogólnowiejskie zatwierdziło plan budowy, a mieszkańcy zobowiązali się do partycypowania w 35 % w kosztach budowy – głownie była to praca niefachowa przy budowie a także darowizny od rodaków zamieszkałych w krajach zachodnich i Ameryce.

Cały ciężar pracy nadzorczej spoczywał na Kierowniku Szkoły Franciszku Kuś.

 

Budowę szkoły ukończono pod koniec lata 1959 roku, a prace wykończeniowe trwały do końca stycznia 1960 roku. Przekazanie szkoły do użytku nastąpiło 13 lutego 1960 roku.

Budynek jest jednopiętrowy od drogi głównej (od wschodu), a od strony zachodniej dwupiętrowy, gdyż usytuowanie terenu pozwoliło na takie ustawienie budynku.

Na dzień dzisiejszy szkoła posiada 6 sal do nauczania, salę komputerową, bibliotekę, stołówkę, salę gimnastyczną pokój nauczycielski i gabinet dyrektora.

Trzeba powiedzieć, że od momentu oddania szkoły do użytku w 1960 roku, szkoła jest ciągle remontowana i unowocześniana, między innymi wymieniono kotłownię węglową na gazową, dzisiejszy atrakcyjny wygląd szkoła zawdzięcza remontowi wykonanemu w 1993 roku, który polegał na wymianie wszystkich okien, ociepleniu i wykonaniu nowej elewacji.

Na podstawie książki “Żurowa” – Czesława Leosza

 

 

 

 

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?